Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nerespectare promisiune vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Nerespectare promisiune vanzare-cumparare

Buna ziua,

In calitate de cumparator, am semnat o promisiune de vanzare-cumparare pentru un apartament de 2 camere, intr-un inca bloc in constructie la vremea respectiva.

La semnarea promisiunii am achitat integral pretul apartamentului pentru a putea primi o reducere de 1500 euro.

Pe 28 februarie 2019 urmeaza sa expire promisiunea de vanzare-cumparare, apartamentul nu este finalizat, iar dezvoltatorul nu raspunde la telefon. In promisiune este mentionat faptul ca daca apartamentul nu va fi predat din vina vanzatorului, acesta se obliga sa restituie dublul sumei platite ca avans (in cazul meu avansul a fost pretul integral al apartamanetului).

A dori sa stiu ce se intampla daca dezvoltatorul nu raspunde la telefon pana pe data de 28 februarie 2019?

Si care ar fi pasii legali de urmat pentru a-mi recupera banii, daca cel tarziu in data de 28 februarie 2019 nu vom semna un act aditional de prelungire a promisiunii de vanzare cumparare? Multumesc.
Trebuia să fi apelat la avocat pentru asistență juridică și redactarea de clauze contractuale la momentul anterior semnării actului.Sunt multi care fac aceasta greșeală.
Probabil ca va trebui să așteptați.
Ati putea merge însoțit de avocat si acum dar situatia nu este în favoarea dvs.
Aveti dreptul.de ă primi banii inapoi dar daca nu ii are...mai bine așteptați.

-1.4 din regulament-
Manuela Rășină, administrator