avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate Enyya1

Activitate Enyya1

Discuție Divort
Buna ziua! Sunt in divort, am avut a doua infatisare pe 19.03 care s-a amanat pe motiv ca avocatul paratului era in concediu si avea sa vina in noaptea zilei procesului, dar si ca martorul acestuia nu s-a prezentat din motive personale. Ma puteti ajuta, va rog, cu traiectoria procesului? Cum va decurge procesul si ce se va intampla la urmatoarea infatisare stabilita pe data de 21.05? S-a efectuat
audierea minorului, paratul nu vrea sa paraseasca domiciliul sfidand si increzandu-se in fortele proprii ca procesul va dura si ca el va sta mult si bine in imobilul cumparat de parintii mei. Eu ma reprezint singura, nu am avocat, iar raspunsurile dumneavoastra, la diferite subiecte lansate de mine, m-au ajutat foarte mult si pentru asta va multumesc tuturor!
Răspuns la discuția Divort
Am apelat la acest site tocmai pentru ca sunt pareri ale unor avocati si am nevoie si de pareri impartiale. Am mentionat in discutii anterioare
ca nu am avocat.

DenisRif a scris:

In mod normal da ! Cred ca prin Ordonanta Presedintiala dar discutati cu avocatul...


Discuție Divort
Avand in vedere ca eu,reclamanta, sunt in proces de divort cu paratul, iar acesta nu doreste sa paraseasca domiciliul mentionand ca o va face doar(citez) "legal" , la finalul procesului. Domiciliul acestuia (si al meu) este in casa cumparata de parintii mei, tot ei fiind si proprietari. Va intreb, pot parintii mei sa solicite ordin de evacuare inainte de finalul procesului? El nu are niciun aport financiar in acea casa, nu vrea,in schimb el se foloseste de absolut orice lucru si facilitati sfidand orice responsabilitate pe care o are. Orice participare la plata facturilor pe care i-o solicit ramane fara raspuns.
Discuție Divort
Buna seara! In ce masura un reclamant poate cere si obține un ordin de evacuare adresat paratului in masura in care ,titlul de proprietate al imobilului in care convietuiesc cei doi, este pe numele parintilor reclamantului? Va rog frumos, daca se poate,cu trimitere la anumite paragrafe juridice din care reiese acest lucru.
Răspuns la discuția Divort
Nu am avocat. Am ales sa merg singura in instanta si abia am aflat ca,martorul ales de parat, nu se va putea prezenta in data stabilita. Pentru asta am apelat la dumneavoastra, raspunsul dat va fi impartial. Ce as putea invoca in acest caz pentru a nu suferi amanare, urmatoarea actiune fiind a doua infatisare, dupa audierea minorului?
Discuție Divort
Buna seara! Ce se intampla daca, in cazul unui divort, martorul paratului nu se poate prezenta la data stabilita ? Cum va fi afectat reclamantul din acest proces, mai ales ca, in aceasta situatie copiii sufera din cauza presiunii facute de parat asupra acestora incercandu-se inducerea unor raspunsuri si decizii in favoarea sa?