avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate emilia.liddell

Activitate emilia.liddell

Buna ziua domnule Kiritescu,

Va multumesc pt raspuns, Bunicul a facut numeroase cereri la primarul de atunci si a fost ignorat. Bunicul a avut 6ha, i-au trecut 3ha de pamant dar nu si pe celelate 3ha de pamant agricol. Ati avea vreun sfat?

Emilia
Buna ziua,

Bunicul meu a murit acum cativa ani, bunica traieste. Ne-am apucat sa strangem actele sa facem successiunea dupa bunicul si am aflat de curand ca nu se gasesc actele pe tot pamantul lor la primarie. De fapt, dupa retrocedarea pamantului de prin anii 1990, primarul de atunci i-a spus bunicului ca nu vrea sa ii treaca tot pamantul si asa a ramas. Am cautat si in registrul agricol, cadastru, arhivele nationale si judetene etc.

Ati avea vreo idee cum am putea sa initiam cautarea pamantului pierdut?

Va multumesc mult pt orice sfat,
Emilia
Salut Adrian, multumesc. Da, ma gandeam chiar sa ofer locuinta gratis unei familii nevoiase pentru un timp, cel putin asa va fi cineva acolo, cine stie. Ma gandesc la tot felul de solutii. Mama nu va vrea sa vanda, e casa in care a copilarit.

Adrian Dimitriu a scris:

Dacă nu instalați un locatar, vindeți.

Salut George! Vom instala camere dar cum nu exista internet in sat nu va fi conectat la internet. Sper sa nu intre sa ia si dvr-ul.

georgeb2005 a scris:

Buna ziua, se pot monta camere conectate la un server extern, chiar daca le fură raman dovezile.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc Alexandru! Ne-am gandit la camere de supraveghere, insa ne e teama ca le vor fura si pe acestea. Vecinul a pus si le-au furat.

Emilia
Multumesc Cornel. Pentru banii din urma, dar pe viitor te rog? Mama ar vrea ca anii sa fie adaugati la pensia ei lunara pe viitor.

Cornel Vasile a scris:

Numai in instanta se pot recupera acei ani.

Buna ziua,

Mama s-a pensionat de aproape 10 ani. A lucrat la o companie intre perioada 1974-1988, aproape 14 ani. Compania a declarat numai 12 ani si au spus ca nu gasesc datele in arhiva pentru ceilalti 2 ani si pentru turele suplimentare. Mi se pare ciudat. Resursele umane de la companie au spus ca nu ne pot ajuta.

Are cineva vreo sugestie, sfat cum am putea proceda?

Multumesc! Emilia si Mama
Buna ziua,

Se fura bunuri in continuu din casa bunicii mele de aproape 2 ani undeva la un sat in Mehedinti. Bunica nu mai locuieste acolo pentru ca are dementa avansata, 85 ani si locuieste cu mama intr-un oras.

Mama a facut peste 7 plangeri la politie, a facut plangere de 2 ori la Procuratura Generala, Justitie si Minister de Interne. Pur si simplu am ramas socate si nu mai gasim solutii. Am gasit lacatele deschise la beci si politistul a spus ca daca lacatul e ruginit se poate deschide singur, instantaneu!

Procesul e respins de instanta din cauza lipselor de dovezi. Se spune prin sat ca politistii din sat sunt prieteni foarte buni cu infractorul pe care chiar cativa vecinii l-au vazut furand bunuri din casa bunicii mele. Evident politistii de atatia ani nu gasesc "dovezi", mi se pare foarte ciudat si infractorul suspectat are mai mult curaj sa fure in continuare. Au facut perchezitii la casa infractorului dar saptamani dupa ce s-a sesizat furtul, timp in care infractorul probabil a vandut bunurile furate. Nu am incredere in politie si am ramas fara solutii cum sa procedam mai departe.

Sfat va rog de la cineva? Va multumesc anticipat!

Emilia, mama si bunica
Buna ziua,

Se fura bunuri in continuu din casa bunicii mele de aproape 2 ani undeva la un sat in Mehedinti. Bunica nu mai locuieste acolo pentru ca are dementa avansata, 85 ani si locuieste cu mama intr-un oras.

Mama a facut peste 7 plangeri la politie, a facut plangere de 2 ori la Procuratura Generala, Justitie si Minister de Interne. Pur si simplu am ramas socate si nu mai gasim solutii. Am gasit lacatele deschise la beci si politistul a spus ca daca lacatul e ruginit se poate deschide singur, instantaneu!

Procesul e respins de instanta din cauza lipselor de dovezi. Se spune prin sat ca politistii din sat sunt prieteni foarte buni cu infractorul pe care chiar cativa vecinii l-au vazut furand bunuri din casa bunicii mele. Evident politistii de atatia ani nu gasesc "dovezi", mi se pare foarte ciudat si infractorul suspectat are mai mult curaj sa fure in continuare. Au facut perchezitii la casa infractorului dar saptamani dupa ce s-a sesizat furtul, timp in care infractorul probabil a vandut bunurile furate. Nu am incredere in politie si am ramas fara solutii cum sa procedam mai departe.

Sfat va rog de la cineva? Va multumesc anticipat!

Emilia, mama si bunica