avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate eriklud

Activitate eriklud

Buna,

in calitate de intreprinzator si administrator soc. com. am decis ca am nevoie de consiliere juridica. Care ar fi solutia ideala pentru mine? Angajarea este exclusa. Am nevoie de cineva care sa-mi raspunda la eventuale intrebari in legatura cu comercializarea produselor si organizarea societatii si sa imi dea bazele legislative pentru raspuns.
Un contract cu un avocat? Se plateste pe ora? Cam care ar fi o marja corecta pentru onorariul avocatului / ora? Exista vreo raspundere a acestuia in cazul in care informatiile sau prevederile furnizate sunt incorecte?
Discuție Coduri CAEN
Buna

am doua intrebari legate de coduri CAEN:
In actul constitutiv al societatii am toate codurile din clasa 45, 46, 47 adica toate codurile din COMERT CU RIDICATA SI CU AMANUNTUL; REPARAREA AUTOVEHICULELOR SI MOTOCICLETELOR.

1. Am un contract cu o firma de curierat. Cand trimit colete catre clienti, platesc eu serviciul de curierat, dar facturez pe langa produse si un serviciu numit Transport unde calculez cat ma costa transportul cu tarifele mele, asa clientul plateste mai putin dar imi plateste mie nu la curierat.
Este ok, sau o sa am probleme cu finantele din cauza codurilor? Practic ce fac eu este ca refacturez...

2. Pe baza unui contract de prestari servicii pot factura unui client servicii de marketing din domeniul comertului pe care il efectuez?

Multumesc de ajutor.
Răspuns la discuția Plata dividende
Ms de raspuns dar nu ne-am inteles; Deci eu as scoate 1.000 de lei lunar iar la sfarsitul anului cat lipseste mi-ar fi repartizat ca si plata de dividende... Ramane intrebarea originala de sus...
Discuție Plata dividende
Buna

am gasit un investitor interesat in planul meu de afaceri, dar cu o conditie: sa incep eu cu 5% din firma, el 95% si cum creste cifra de afaceri asa si procentajul meu din firma. Toate astea, precizate in act constitutiv.
La inceput eu ar trebui sa traiesc din cei 5%, dar... aici ma intreb: daca eu primesc dividende de 1.000 in fiecare luna la inceput (si pe urma imi creste partea detinuta), nu are investitorul dreptul sa scoata 9.500 ron pentru fiecare 1.000 pe care i-am scos eu? Si daca, mie-mi creste cota la 40% si doar atunci vom incepe plata dividendelor si catre investitor, el are dreptul sa ceara si ulterior banii aia (9500xde cate ori am primit 1000)?

Mersi de ajutor

PS: Alte sugestii, la ce sa fiu atent?
Răspuns la discuția Factura fara chitanta
Salut

Eu cand trimit prin curier ramburs, se lasa o foaie la client de la curier cum ca au incasat banii dupa care mi se vireaza banii in cont. Astfel nu trebuie sa emit chitanta pentru ca s-a incasat prin banca.
Alta chestie daca foaia de la curier este buna pentru client din pct de vedere contabil ptr. stingerea creantei, dar cum pana acum nu am primit reclamatii si se foloseste metoda la cele mai mari firme de curierat din tara, nu cred ca ar fi probleme.
Buna,

m-ar interesa legile in cazul unui asociat/administrator pensionar cu datorii catre bugetul de stat.
Se poate atinge ANAFul de pensia omului?
Ok, alta intrebare #-o

Daca il pun pe el ca si administrator, eu raman asociat unic, eu imi fac o alta firma si transfer o parte din marfa pe firma noua cu factura. El poate peste 6 luni intra in insolventa cu datorii catre buget. Poate fi implicata firma noua sau eu in acest caz, ca am actionat cu rea-credinta samd, sau voi raspunde doar cu partile sociale?

Va multumesc mult ptr ajutor ;)
Bun si ce sanse am cu o datorie de 10.000 ron catre buget sa castig. Sunt precedente unde s-a castig deja? Va spun inca o data ca partenerul e constient de datorii pe care el le-a facut. Mai mentionez ca partenerul are deja o firma falimentara pe numele lui.
Deci atunci daca mi se blocheaza cesiunea partilor sociale de catre anaf, ce pot face din punct de vedere legal?
Exact aici am ajuns si eu kappauser ieri... astept un raspuns de la un cunoscator.