avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate 25z

Activitate 25z

buna
-o persoana care sa pensionat anticipat din anul 2009 si are un contract de inchiriere are obligatia de a platii asigurari de sanatate sau nu?
-exista vreo problema ca este in pensie anticipata si realizeaza venit prin contractul de inchiriere?

multumesc
buna
in 2009 sa vandut o casa iar ultima transa de bani avea termen de august 2009 ,pentru suma neachitata sa pus ipoteca .Cumparatorul nu a achitat ultima transa .Imediat se face un an de cand a expirat termenul de plata .posibil ca dupa un timp ipoteca sa devina nula si cumparatorul sa scape de obligatia de plata.??

multumesc
ma bag si eu ca muscan lapte
sunt si eu curios ce zic avocatii ,dar eu cred ca titlul de proprietate nu garanteaza 100%proprietate asupra unui teren.
eu personal dupa un proces de 3 ani am recuperat un teren proprietate bunicilor pe care erau date 16 bucati titluri catre 16 persoane diferite ,persoane care nu aveau nici un drept la acel teren :D .
poate ca avocatii au vreo solutie. in schimb se practica .
urmeaza sa dau un imprumut la o persoana fizica .fiind vorba de o suma destul de mare as vrea cateva sfaturi.suma urmeaza sa fie returnata in urmatoarele 4 luni.
1.Legea permite unei persoane fizice sa imprumute o alta persoana fizica (mentionez ca nu percep dobinda),sau ajung sa fiu dat eu in judecata ca am ajuns camatar :D
2.Daca nu respecta termenele de plata in cat timp im recuperez banii printrun proces??
3.contract de inprumut se recomanda sa fac cu avocat sau la notar??
4.Eventual sa pun ipoteca pe vreun bun imobil(teren casa)pentru suma inprumutata ,daca da atunci fac contractu de imprumut la notar impreuna cu ipoteca.Sau persoana fizica nu pot sa fac treaba asta.in acest caz cum il execut,ii vind bunul imobil ipotecat retin suma inprumutata iar diferenta ii dau in mana????
5.In caz de deces al persoanei ce ma fac??? sa includ in contract si pe sotia omului in caz ca moare numai unu de la celalalt recuperez banii??
Idea e sa fiu protejat in caz de neplata si sa pot recupera cat mai rapid banu,care acuma il am in buzunar.
e 16 % dar faptic cand ajungi la caserie platesti 12-13%
am contract de inchiriere si va jur ca nu platesc 16%
Răspuns la discuția Impozitare
doamna avocata TVA -ul am uitat de el sau nu trebuie sa plateasca:-/