avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate tunaru

Activitate tunaru

Discuție Abuz
Buna ziua! Liderul de sindicat refuza sa prezinte raportul de venituri si cheltuieli al sindicatului si sa organizeze alegeri de mai bine de 10 ani.Membrii de sindicat i-au cerut rezolvarea acestor probleme in mai multe randuri fara niciun rezultat.Am vrea sa stim unde sau cui ne putem adresa pentru a-l obliga sa respecte statutul si legile in vigoare.Acest lider este si presedintele organizatiei judetene al Cartel Alfa.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Intrebare Urgent
Suntem 300 de angajati, patronul este italian, nu este prevazut nimic in contract, au mai fost ani cand contractul a depasit termenul cu 9 luni de zile si nu s-a luat aceasta masura de a taia toate drepturile prevazute in contractul respectiv. V-as ruga sa-mi raspundeti ce putem sa facem concret in situatia de fata tinand cont ca nu avem incredere nici in liderul de sindicat si suntem amenintati cu pierderea locului de munca.
Lucrez la Comceh Calarasi si contractul colectiv de munca a expirat in luna februarie vreau sa aflu in ce situatie se afla salariati acestei socetati in situatia in care nu am primit prima de Paste deoaece ni s-a comunicat din partea liderului de sindicat ca nu avem contract si este posibil sa nu primim nici tichetele de masa,abonamentele de transport in comun si prima de vacanta.Am vrea sa aflam exact ce putem face sa obtinem drepturile noastre care erau prevazute in contractul colectiv de munca 2007-2008 tinand cont ca nu s-a semnat nimic intre sindicat si patronat pe 2008
Răspuns la discuția Am o nelamurire
MULTUMESC
Răspuns la discuția Am o nelamurire
Problema a fost ca eu am scris cu pix de culoare rosie doar numele si prenumele celelalte date le-am scris cu pix de culoare albastra trecand cu pixul albastru si peste nume.Nelamurirea mea este ca desi am anuntat in acel moment examinatorii nu am primit alta anexa si am fost lasat sa continui.Precizez ca raspunsurile si celelalte date au fost cu albastru si nu prezentau modificari sau stersaturi.
Discuție Am o nelamurire
Am dat examen pentru permis de conducere categoria B si la sala am scris pe anexa numele(doar numele)cu rosu.Am anuntat de aceasta neglijenta inainte de a se imparti chestionarele,am primit chestionar am facut 26 puncte si totusi nu s-a luat in considerare fiind declarat respins.Cum trebuia sa procedez?