avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate diana_peda79

Activitate diana_peda79

In atentia Avocat Myra Vasilescu,

Buna ziua,


Adresa martorului este scrisa corect, nu este gresita .

Va multumesc pentru raspuns.

Cu respect, Diana Preda
D-lui Septimiu Bujgoi

Buna ziua,


Am posibilitatea sa iau legatura cu martorul meu, nu este o problema in acest sens .

Va multumesc frumos pentru raspuns.

Cu respect, Diana Preda

Buna ziua,



Am depus cerere de probatorii in data de 24.02.2009 urmand ca martorul sa fie citat de catre instanta pana in data de 12.05.2009, data termenului stabilit de catre judecator.

Mentionez ca in speta este vorba despre o plangere imporiva unui proces verbal de aplicare a sanctiunii contraventionale cu amenda (intre doua institutii publice ). Eu doresc sa stiu de ce martorul nostru nu a primit inca citatia pentru prezentare in proces pentru data de 12.05.2009.
- Ce sa fac in aceasta situatie, tinand cont ca se apropie termenul de prezentare in instanta ?

Va multumesc frumos.

Cu respect, Diana Preda
In atentiia D-nei avocat "cora2006"


Va multumesc frumos pentru raspuns, mi-a fost de mare ajutor.
Mentionez faptul ca am solicitat instantei admiterea recursului astfel cum a fost formulat, casarea sentineti civile si trimiterea spre rejudecare la aceeasi instanta si in subsidiar modificarea in parte a sentintei civile in sensul respingerii cererii de chemare in judecata ca neintemeiata .

Cu respect, Diana Preda
Buna ziua,
In atentia D-nei avocat "eu.ro.lex"
Procedura de citare a fost viciata deoarece hotararea nu a fost primita de institutia noastra. Potrivit art. 92, alin. 1 CPC, comunicarea actelor de procedura nu se poate realiza in cazul persoanelor juridica prin afisare, cu exceptia cazurilor in care se refuza primirea sau daca se constata lipsa oricarei persoane la sediul acestora; din dovada de comunicare a hotararii nu rezulta motivul refuzului primirii hotararii sau imprejurarea ca la Ragistratura nu era nici o persoana care in mod obisnuit primeste acete de procedura.
Mentionez faptul ca hotararea mentionata este definitiva si irevocabila prin nerecurare din data de 29.12.2008. Recursul a fost admis atata timp cat institutia noastra este citata in calitate de intimat la sfarsitul lunii Mai.

Multumesc frumos pentru raspuns.

Cu respect, Diana Preda
Buna ziua,


Avand in vedere ca s-a emis o hotarare definitiva si irevocabila prin nerecurare intr-un proces cu privire la plata indemnizatiei de conducere , am facut recurs deoarece nu s-a comunicat institutiei noastre hotararea civila, procedura de comunicare a fost viciata, astfel ca am solicitat repunerea in termenul de formulare a recursului.
Intrebarea mea este urmatoarea : Daca termenul de recurs este la sfarsitul lunii Mai si isaptamana viitoare se va pune in aplicare hotararea instantei de judecata, reclamanta va primii indemnizatia de conducere pentru care a avut castig, ce solutii procedurale de rezolvare a acestei situatii am , ce trebuie sa fac in aceasta situatie ?

Va multumesc frumos.

Cu respect, Diana
Răspuns la discuția colegiul consilierilor juridici

Rabdare dragi colegi.

Site-ul C.C.J.B. este in constructie. Puteti afla informatii la nr. de telefon/fax 021.335.00.26/021.335.82.10/021.335.82.11, sau va puteti deplasa la adresa din Str. Regina Maria, Nr. 64, Sect. 4, Bucuresti.

diana_preda79
Răspuns la discuția fisa post consilier juridic
MODEL FISA POSTULUI PENTRU CONSILIER JURIDIC

1.BIROUL: Juridic
2.FUNCTIA/POSTUL: consilier juridic
3.STUDII/SPECIALITATEA: stiinte juridice
4.VECHIME: 1 an
5.ALTE CERINTE DE SPECIALITATE:
- cunoasterea normelor de specialitate ce reglementeaza obiectul de
activitate al societatii;
- cunoasterea legislatiei muncii in vigoare si a modificarilor ei la zi
6.RELATII:
- Ierarhice - este subordonat: directorului general
- are in subordine: -


- Functionale:
- cu directorul general - pentru a i se comunica si aviza unele decizii interne;pentru intocmirea regulamentului de ordine interioara si in situatia cand acestuia i se aduc anumite modificari;etc

- De colaborare:

- cu compartimentul economic -in vederea obtinerii unor situatii periodice privind achitarea sau neachitarea unor obligatii contractuale pentru a se proceda la aplicarea masurilor legale in
vigoare;

- cu compartimentul resurse umane - in scopul obtinerii unor evidente periodice a contractelor de munca incheiate cu angajatii societatii,etc;


-De reprezentare: - reprezentarea societatii in instanta in situatia aparitiei unor litigii care trebuie solutionate pe cale judecatoresca

7.ATRIBUTII :
- sa respecte programul de lucru:
- sa vizeze si sa duca la indeplinire unele decizii din partea conducerii;
- activitate de consiliere privind problemele legale cu care se confrunta societatea;
-conceperea unor contracte incheiate de societate;
-analiza contractelor incheiate de societate;
-consultarea periodica a monitorului oficial in scopul aflarii ultimelor acte norma-
tive aparute;
-reprezentarea societatii in fata instantei judecatoresti in situatia unor litigii;
-intocmirea documentatiei necesare propriei sale activitati;
- contactarea departamentului financiar contabil in vederea obtinerii unor informa-
tii privind cei care nu si-au achitat obligatiile contractuale;
- sa ia masurile necesare impotriva acestor persoane.


NUME:

DESCRIEREA POSTULUI: CONSILIER JURIDIC

LOCUL DESFASURARII ACTIVITATII:

PREGATIRE: Facultatea de Drept, specializat in stiinte juridice

RELATIILE POSTULUI:

Colaboratori: a) directi: serviciul finante-contabilitate
b) indiercti: toate compartimentele

ATRIBUTII:
-asigura consultanta juridica pentru SC ...;
- asigura asistenta juridica pt. SC... in fata oricaror organe jurisdictionale;
-urmareste aparitia actelor normative si aduce la cunostinta conducerii obligatiile ce revin SC ...;
-intocmeste formalitatile prevazute de lege in cazul modificarii actului constitutiv, asigurand inregistrarea documentelor la Oficiul Registrului Comertului si publicarea acestora in Monitorul Oficial;
-vizeaza pentru legalitate deciziile emise de conducerea SC ...;
-avizeaza toate documentele cu caracter de norme si regulamente care reglementeaza activitatea .SC ....;
-participa la negocierea contractului colectiv de munca si la elaborarea Regulamentului intern, aducand la cunostinta conducerii SC .... dispozitiile legale care trebuie respectate in acest caz;
-participa la negocierea contractelor in care SC .... urmeaza sa devina parte si elaboreaza proiecte de astfel de contracte;
-urmareste respectarea legalitatii in cazul incheierii, modificarii si desfacerii contractelor individuale de munca;
-completarea si operarea de modificari in Registrul general de evidenta al angajatilor;


LIMITE DE COMPETENTA:
Decide asupra modului de indeplinire a sarcinilor trasate, in sensul obtinerii eficientei si eficacitatii maxime, fara afectarea disciplinei tehnologice si a reglementarilor in vigoare.

RESPONSABILITATI:
-folosirea eficienta a timpului de munca;
-executarea la termen si de buna calitate a sarcinilor trasate;
-cunoasterea si respectarea normelor de protectia muncii si PSI specifice locului de munca;
-respectarea contractului colectiv de munca , a contractului individual de munca si a Regulamentului interior;
-suporta consecintele legale in cazul provocarii de pagube materiale produse firmei din vina si in legatura cu munca lui;
-pastrarea secretului de serviciu, stipulat in clauza de confidentialitate.



SEF IERARHIC, TITULAR POST,

Data primirii fisei de catre titular

8.LIMITE DE COMPETENTA:
-sa desfasoare o activitate de consultanta si asistenta juridica la societatea la care isi desfasoara activitatea

9. RESPONSABILITATI:
- bunul mers al societatii din punct de vedere juridic;
-unele litigii judecatoresti in care este implicata societatea
Răspuns la discuția Informatii preaviz
Conform art. 79 alin 4 din Codul Muncii "termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere"

In contractul dumneavoastra este trecut 15 zile, asadar profitati de aceasta greseala a colegilor de la Resurse Umane care au redactat contractul, important este sa nu atrageti atentia angajatorilor asupra acestui aspect .
Răspuns la discuția DREPTUL MUNCII
"Perioada de 2 ani cat esti in concediu pentru cresterea copilului se iau in calcul pentru pensie, cartea de munca nu se inchide pe acea perioada, ramane activa, contractul se suspenda iar salariatul figureaza in statele de plata ale angajatorului "