avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate edys_cafe

Activitate edys_cafe

Dar daca noul administrator nu plateste acele datorii, cine este raspunzator???
Daca o societate este cesionata, se preda active/pasive, descarcare/predare de gestiune/acte , ce raspundere mai are vechiul administrator??/
Mentinez ca la momentul cesionarii, societatea avea anumite datorii, iar noul administrator a luat la cunostinta despre ele si se obliga se le achite.
AM CUMPARAT MARFA DE LA O ANUMITA SOCIETATE. AGENTUL A EMIS CHITANTA CU ANUMITE SUME. IN COPIA LOR DIN CONTBILITATE APAR ( PE ACELEASI NR DE CHITANTE) ALTE FIRME CU ALTE SUME MULT MAI MICI.
FIRMA LA CARE SUNT ADMINISTRATOR A FOST DATA IN JUDECATA PTR NEPLATA. IN CITATIA CARE AM PRIMITO LA SEDIU IMI APAR NISTE COPII DE LA ANUMITE FACTURI EMISE CATRE FIRMA MEA , CARE EU HABAR N-AM DE ELE ( NU SUNT STAMPILATE/SEMNATE). CE-I DE FACUT???
X-(
Buna seara, va rog a ma ajuta cu un sfat ptr urmatoarea "problema" care o am:
Am o mica afacere tip fast-food, cladirea unde functionez este lipita de un bar.Am facut o intelegere cu administratorul barului ca pt toata mancarea care se vinde la el in bar sa-i dau 25% din incasari, el urmand sa plateasca o anumita parte din salariul unui bucatar.
Va rog sa-mi spuneti ce tip de contract/conventie se poate face intre noi ca totul sa fie legal,totodata fiecare parte sa-si tina promisiunile.
atat activitatea de birou cat si activitatea propriu-zisa
Răspuns la discuția punct de lucru
cand fiscalizezi o casa de marcat stiu ca-ti trebuie punctul de lucru, in cazul asta ce-i de facut????
daco o societate are sediul social cu activitate mai trebuie scos punctul de lucru???
Discuție punct de lucru
daca o societate are sediul social cu activitate mai trebuie sa scoata punctul de lucru???
Am citit cu atentie (si cu rabdare) toate legile/ordonantele enumerate de dvs. , dar IN NICIUNA , nu este scris ceva concret.
Ce ma intereseaza pe mine ,EX : depozitarea alimentelor se face dupa cum urmeaza......
: ptr transportarea alimentelor trebuie sa indeplinesti urmatoarele conditii ......
- sp in care se prepara mancarea trebuie sa indeplineasca urmatoarele .........
- spalatorul de vesela nu trebuie sa fie acelasi cu spalatorul de carne, etc
- sp de preparare sau depozitare trebuie sa aiba ......, x frigidere, x spalatoare , etc
- angajatul trebuie sa aiba toaleta/dus , etc, etc
- angajatul sa aiba urmatoarele analize ..........
- sp sa fie dotat cu stingator, si eu mai stiu cu ce
-

ma intereseaza daca exista o lege /ordonanta CLARA, sau macar un ghid informativ

cu respect si in speranta ca ma poate indruma cineva CAT MAI CLAR
1. in contract prevede: "contractul se poate rezilia inaite de termen, doar cu acordul ambelor parti"
7. i-am trimis proprietarului o recomandata , in care il rog sa-si deschida un cont bancar, ptr a pute sa-i platesc chiria prin transfer, dar probabil este mai bun sfatul dvs. , prin posta. Totodata ii cer ca orice comunicare vrea sa mi-o comunice sa mi-o trimita in scris pe adresa sediului social