Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintarea unei scoli de soferi
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintarea unei scoli de soferi

buna ziua. As dori sa stiu si eu unde pot sa ma informez cu privire la infiintarea unei scoli de soferi, si care sunt reglementarile in vigoare pentru aceasta situatie, care sunt conditiile?
Ar trebui constituta o societate comerciala al carui obiect de activitate sa fie instruirea in vederea obtinerii permisului de conducere. Informatii pentru acest lucru le puteti obtine din legea nr. 31 privind societatatile comerciale, din Codul ruteir, si din Hotarirea de guvern care reglementeaza activitatea autoritatii rutiere romane, etc.