avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Activitate cmiep1@yahoo.com

Activitate cmiep1@yahoo.com

Răspuns la discuția repartitoarele de costuri
Va rog sa cititi cu atentie discutia dinainte.
Nu era vorba de transmiterea caldurii prin pereti!


Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

am recitit, dar raspunsul este cel dat de carturarul
Răspuns la discuția repartitoarele de costuri
Cum adica "se incalzesc pe seama celor care au caloriferele deschise"?

foarte simplu pt. ca peretii devin suprafete radiante de la ap. incalzite la cele neincalzite
CU COSTURILE PE CARE LE IMPLICA! NU VA PERMITETI: MUTATI-VA!


vedeti, problema tot la d-voastra este
1-nu am centrala
2-sub mine este ap. nelocuit (proproietar decedatde 2 ani)- consum zero
3-vecin la bucatarie (un perete)- consum zero
comparativ cu acum 2 ani consumul a crescut
concluzia, eu incalzesc prin radiatia peretilor un ap. (cel de sub mine), si bucataria si holul vecinului
oare o fi bine si corect ?
cred ca dvs aveti prin aceasta o "problema serioasa"


problema este la d-voastra pt. ca asa cum a spus si iulianaz initial radiatoarele blocului au fost dimensionate tinand cont ca toate apartamentele sunt incalzite cu toate radiatoarel deschise si nu inchise
Răspuns la discuția plata caldura parti comune
exact asta am spus si eu. dar e bine ca reveniti cu aceasta precizare ca sa stie toti cei ce scriu si citesc acest forum ca impartasiti acest punct de vedere, si ar trebui sa se schimbe ceva in aceasta legislatie care e facuta de niste ageamii care ori sunt p..., ori au facut-o intentionat (asa cum sunt o multime de alte legi) tocmai pentru a crea cu buna stiinta haos si nemultumiri, lucru care le-a reusit din plin
Răspuns la discuția plata caldura parti comune
asa cum am spus, toti acesti factori de calcul sunt in literatura de specialitate
cum credeti d-voastra ca au fost dotate apartamewntele cu radiatoare diferentiat (putere calorica, suprafata radianta, etc.)) f-ctie de pozitia apatamentului,
presupun ca d-voastra credeti toate apartamentele au fost dotate initial cu acelas tip de radiator.
Răspuns la discuția plata caldura parti comune
Asta de unde ati mai scos-o?

e o problema tehnica de care d-voastra refuzati sa tineti cont, probabil ca sunteti de acord cu faptul ca unl sa-l incalzeasca pe altul fara ca acesta din urma sa plateasca nimic, asta insemnand de fapt un furt din buzunarul celui care vrea sa aiba caldura si sa plateasca real ceeace consuma
Răspuns la discuția plata caldura parti comune

Transferul de temperatura prin pereti este o notiune generala care nu poate fi prinsa intr-un algorirm de calcul numai pe declaratia ca "eu am in casa 22 grade si vecinul are 5 grade".

cand se face calculul puterii unui calorifer se tine cont si de peretii exteriori si interiori, deci nu este o notiune generala care nu poate sa fie prinsa intr-un algoritm de calcul, problema ar fi ca in acest caz firmele ar putea justifica cu adevarat taxele lunare/calorifer pe care le percep, pt. ca ar avea de calculat in fiecare luna in functie de consumul minim obligatoriu care la fel se poate calcula, dar acest lucru ar presupune munca si nu aplicarea datelor colectate intr-un program, lucru pe care il poate face aproape oricine
Răspuns la discuția plata caldura parti comune

Pentru ca legislatia nu este corecta, atat timp cat nu tine seama de transferul de caldura intre apartamente.

Culmea este ca vechea legislatie tinea cont: daca un magazin avea vitrinele sparte platea dublul la caldura iar suma perceputa in plus se impartea apartamentelor invecinate reducandu-le astfel factura la caldura. Prevederea aceasta a fost pastrata in ordinul 233.

De ce oare un apartament "incalzit" la cele 5 grade permise de robinetele termostatice, sau mai bine zis neincalzit nu este taxat corespunzator pentru caldura primita prin pereti?

Daca se va raspunde la aceste intrebari vor disparea problemele cu repartitoarele.


cred ca asa cum am mai spus, aceasta e una din carentele legislatiei, la care se mai adauga si faptul ca unii din dorinta de a face economii stau cu caloriferele inchise profitand de radiatia peretilor vecinilor.
deci ar trebui sa se stabileasca un confort minim obligatoriu pt fiecare apartament, astfel incat cei ce stau cu radiatoarele inchise sa plateascaacest consum minim, la fel cum se face si partea comuna a tevilor, pt. ca si peretii dintre apartamente sunt tot parte comuna potrivit legii
la aceasta problema vad ca nu vrea nimeni sa raspunda concret, si se bate apa in piua pe cei cu centrale de apartament
cred ca e o mare greseala ca nu e impus un consum minim, pt. ca un apartament daca este inconjurat de de apartamente cu consum 0 (zero), nu se va putea incalzi chiar daca lasa repartitoarele deschise la maxim. acesta e cazul cel mai nefericit, dar este de ajuns ca in cazul meu ca apartamentul de sub mine este nelocuit de 2 ani, deci pardoseala este rece si nu se va incalzi orice as face eu, un perete este langa bucataria vecinului care are repartitorul inchis, iar vecinul de deasupra face economie.
in concluzie din 4 vecini, doar unul are caldura ( acesta este pe acelasi palier), si acest lucru se vede si din valorile unitatilor date de repartitoare, iar eu ca sa am cat de cat caldura am folosi in aceasta perioada atat aerul coditionat cat si un calorifer electric pe care l-am plimbat prin camere
deci povestea cu cei care au centrale, este relativ falsa
voi reveni si cu alte considerente relativ la acei coeficienti practicati de firme