avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate Vivian Ingrid

Activitate Vivian Ingrid

Un functionar public are dreptul la maxim 90 de zile calendaristice sau lucratoare de CFS?
Buna seara!
Sotul meu mi-a luat certificatul de casatorie, certificatul de nastere al fiicei noastre minore si cartea de identitate pentru a nu putea introduce actiune de divort.
Cun procedez in re-eliberarea actelor si in ce ordine?
Precizez ca mai am ca acte personale certificatul meu de nastere, permisul meu de conducere si livretul de familie.
Va multumesc anticipat.
Ingrid Todoran
Nu ati retinut insa ca va trebuie si acordul tatalui copilului sau in cazul in care acesta se opune trebuie ca hotararea autoritatii tutelare sa va dea castig de cauza.
Succes!
Nu inteleg de ce nu l-ati trecut pe numele dumneavoastra cand s-a nascut?Nu va oprea nimeni.Daca era al dumneavoastra de ce nu l-ati declarat la nastere? Copilul are certificat de nastere sau nu a fost inregistrat deloc?
Apelati la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului din judetul ( sau sectorul) in care stati.Ei ar trebui sa aiba macar un centru pentru victimele violentei in familie.Luati-va fetele si plecati cat mai repede.Faceti-i reclamatie la politie - violenta familiala e caz penal si macar il tin sub observatie.Dar cel mai important - plecati!Daca nu la centru macar la rude sau prieteni.Nu mai asteptati, oricand va poate agresa si aveti doi copii de crescut!Vreti sa creasca orfane?
Viata e mai importanta decat banii si bunurile, iar fetele au nevoie de mama lor mai mult decat de orice pe lume!
Va urez numai bine si va tin pumnii!
Buna ziua!As dori sa stiu cui trebuie adresata cererea de deschidere a actiunii pentru pensie de intretinere: judecatorului de serviciu sau presedintelui judecatoriei?
Presedintele Asociatiei de Proprietari nr.350 Galati - domnul m-a trecut la intretinere cu 2 persoane (costuri integrale) desi in apartament locuim doar eu si fetita mea de 6 luni.Este legal si corect?
Care sunt actele ce trebuie depuse si unde pentru a solicita pensie de intretinere pentru minorul cu parintii despartiti dar nedivortati?
Poate fi solicitata pensie de intretinere pentru minor parintelui care refuza sa participe la cheltuielile de crestere a axestuia in cadrul casatoriei, chiar daca nu exista inca o actiune de divort?
As dori sa stiu cand anume poate fi cineva reclamat pentru abandon familial si care sunt conditiile declararii acestuia?