avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate loralex

Activitate loralex

Ac dori sa stiu daca se ia in calculul pensiei perioada de 3-4 luni lucrate de la data depunerii dosarului de pensionare si pana la data primirii deciziei.
Adica ,daca am depus dosarul in iulie si am lucrat pana in noiembrie, aceste 4 luni intra in calculul punctajului pentru anul 2014 si implicit in punctajul general sau trebuie sa solicit dupa primirea deciziei recalcularea pensiei. Va multumesc!
Daca am primit preaviz pentru concediere colectiva pe 11.07.2014 (concedierea urmand pe 11.08.2014) dar pe 14.07.2014 am depus cerere de iesire la pensie pentru limita de varsta urmand ca pe 30.07.2014 sa depun dosarul la Casa de pensii. Cum credeti ca este legal sa procedeze angajatorul:
- sa-mi desfaca contractul de munca pe 11.08.2014 concedire colectiva (si atunci am drept la salarii compensatorii si somaj?) sau
- sa-mi desfaca contractul de munca la data primirii deciziei de pensionare.
Cu stima.
Răspuns la discuția Calcul indexare pensie 2014
Inflatia pentru 2012 a fost de 3,33% la care s-a adaugat 50% din cresterea reala a castigului salarial mediu brut, pe anul precedent, adica 0,43, deci total 3,76% pt.cresterea punctului de pensie (790,7 lei cu 01.01.2014) .

tudorvaleriu a scris:

Inca nu s-a terminata anul 2013 si nu s-a calculat rata inflatiei da catre INS.

Calculele se fac cu datele definitive ale anului anterior adica 2012.
As dori sa stiu daca se mai poateface ceva pentru a intra in posesia unui teren pentru care am gasit actele ca sunt mostenitor ,ca urmas al tatalui meu care era var cu proprietarul terenului(decedat de mult in Elvetia si fara urmasi), avand in vedere ca nu l-am revendicat in termen conform Legii 247/2005. Va multumesc.
Pana la ce data se iau in considerare la reducerea varstei de pensionare, anii lucrati in grupa I de munca ?
Va multumesc .
Răspuns la discuția Pensie anticipata
Mai mentionez ca am urmat timp de 5 ani cursurile de zi ale Inst.Politehnic Bucuresti care se asimileaza ca stagiu de cotizare. Va multumesc
Răspuns la discuția Pensie anticipata
Anii lucrati in grupele de munca I si II nu sunt luati in considerare pentru reducerea varstei de pensionare ?
Nascut in 21.08.1953. Angajat in 08.08.1977, am lucrat in grupa I de munca 10 ani (1985-1995) si in grupa II de munca 7 ani (1977-1984). Cand pot iesi la pensie dupa legile in vigoare? Va multumesc.