avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate Ema_cumparator

Activitate Ema_cumparator

Buna ziua,

Sunt casatorita de 11 ani si am impreuna cu sotul meu, doi copii minori.

Pana acum noi am locuit si in strainatate o perioada si nu ne-am pus problema cumpararii unei locuinte.

Dar acum locuim din nou in Romania si am hotarat ca este necesara achizitia unui apartament.

Parintii mei doresc sa cumpere doar pe numele meu, un apartament exclusiv din banii lor, in care eu sa locuiesc impreuna cu sotul si copiii. Sotul meu este de acord.

Daca vreodata divortul va fi inevitabil intre mine si sotul meu, nu as dori sa impart cu el, un apartament cumparat in intregime din banii parintilor mei.

Care este cea mai simpla modalitatea legala prin care ma pot asigura, ca acest apartament nu va face obiectul partajului, in cazul divortului?

Va multumesc.
Raspunsul a fost clar si de ajutor. Multumesc :)
Buna ziua,

Trei frati au mostenit prin succesiune un singur teren intravilan, cu o suprafata de 1200 mp (12m x 100m). Terenul are dubla deschidere la strada (cate 12 ml) la cele doua strazi care trec prin fata si prin spatele terenului.

Unul dintre frati doreste sa fie despagubit pt partea lui de teren sau sa fie vandut terenul in intregime iar apoi suma obtinuta in urma vanzarii, sa fie impartita in mod egal la trei.

Ceilalti doi frati nu doresc nici sa despagubeasca, nici ca terenul sa fie vandut in totalitate. Ei vor sa-si pastreze cota parte din teren iar cel de-al treilea frate sa vanda pe cont propriu partea lui de teren.

Terenul s-ar putea imparti foarte usor in doua parti egale, in asa fel incat fiecare parte din teren sa aibe deschidere de 12 m liniari la cele doua strazi.

Dar nu stiu cum ar fi posibila impartirea in trei parti egale (in absenta unui drum de servitute), in asa fel incat fiecare parcela sa aiba o deschidere decenta spre strada. Mentionez ca niciunul dintre frati nu o sa fie de acord sa primeasca o parcela de teren cu deschidere foarte ingusta la strada. Motivul este ca terenului cu o deschidere ingusta la strada, ii va scadea valoarea in bani.

Este notarul in masura sa decida daca terenul se preteaza, sa fie parcelat (avand in vedere dimensiunile si deschiderea stradala)?

Pot fi cei doi frati obligati prin lege, sa fie de acord cu despagubirea sau cu vanzarea terenului si cu impartirea sumei obtinute in urma vanzarii, in mod egal la trei?

Va multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna dimineata,

Va multumesc! A fost de mare ajutor raspunsul dumneavoastra.

Dupa ce i-am invocat notarului articolul de mai sus si mi-a spus ca a facut o "confuzie" ...

Marti (pe 04.06.2019) am semnat actele si intr-adevar s-au scazut sumele de bani pe care le-am achit inainte de 24 octombrie 2018.
Am achitat toata suma in avans pentru ca dezvoltatorul mi-a oferit o reducere de 1500 € din pretul apartamentului.

Taxa notariala (4319 ron) pt promisiunea de vanzare cumparare a fost atat de mare, pentru ca este direct proportionala cu suma de bani platita catre dezvoltator in momentul semnarii promisiunii (77000 €).

Iar acum sunt nevoita sa platesc din nou aceeasi suma (sau una asemanatoare) care va reprezenta taxa notariala pentru contractul final de vanzare - cumparare.

As vrea sa stiu. ce modalitate legala as putea sa abordez, pentru a mi se putea lua in calcul si taxa notariala platita in momentul semnarii promisiunii.
Buna ziua,


Conform legii din data de 24 octombrie 2018, taxele notariale achitate pentru promisiunea de vanzare - cumparare, nu se vor mai scadea din pretul contractului final de vanzare - cumparare.

Pe data de 13.08.2018 am semnat o promisiune de vanzare - cumparare pentru un apartament de 2 camere, in valoare de 77000 €.

Pentru aceasta promisiune, am achitat taxe notariale de 4319 ron, deoarece am achitat toata suma de 77.000 € in avans (fara credit bancar).

Dezvoltatorul vrea sa semnam actul final de vanzare cumparare pe data de 04.06.2019 si deja m-a anuntat ca se va aplica noua lege, prin care taxele notariale platite in momentul semnarii promisiunii, nu se vor mai scadea din pretul contractului final de vanzare - cumparare.

Intrebarea este, ce posibilitate as avea sa evit aplicarea acestei legi, deoarece am semnat promisiunea inainte de data adoptarii acesteia si nu ar fi normal ca legea sa se aplice si promisiunilor semnate inainte de aceasta data.

Va multumesc pentru raspunsuri.
In primul rand va multumesc pentru raspuns.

Imobilul este finalizat dar niciun apartament (din totalul de 32 de apartamente) nu este finisat, toate sunt inca "la gri".

Tin sa mentionez ca am mai cumparat acum 2 ani, un aparatment de 2 camere, de la acelasi dezvoltator, doar ca atunci am achitat apartamentul printr-un credit ipotecar, nu am platit toata suma in avans, asa cum am procedat acum.

Acum sunt mai ingrijorata decat atunci pentru ca imi este teama sa nu pierd suma de 77000 euro pe care am achitat-o in avans din cauza unui viciu de procedura din partea mea,

De aceea ma intereseaza care este termenul (zile sau saptamani) in care eu ar trebui sa iau o masura legala vis-a-vis de dezvoltator, daca in continuare nu raspunde la telefon si daca nici in al 12-lea ceas (28februarie2019 - data expirarii promisiunii) nu ma cheama sa semnam un act aditional de prelungire a promisiunii de vanzare-cumparare?
Buna ziua,

In calitate de cumparator, am semnat o promisiune de vanzare-cumparare pentru un apartament de 2 camere, intr-un inca bloc in constructie la vremea respectiva.

La semnarea promisiunii am achitat integral pretul apartamentului pentru a putea primi o reducere de 1500 euro.

Pe 28 februarie 2019 urmeaza sa expire promisiunea de vanzare-cumparare, apartamentul nu este finalizat, iar dezvoltatorul nu raspunde la telefon. In promisiune este mentionat faptul ca daca apartamentul nu va fi predat din vina vanzatorului, acesta se obliga sa restituie dublul sumei platite ca avans (in cazul meu avansul a fost pretul integral al apartamanetului).

A dori sa stiu ce se intampla daca dezvoltatorul nu raspunde la telefon pana pe data de 28 februarie 2019?

Si care ar fi pasii legali de urmat pentru a-mi recupera banii, daca cel tarziu in data de 28 februarie 2019 nu vom semna un act aditional de prelungire a promisiunii de vanzare cumparare? Multumesc.
Buna ziua,

In calitate de cumparator, am semnat o promisiune de vanzare-cumparare pentru un apartament de 2 camere, intr-un inca bloc in constructie la vremea respectiva.

La semnarea promisiunii am achitat integral pretul apartamentului pentru a putea primi o reducere de 1500 euro.

Pe 28 februarie 2019 urmeaza sa expire promisiunea de vanzare-cumparare, apartamentul nu este finalizat, iar dezvoltatorul nu raspunde la telefon. In promisiune este mentionat faptul ca daca apartamentul nu va fi predat din vina vanzatorului, acesta se obliga sa restituie dublul sumei platite ca avans (in cazul meu avansul a fost pretul integral al apartamanetului).

A dori sa stiu ce se intampla daca dezvoltatorul nu raspunde la telefon pana pe data de 28 februarie 2019?

Si care ar fi pasii legali de urmat pentru a-mi recupera banii, daca cel tarziu in data de 28 februarie 2019 nu vom semna un act aditional de prelungire a promisiunii de vanzare cumparare? Multumesc.