avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Activitate dan.p.tgm

Activitate dan.p.tgm

rog opinie pentru urmatoarea speta :
din 2006 detin o padure de 0,76 ha, platesc impozit si paza padure anual, potrivit unui contract cu ocolul silvic, contract prelungit in 2019 dupa un nou format.am adresat mai multe cereri de punere in valoare(marcare), de 2-3 mcubi/an, m-am deplasat cu padurarii in padure pentru marcare.nu am primit nimic, practic am numai cheltuieli, promisiuni, am incercat sa vand padurea-nu am reusit, cum pot obliga ocolul silvic sa-mi acorde aceste cote de taieri(inteleg ca sunt legale) pe care sa le valorific ca lemne foc ? multumesc.
Multumesc...dar cum arata gard pe un acoperis ? (practic nu se poate nici repara acel acoperis)limita proprietatii trece la jumate acoperis , practic cladirea inchide proprietatea, ea apare in CF mentionata cu destinatia centrala termica.
Legea nu prevede situatii de genul cand se incalca destinatia unui spatiu sau un drept la intimitate incalcat?De acolo se vede toata terasa inclusiv in camera.Multumesc.

Rog opinie pentru urmatoarea situatie :
Casa mea are un perete comun cu casa vecinului, in spatele caselor exista o gradina separata cu un gard la mijloc, cu exceptia unei casute de dimensiunea unui cub,sa zicem latura de 2,20 m, care este lipita de casa principala, locatie pentru 2 incalziri centrale.
Gardul vine pana la aceasta incinta . aceasta se afla pe ambele proprietati si fiecare proprietar are o usa de acces, in interiorul acesteia fiind un zid despartitor.
Este acoperita cu izolatie bituminoasa, prevazuta cu streasina si figureaza si in CF-urile locuintelor.
Eu in spatele locuintei mi-am facut o terasa, am iesirea din casa principala si am aici o intimitate buna, nu puteam fi zarit de vecini, in dreapra la 1 m se afla casuta pt incalziri centrale si acoperisul terasei vine pana in dreptul acesteia, deasupra ei la 1 m aproximativ, in cealalta parte acoperisul merge 6 m.
Pentru sicanare si reavointa, vecinii isi urca fetele pe aceasta locatie sa se joace, binenteles ca se strica si acoperisul acesteia(izolatie bituminoasa) dar nu mai am intimitate deloc, se uita pe terasa mea, vad prin usa dubla a iesirii pe terasa si in camera,etc, sunt galacioase, tipa, aceasta zona de joc avand practic 4 m patrati.
In acester conditii nu mai pot nici sa deschid usa casei spre terasa.
In temeiul caror legi as putea sa ii dau in judecata, tinand cont de faptul ca destinatia casutei(acoperis) nu este teren joaca , practic imi violeaza proprietatea si intimitatea ?
Chiar daca ar sta pe jumatea lor de 1,2 m , in picioare, oricum ar vedea tot la mine, ca si cum si-ar face geam pe limita de proprietate.
Multumesc.
Intrucat institutia unde lucram a stabilit compensatii financiare pentru cei care se pensioneaza, am intrat in pensie anticipata partiala din feb. 2020, prezentand la servici decizia de pensionare in original.Ulterior mi s-a virat in cont bancar pachetul financiar promis, suma care nu a fost luata in calculul pensiei.Intrebare:
Pot solicita la of.pensii recalcularea pensiei prin includerea acestei compensari(cota parte) in pensie ce o iau acum ? Cei de la pensii au spus ca numai la implinirea varstei de 65 ani vor proceda la recalcul,eu avand acum 62 ani.Multumesc.
sunt salariat, din februatie 2020 pot intra in pensie anticipata, daca intru in concediu medical este afectat stagiu cotizare si data de februarie 2020 ?