Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical scade stagiu cotizare ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical scade stagiu cotizare ?

sunt salariat, din februatie 2020 pot intra in pensie anticipata, daca intru in concediu medical este afectat stagiu cotizare si data de februarie 2020 ?
Concediul Medical nu afecteaza stagiul de cotizare.
În principiu, la întocmirea dosarului de pensionare, concediile medicale se iau în calcul, ca stagiu de cotizare, pentru stabilirea punctajului acumulat. Există, însă, două abordari pentru aceste concedii, în legislația în vigoare. Astfel, pentru perioadele de dinainte de anul 2005, concediile medicale se iau în calcul ca perioade asimilate (Art 49, din Legea 263/2010). După această dată, se consideră stagii de cotizare asimilate numai concediile de incapacitate temporară de muncă, datorate accidentelor de muncă sau bolilor profesionale.
[ link extern ]
Nu contrazic antevorbitorul totusi ar trebui sa existe o logica. Pentru Concediile Medicale (indiferent de care) se plateste CAS (25%) . De ce, daca nu sunt considerate perioade asimilate ? Care este logica ?
Legea 263/2010 este in sensul mentionat de sursa citata..