Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare Urgent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare Urgent

Lucrez la Comceh Calarasi si contractul colectiv de munca a expirat in luna februarie vreau sa aflu in ce situatie se afla salariati acestei socetati in situatia in care nu am primit prima de Paste deoaece ni s-a comunicat din partea liderului de sindicat ca nu avem contract si este posibil sa nu primim nici tichetele de masa,abonamentele de transport in comun si prima de vacanta.Am vrea sa aflam exact ce putem face sa obtinem drepturile noastre care erau prevazute in contractul colectiv de munca 2007-2008 tinand cont ca nu s-a semnat nimic intre sindicat si patronat pe 2008
In lipsa unui CCM la nivel de unitate , sunt aplicabile dispozitiile CCMN pe anii 2007-2010.
In CCM la nivel de unitate nu aveti nicio prevedere care sa explice ce se-ntampla in acest caz?
Intreaba la Oficiul Juridic daca nu exista in CCM, o clauza care specifica :

" Daca nici una din parti nu denunta contractul cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni."

Daca nu exista, puteti face o plangere la DMPS, pt ca neinregistrarea unui CCM (peste 21 de angajati) constituie contraventie.

Cum spunea elis, mai exista contract colectiv la nivel de ramura sau cel la nivel national.Pb e daca sindicatul e afiliat la o asociatie a sindicatelor care au semnat contractele de care vorbeam mai sus.
adriana.ivascu a scris:

Intreaba la Oficiul Juridic daca nu exista in CCM, o clauza care specifica :

" Daca nici una din parti nu denunta contractul cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni."

Daca nu exista, puteti face o plangere la DMPS, pt ca neinregistrarea unui CCM (peste 21 de angajati) constituie contraventie.

Cum spunea elis, mai exista contract colectiv la nivel de ramura sau cel la nivel national.Pb e daca sindicatul e afiliat la o asociatie a sindicatelor care au semnat contractele de care vorbeam mai sus.

Sa nu intelegem gresit...la angajatorii cu peste 20 de angajati, numai negocierea, nu si incheierea unui contract colectiv de munca este obligatorie!
Suntem 300 de angajati, patronul este italian, nu este prevazut nimic in contract, au mai fost ani cand contractul a depasit termenul cu 9 luni de zile si nu s-a luat aceasta masura de a taia toate drepturile prevazute in contractul respectiv. V-as ruga sa-mi raspundeti ce putem sa facem concret in situatia de fata tinand cont ca nu avem incredere nici in liderul de sindicat si suntem amenintati cu pierderea locului de munca.
In mod normal, este obligatia angajatorului de a initia negocieri in vederea incheierii unui CCM la nivel de unitate, cu 30 de zile inainte de expirarea CCM anterior incheiat pe o perioada de un an. Neinitierea negocierilor colective reprezinta contraventie. In cazul dvs, avand in vedere ca patronatul nu pare a avea vreo inclinatie sa initieze negocierile, sindicatul trebuie sa convoace patronatul la discutii (patronatul trebuie sa dea curs solicitarii in termen de 15 zile de la primire). Pana la momentul incheierii unui nou CCM la nivel de unitate, vi se aplica, asa cum s-a mai spus, CCM la nivel national sau, daca exista CCM la nivel de ramura de care apartineti.