Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Sunt vânzătorul unui apartament. Am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Sunt vânzătorul unui apartament. Am făcut un antecontract ...

Buna ziua,
Sunt vânzătorul unui apartament.
Am făcut un antecontract de vânzare cumparate cu o clienta care a plătit un avans de 15 % și ulterior trebuia sa acceseze un credit imobiliar.
A încercat la BCR și banca ia oferit o suma cu 6000 de euro sub ceea ce ar fi trebuit sa acopere creditul.
Avem în contract o clauza în care eu ma angajez sa ii restutui avansul în cazul în care nu ii se aproba creditul.
Din punctul meu de vedere creditul sa aprobat doar ca trebuie sa mai pună o diferenta din surse proprii.
Oare ce soluții ar fii în acest caz?
In contract este mentionata si valoarea creditului care trebuie acordat?
In opinia mea, se poate preleva de clauza din contract pt ca nu i-a acordat banca cat a vrut, degeaba i-a dat mai putin daca nu poate acoperi diferenta.
da dar nu si in clauza
ce nu si in clauza ? scrie in clauza ca daca nu ii acorda creditul , nu va incheia contractul, pai si vi se pare ca i-a acordat ?
i-o fi acordat atata ca poate atata face ap dvs, cum dvs nu vreti sa lasati la pret, cumparatorul nu are de unde plati, a cerut bancii, iar cat i-a dat, nu ajuta, nu are ce sa faca cu suma.
Daca nu va intelegeti amiabil, va veti judeca, instanta nu va permite o imbogatire fara justa cauza.

Omul nu s-a razgandit, vrea sa cumpere, dara banca nu i-a dat suma ceruta, ce comteaza cat i-a dat, daca nu i-a dat cat trebuie ?
gi-jane2, moderator
Inteleg ca dvs cautati un pretext sa nu ii restituiti avansul....