avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate doru 40

Activitate doru 40

va salut!! ce legatura au instantele din tara respectiva din moment ce sentinta a fost data ce ai nostri dansa are drept de a calatorii a plecat cu copilul in alta tara si sa stabilit bine merci acolo...imposibil trebuie sa fie o cale de atac..avem custodie comuna eu am drept de vizita din doua in doua saptamani de vineri pana duminica eu nu pot beneficia de acest drept...
va salut domnule avocat! am si eu o intrebare daca mama sa stabilit cu minorul in alta tara si nu imi respecta programul de vizita pe care il am cu minorul am vreo sansa de a o trage la raspundere? ve multumesc pentru un eventual raspuns.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

O sa vadă copilul și dacă e rău nu cred ca îl va lua.
Daca are febra e absurd sa îl ia.
Ii luați temperatura în fata lui.

Buna ziua! Am si eu o intrebare..cum sau unde pot sa verific daca sa renuntat la alocatia copilului in Romania?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
...nu stiu cum sunt altii dar eu nu am fugit niciodata de copilul meu de cand a hotarat fosta sa se desparta de mine eu nu am incetat sa il caut sa il iau la mine sa ii cumpar sa il fac sa rada sa ne plimbam cu bicicletele sa mergem cu zmeul pe islaz...etc in momentul de fata pot sa ma bucur doar cand ne vedem pe webcam pentru ca mama a hotarat sa plece in alta tara..chiar si asa ne vedem aproape zilnic si vorbim radem imi arata ce are prin casa.. chiar daca mama ia adus un alt tata pentru copil tot eu is pe primul loc si asta se simte intre mine si el..cat despre partea fnanciara si asa cand am avut am dat mai mult cind nu am avut am dat mai putin ..si ma bucur ca, apreciezi intr-un fel sinceritatea mea..

Onodera a scris:



doru 40 a scris:

doamna draga executat silit sunt si eu si in momentul de fata mi se retine jumatate de salar am ramas in urma cu sase luni cu neplata pensiei ( cu toate ca am contribuit cu ce am putut si cat am putut ) dar neputand dovedi am fost dat pe mana executorului si urmarea e cum am scris mai sus ...copilul sa fie sanatos ca saraci am mai fost :)))




Dumneavoastră sunteți unul din părinți cu buna voința de a se implica fata de copii - de admirat! Însă nu toți sunt la fel! La mine inafara de acea suma de 495 de lei nu am văzut din partea respectivului nici o implicare de natura financiara, educationala sau de orice alta natura!

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
doamna draga executat silit sunt si eu si in momentul de fata mi se retine jumatate de salar am ramas in urma cu sase luni cu neplata pensiei ( cu toate ca am contribuit cu ce am putut si cat am putut ) dar neputand dovedi am fost dat pe mana executorului si urmarea e cum am scris mai sus ...copilul sa fie sanatos ca saraci am mai fost :)))


Răspuns la discuția Iesire minor din tara
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
si dupa ce trece acei trei ani ce se intampla in astfel de cazuri? de exemplu fosta concubina a plecat cu copilul in alta tara si sa stabilit acolo (in cazul meu sentinta tine loc de semnatura) dupa acesti trei ani va avea nevoie din nou de semnatura mea? si de acordul meu? va multumesc!!

MARTA SIMONA PETRE a scris:

Nu trebuie desigur sa asteptati ca fetita se devina majora.
Aveti posibiilitatea obtinerii unei hotarari judecatoresti de suplinire acord, urmand ca in cadrul actiunii sa probati refuzul paratului, iar instanta sa constate ca acest refuz este unul abuziv si contrar insteresului minorei.
Perioada pentru care puteti obtine o astfel de hotarare este de maxim 3 ani.



Ela S Violeta a scris:

Buna ziua ! Iubitul meu a trecut print-un divort care s-a încheiat cu custodie comuna , domiciliu la mama , pensie alimentara și program de vizita pt el . Deși pana sa iasă hotărârea , mama fetei nu l-a lăsat pe iubitul meu ( tatăl fetei) sa o vadă și sa petreacă timp cu ea, aceasta tot insista la el sa ii dea procura definitiva pt a ieși cu fetița din țara . Ea a mai avut antecedente . A plecat in Spania cu fata si iubitul meu nu a mai știut nimic de copil , ba mai mult a fost blocat pe toate rețelele de socializare .
Ce trebuie făcut ? Iubitului meu îi este teama sa ii dea procura fiindcă ea poate pleca cu fata și sa nu se mai întoarcă .
In ce condiții poate primi ea acea ordonanța președințială de suplinire având in vedere situația delicata in care este pus tatăl fetiței ?

asa ca sfat..spunei iubitului tau sa nu accepte nimic ca pleaca si plecata ramane eu am patit asta...
Răspuns la discuția Pot adopta temporar un bebe?
imi cer scuze si sper sa nu ma intelegeti gresit..dar nu cred ca e normal sa te folosesti de un copil doar sa ii treaca sotiei depresia :( eu cred ca omenesc ar fi sa il pastrati daca tot faceti pasul acesta si sunt sigur ca nu o sa va para rau mai incolo....

GabrielFlorian11 a scris:

Buna ziua! Dacă eu si sotia dorim să adoptăm doar temporar un copil,bebelus ,pentru a i face un bine si lui,caci ne a murit copilul la nastere si sotia poate alapta unul ,ca sa i mai treaca si soției depresia postnatala , se poate? Nu dorim să l creștem pana la majorat sau poate ne razgandim intre timp,însă acum am intenția de a mi ajuta soția si eventual un bebeluș care are nevoie să stea la sânul unei mame. Credeti ca protecția copilului ne va permite? Dacă dupa renunțăm la el,ne pierdem drepturile de părinți pentru copiii nostri? Ne pierdem dreptul definitiv de a adopta in caz în care procedam asa si sotia nu mai poate face?

Răspuns la discuția poprire salariu
pe hartie scrie asa: asupra salariatului NL cmp xxxx cu domicilul..etc..pana la concurenta sumei de xxx reprezentand pensie alimentara restanta pe perioada februaria 2019 martie 2019 noiembrie 2019 decembrie 2019 ianuarie si februarie 2020,onorar si cheltuieli executare silita si taxa timbru judiciar plus 1/4 din venitul net realizat in continuare din martie 2020 pana la majoratul minorului...proprirea se va face in cota de pana la 1/2 din venitul lunar net pana la achitarea sume xxx si in continuare cota de 1/4 pana la majoratul minorului
eu din asta inteleg ca pe langa suma de 1/2 se mai trage si suma de 1/4 ambele deodata..gresesc eu? pentru ca pe luna martie am luat salariu abia in aprilie incepe sa mi se opreasca din bani si tot din aprilie trebuie sa platesc din nou pensia alimentara ..am oare o sansa daca fac recurs sa pot da bani dar in sume mai mici mai mult ca sigur fabrica la care lucrez isi va inchide portile pentru o perioada din cauza crizei..nu exista scutire pe perioada asta si sa se reia alta data???

gi-jane2 a scris:

asa ati inteles ? Ati inteles gresit.. vi se retine 1/2 cat dureaza sa se recupereze cat datorati din urma, suma aia xx si in continuare, cate 1/4 in fiecare luna pana la majorat.

Discuție poprire salariu
am primit prin posta si la firma unde lucrez Infintare Propririi in care specifica: Proprirea se va face in cota de 1/2 din venitul lunar net pana la achitarea sumei xx si in continuarea cota de 1/4 pana la majoratul minorului din cate am citit eu si cat ma pricep eu reiasa ca odata cu cota de 1/2 se ma trage si cota de 1/4 in cazul asta voi ramane fara salar si in inposibilitatea de a achita rata si facurile.. as vrea sa fac o cerere de recurs cu rugamintea de a plati o suma mai mica intrebarea e se poate face ceva in aceasta privinta ? mentionez ca in aceste momente nu imi permit un avocat