avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate neagu simona

Activitate neagu simona

Răspuns la discuția Aplicarea legii 85/2016
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua ! Am si eu o rugaminte si as dori sa fiu lamurita cu privire la legea 85/2016.Lucrez intr-o universitate se stat, ca personal nedidactic si as vrea sa stiu daca aceasta lege se aplica si pentru noi.
Va multumesc!
freeelis a scris:

Reluarea platii indemnizației de somaj nu mai este conditionata de un anumit temei de drept al incetarii c.i.m. ...


Cu siguranta, daca inaintez demisia voi beneficia de reluarea platii somajului?
Exista vreun articol sau o lege in Codul Muncii care specifica acest lucru?
Mentionez faptul ca angajatorul mi-a comunicat ca nu exista nici un temei legal prin care sa beneficiez de reluarea indemnizatiei de somaj inainte de incheierea c.i.m de 6 luni.
vindictive a scris:

Va trebui sa asteptati incetarea c.i.m la termen pentru a se relua plata somajului... Dupa incetarea c.i.m, faceti o cerere de reluare a platii indemnizatiei la AJOFM.


Doresc sa va mai intreb, daca c.i.m poate fi intrerupt ( dar nu cu acordul ambelor parti ) inainte de terminarea termenului stipulat in contract atata timp cat angajatorul nu si-a respectat promisiunile facute la semnarea contractului, inclusiv modificarea salarizarii dupa perioada de 3 luni de zile.
Buna ziua!
Am si eu o problema:
Am fost in somaj, am intrerupt somajul pentru-ca am fost angajat de catre o firma pe o perioada determinata de 6 luni, am avut perioada de proba de 30 de zile, iar dupa aceasta perioada de proba nu am mai fost lasat pe postul pe care am fost angajat, dandu-mi alte sarcini de facut.
Intrebarea mea este, daca mai pot sa-mi reiau somajul.
Multumesc.
Am credit de nevoi personale la doua banci.In cazul in care nu am putut achita mai bine de 6 luni , deoarece am fost in somaj si una dintre banci mi-a inaintat o hotarare judecatoreasca pentru neachitare, cea de-a doua banca poate face acelasi lucru? Mentionez ca singura sursa de venit este doar salariu. Am ca proprietate personala un apartament. Banca ar putea sa-mi puna sechestru pe acest bun chiar daca nu este un credit ipotecar?
As dori sa stiu daca se poate avea un contract de munca (colaborare) in strainatate, cu toate ca in tara esti angajat cu carte de munca. Ce ar trebui sa faca persoana in cauza?
Multumesc mult. Revin cu mai multe detalii.
Răspuns la discuția Inchiderea unei firme cu datorii
Multumesc mult.
Da.