avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters58051

Activitate ContSters58051

VA ROG DACA MA POATE AJUTA CINEVA CU FISELE DE POST PTR. INSTRUCTOR AUTO , PROFESOR LEGISLATIE SI PTR. PERSOANA CARE ACORDA PRIMUL AJUTOR LA O SCOALA DE SOFERI, ADMINISTRATORUL PT. SCOALA, PERS. CARE REPEREZINTA SCOALA IN RELATIILE CU TOATE INSTITUTIILE.
VA MULTUMESC
va rog daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu fisele de post ptr. :
-tamplar universal
-muncitor necalificat in tamplarie aluminiu
-lacatus
-taietor sticla plata
-barman
-vanzatoare
precum si normele specifice de protectia muncii in special ptr. taietor sticla plata, dar si ptr. celelalte
Va multumesc.
buna ziua. As dori sa stiu si eu unde pot sa ma informez cu privire la infiintarea unei scoli de soferi, si care sunt reglementarile in vigoare pentru aceasta situatie, care sunt conditiile?
as dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu privire la legislatia in domeniul protectiei muncii cu privire la montajul tamplariei din aluminiu. va multumesc.
as dori sa stiu daca poate sa ma ajute si pe mine cineva la tematica de instruire in domeniul pr. muncii pt. montalul tamplariei de aluminiu precum si la planul de prevenire si protectie tot pt. montaj.
Va multumesc
buna ziua.Lucrez la o firma incadrata pe postul de insp. pr. muncii avand un curs de perfectionare in domeniul securitatii si sanatatii in munca facut in anul 2001, dar am inteles ca in conformitate cu legea 319/2006, deoarece s-a schimbat legislatia, trebuie sa refac acest curs. As dori sa stiu daca la actualul loc de munca pot ramane incadrata asa pana fac acest curs si daca am drept de semnatura in continuare. Mentionez ca as dori sa tin pr. muncii si la alte firme, dar am acest drept pana refac din nou cursul?Acestea din urme dorind sa ma angajeze cu 2 ore la firmele lor. Va multumesc
as dori sa stiu si eu daca este vreo lege in care se stipuleaza introducerea la plata intretinerii a unui copil cu varsta pana in 6 luni, deoarece in momentul in care am ajuns de la maternitate mia si introdus la plata bebelusul, in urma unor discutii cu niste persoane cineva mi-a spus ca s-ar putea sa existe o lege in care se prevede ca bebelusii cu varsta pana la 6 luni nu trebuiesc trecuti la plata. As dori sa stiu daca exista vreo reglementare in acest sens si daca da care este acea lege. Va multumesc.
as dori sa stiu si eu daca in momentul nasterii unui copil, odata ajunsa acasa de la maternitate acesta este trecut la plata intretinerii. Am inteles ca ar fi o lege in care se stipuleaza ca bebelusii pana la varsta de 6 luni nu ar trebui trecuti la plata intretinerii, daca este asa as dori sa stiu si care este legea in care se stipuleaza aceasta. va multumesc.
as dori sa stiu si eu daca particip la o licitatie pt. un apartament scos la licitatie de catre finantele publice, in cazul in care pierd licitatia banii care trebuie sa-i depun inainte de efectuarea licitatiei 10% din valoarea apartamentului, ii pierd?
mentionez ca merg printr-o agentie imobiliara, dar acestia imi garanteaza 100% castigarea licitatiei, insa mie nu imi inspira incredere. cum ar trebui sa procedez? multumesc
am un copil de 4 luni si incepand cu data de 15 mai trebuie sa incep serviciul, mentionez ca inainte de a naste lucram la o firma privata avand o vechime de 2 ani dar cu o intrerupere de 10 luni inainte de a naste, deoarece am fost plecata la munca in italia si am revenit dupa 10 luni inapoi la aceeasi firma, asta fiind anul trecut in octombrie, iar in luna ianuarie an nascut.Pe perioada cat am lucrat in strainatate nu am avut contract de munca, ci doar sotul meu, dar tot asa cu o mica intrerupere. Acum am stat acasa cele 126 de zile calendaristice care mi se cuvin prin lege de sarcina si lauzie, dar fiind obligata dupa aceea de a incepe serviciul deoarece nu pot beneficia de acei 2 ani de prenatal, as vrea sa stiu cu exactitate daca exista o portita de a mai sta acasa cu copilul dar platita, statul roman nu se gandeste ca si acei copii care mamicile nu au muncit au nevoie de bani pt.cresterea copilasului. va multumesc.