avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Activitate happytree

Activitate happytree

Răspuns la discuția lichidare societate
Pentru un SRL care se lichideaza voluntar, imi puteti spune cum trebuie intocmit bilantul de lichidare?
Am inchis soldurile din balanta( sunt toate cu 0),am inteles ca se foloseste ca format formularul de bilant de la finele anului trecut,se preiau soldurile la 31.12.2011 in coloana 1, numai ca nedumerirea mea e legata de formularul 20-contul de profit si pierdere din bilant: trebuie trecut in coloana 2 la toate randurile 0 sau se trec rulajele conturilor de venituri si cheltuieli folosite la lichidare? formularul 10 este ok apare cu 0 in coloana 2.
La bilantul de lichidare se completeaza tot bilantul(formular 10, 20,30,40)?

Multumesc!
Răspuns la discuția lichidare societate
Referitor la valorificarea activelor societatii, cum se vor factura? cu sau fara tva?
Multumesc!
Răspuns la discuția lichidare societate
Din pacate administratorul a depus la registrul comertului o Hotarare privind " dizolvarea societatii fara numire de lichidator" in care se specifica: Asociatului unic ii revine obligatia intocmirii situatiilor financiare de lichidare, asigurand stingerea pasivului, conform art.235 din legea 31/1990 republicata. Societatea se varadia dupa trecerea a cel putin 30 zile de la publicarea hot.de dizolvare in Monitorul Oficial" In acest caz ce e de facut?
Cum se vor intocmi situatiile financiare de lichidare?

Un SRL cu asociat unic a avut suspendata activitatea pe 3 ani respectiv pana in iunie 2012.Pe perioada suspendarii i s-a anulat codul de inregistrare in scopuri de TVA.La expirarea suspendarii administratorul a decis dizolvarea societatii si a facut demersurile necesare la ONRC.Intrebarea mea e urmatoarea: cum se efectueaza operatiunile de lichidare ( are ceva stocuri de materiale si produse finite si un echipament) avand in vedere ca are codul de TVA anulat?Am intrebat la finante si mi s-a spus ca datorita faptului ca firma nu si-a reluat activitatea , ea apare tot suspendata si prin urmare nu i se poate activa codul de TVA din oficiu.
Si tot ca si comentariu al celor de la finante : daca firma apare suspendata in continuare cum poate sa vanda stocuri, active?
Răspuns la discuția impozit profit firma suspendata
O firma suspendata si cu regim derogatoriu ce fel de declaratie depune: 392A sau 392B?
mentionez ca inainte de a fi suspendata era platitoare de TVA dar pe perioada suspendarii i s-a anulat inregistrarea in scopuri de TVA.
Răspuns la discuția Fise fiscale pe perioda CCC
Pe perioada CIC fisa fiscala se obtine de la angajatorul unde figureaza in evidenta cu CIM suspendat, numai ca va fi o fisa fiscala pe 0, neavand venituri impozabile.De la agentia Judeteana pt Prestatii Sociale se poate obtine o adeverinta cu indemnizatia primita pentru aceasta perioada.
Multumesc!Procedura de inregistrare o cunosc insa ma intrebam daca o astfel de colaborare trebuie sa aiba o anumita forma , respectiv trebuie incheiat contract de colaborare, tanand cont ca nu se percepe nici un ban pentru acest serviciu (firma oricum nu are activitate)
O persoana fizica care detine certificat digital poate depune declaratiile pentru o firma la care nu este angajata?Firma respectiva nu are activitate ,depune decl.112 cu 0( are o salariata in CIC) .
Buna ziua!

Va rog, poate ma ajuta cineva cu un sfat: lucrez la o firma de instalatii in constructii, care in mod normal nu prea are clienti persoane fizice( deci nu are casa de marcat). Recent s-a realizat o lucrare pt. o persoana fizica, am intocmit factura , iar contravaloarea acesteia am incasat-o in numerar( in jur de 7.000 lei).Cum este corect: tai chitanta persoanei fizice sau dispozitie de incasare pentru suma incasata?
(Am inteles ca pt persoane fizice nu se mai taie chitanta?)
Răspuns la discuția baza de calcul concediu medical
Multumesc frumos!