avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate sindicalistul

Activitate sindicalistul

Răspuns la discuția Recuperare creanta
multumesc.
Răspuns la discuția Recuperare creanta
Pe facturile despre care vorbesc nu au existat plati partiale. au fost efectuate plati anterioare pe alte facturi. Verbal a comunicat mereu ca "va plati" insa faptic nu a efectuat plata.
Am solicitat si o confirmare de sold in scris insa nu a raspuns. Am facut ultima notificare de punere in intarziere acum recent, insa periodic am transmis notificari scrise pentru plata. Nu a raspuns la nicio notificare.
Nu stiu daca din practica judiciara se admite faptul ca notificarile intrerup prescriptia......si daca mai are rost sa platesc taxa de timbru
Am facturi neachitate de catre o societate din anul 2013.
Am formulat periodic notificari.
Intrebarea mea este daca notificarile mele intrerup sau nu termenul de prescriptie de 3 ani?
Discuție pensie
fost cadru militar. iesit la pensie.
Dupa pensionare am lucrat la o societate timp de 12(disprezece) ani ca si consultant incadrat la program de 1(una) ora / zi.
Pot beneficia de pensie ca urmare a acestui raport de munca ??
Va multumesc.
Răspuns la discuția firma in insolventa
Va multumesc.
Deci pot actiona societatea in instanta pentru salariile ulterioare deschiderii procedurii de insolvanta ?
Discuție pensie
fost cadru militar. iesit la pensie.
Dupa pensionare am lucrat la o societate timp de 12(disprezece) ani ca si consultant incadrat la program de 1(una) ora / zi.
Pot beneficia de pensie ca urmare a acestui raport de munca ??
Va multumesc.
Firma la care lucrez are un dosar pe rol cu urmatoarea solutie:
Solutia pe scurt: Admite cererea. Dispune deschiderea procedurii generale a insolvenţei împotriva debitoarei. Administrator judiciar: ...x
Nu am primit drepturile banesti si nu am fost notificat cu privire la incetarea raporturilor de munca nici de societate nici de administrator judiciar.
Am continuat raporturile de munca la acesta societate si dupa data la care constat acum ca s-a dat sentinta de deschidere a procedurii de insolventa..... Consider ca am muncit la negru insa pot face dovada prin inscrisuri ca am prestat aactivitate.
Ce pot face????????????????


Răspuns la discuția sanctiune si plangere penala
pai Instanta a mentinut sanctiunea disciplinara - deci sunt vinovat
am fost sanctionat disciplinar de angajator. Am contestat in Instanta iar sanctiunea a ramas valabila intrucat Instanta a dat castig de cauza angajatorului. Dupa pronuntarea Instantei Civile angajatorul a formulat plangere penala.
Pot fi cercetat penal pentru o fapta pentru care am primit deja o sanctiune ?
Discuție pro causa
un document intocmit inainte de introduceea unei actiuni in justitie poate fi considerat ca a fost intocmit "pro causa" ???