avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate Viio

Activitate Viio

Bună ziua.Am efectuat plata online a unor integratori alimentari prin intermediul aplicației iHerb, in valoare de 602,90 lei.Nu știam că nu voi putea ridica coletul dacă nu mai achit și niște taxe vamale.Nu este specificat nicăieri în procedura de achiziție a produselor! Am înțeles de la persoanele care au făcut același demers că taxele vamale sunt ff.mari!!
Ce as mai putea oare să fac in această situație,vă rog?
V-am trimis articolul pe email,nu inteleg de ce vorbiți despre Ministerul Muncii, articolul este despre copiii români cu dublă cetățenie din America. Probabil se distribuie altceva

Cornel Vasile a scris:

Mai recititi inca o data articolul .... Ministerul Muncii sustine cu totul altceva ....

În articol scrie că, copiii români din America, cu dublă cetățenie au dreptul la alocația din România. Asta susțin.

Cornel Vasile a scris:

Din articol nu reiese ce sustineti dvs.

Tocmai am gasit articolul respectiv unde scrie ca e legal sa obtina alocațiile daca sunt in America si au dublă cetățenie
[ link extern ]



Cornel Vasile a scris:

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială = AJPIS

Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială = AJPIS

AJPIS ,ce înseamnă va rog?

Cornel Vasile a scris:

Daca s-ar autodenunta, ar fi pusa in situatia sa restituie banii primiti .... insa inainte de a lua o decizie, ar fi bine sa intrebati la AJPIS ce se poate intampla intr-o astfel de situatie.

Dacă s-ar autodenunța ar putea scăpa de pedeapsa legală? Ce ar putea sa mai faca in acest context?
Mulțumesc încă o dată pentru raspuns

Cornel Vasile a scris:

In conditiile fraudarii legii , sigur ca se poate ...

Dar ei primesc alocațiile lunar în contul bancar de la Reiffeisen de peste 12 ani.Mama lor spune că sunt trecuți cu domiciliul în România. Mulțumesc pentru răspuns.

Cornel Vasile a scris:

Nu se poate beneficia de asa ceva
[ link extern ]

Buna,se pot primi alocațiile pentru copii in România dacă ei locuiesc în America?
Bună,acum 10 luni aveam plătiți in avans 10 mc de apă( pusesem lunar cate 2 mc de apă iar la citirea contorului s-a dovedit că aveam consumati mai puțini cu 10 mc).Am relatat totul administratorului de bloc si am ramas de comun acord să dau citirea cu minus până ajung la nr afișat pe contoar.Am plecat în Italia timp de 5 luni iar la întoarcere nu mai figura cu cei 10 mc se apa plătiți. Am cerut explicații, dar nimeni nu mai gaseste nicio citire, deși repet,lunar se făcea citirea veche si nouă si se preda administratorului. M-au pus si la plata taxelor deși eram plecată pe motiv că nu făcusem cerere scrisă. Prejudiciul financiar nu e mare dar ma deranjează foarte mult obraznicia cu care imi spun ca nu mai au citirile, ca nu le mai găsesc.
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat, ce as mai putea să fac in aceste condiții.
Mulțumesc.