avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 119 soluții astăzi
Forum Activitate bohumil

Activitate bohumil

1.O notă acordata in ciclul gimnazial de un profesor poate fii contestată?(Din câte știu în vechea lege exista această posibilitate.)Dacă da,care este procedura?
2.Profesorul poate folosi acordarea notelor proaste ca metodă de disciplinare?
Filmarea ar fii avut un singur scop:nerăstălmăcirea celor spuse,nefiind la primul incident am constatat că minte cu nerușinare.
În curtea unei școlii am avut o dispută verbală cu paznicul .Când disputa a început să degenereze am vrut să filmez incidentul.Paznicul nu ma lăsat, motivănd că pentru filmare în incinta instituției am nevoie de acordul lui sau a conducerii școlii.Întrebare:are dreptate paznicul,nu se poate filma în incinta unei instituții publice?Vă mulțumesc.
Folosirea terenurilor de sport din incinta școlilor de către cine e reglementat?Autorități locale sau centrale?Mă refer la folosirea în afara programului școlar(după program,sfârșit de săptămână,vacanțe).Eventual un link către act normativ?Vă mulțumesc.
Bună ziua,Aș dori să știu după ce criterii se acordă note in gimnaziu la educație fizică?Dacă există acte normative care reglementează această activitate.Vă mulțumesc.
Bună ziua.La cumpărarea unui imobil suma care depășește 10000 E trebuie plătit prin bancă.Întrebare:banii trebuie transferați obligatoriu din contul cumpărătorului sau se poate și din alte conturi?Vreau să cer împrumut de la rude,banii lor trebuie transferați mai întâi în contul meu sau se poate direct la vânzător?Mulțumesc.
Buna ziua
As dori sa stiu care este nr. max.de elevi dintr-o clasa gimnaziala,conform legii invatamantului.Cui pot sa-ma adresez daca nu se respecta aceasta prevedere.Va multumesc
Buna ziua,am o intreprindere individuala,in cadrul carea functioneaza un bar.Intrebarea mea este in ce conditii pot folosi un televizor in incinta locatiei.Locatia se afla in mediul rural,are aproximativ 25m2 cu patru mese.Va multumesc.