Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... FISE POST INSTRUCTOR AUTO SI PROFESOR LEGISLATIE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

FISE POST INSTRUCTOR AUTO SI PROFESOR LEGISLATIE

VA ROG DACA MA POATE AJUTA CINEVA CU FISELE DE POST PTR. INSTRUCTOR AUTO , PROFESOR LEGISLATIE SI PTR. PERSOANA CARE ACORDA PRIMUL AJUTOR LA O SCOALA DE SOFERI, ADMINISTRATORUL PT. SCOALA, PERS. CARE REPEREZINTA SCOALA IN RELATIILE CU TOATE INSTITUTIILE.
VA MULTUMESC
Ce-l mai simplu mergeti la un instructor auto , acesta e ce-l mai in masura sa va spuna cum a procedat dumnealui si pasii pe care ia parcurs ,stiti cum e in Romania ?
Denumirea postului: Instructor conducere auto
Codul COR: 334001
Titularul postului:

Scopul postului ,activitati principale si responsabilitati :
Instructorul de conducere auto preda teoria conducerii si cunostinte de întretinere a masinii alaturi de cursuri de conducere practica.
Acestia predau regulile si reglementarile cu privire la traficul rutier ("codul rutier"), precum si la alte feluri de vehicule (tramvaie, trenuri etc., în conformitate cu mijlocul de transport în cauza).

ATRIBUŢIILE POSTULUI
o sa predea cursuri cu privire la regulile si reglementarile care guverneaza traficul rutier (tramvaie sau alte mijloace de transport)
o sa predea cursuri despre constructia si functionarea vehiculelor si a partilor lor componente
o sa predea metode de conducere
o sa dea lectii de conducere pe simulatoare de conducere, în cazul masinilor, uneori chiar pe poligon
o sa dea lectii de conducere în diferite conditii de trafic (suburbii, orase mari, drumuri cu viraje, semafoare, intrarea si iesirea de pe benzile de circulatie, treceri la nivel etc.)
o pregatirea pentru situatii speciale: pornirea din panta, parcarea masinii etc. sa asigure siguranta elevilor pe perioada curselor de învatare
o sa predea si sa faca demonstratii practice de întretinere de baza cu elevul
o sa-i înscrie pe elevi la examene,
o sa participe cu acestia pe perioada testelor de conducere
o în cazul autoturismelor, câteva curse de antrenament pentru cei care au deja carnet de conducere dar nu au condus de mult timp si doresc sa-si recâstige dexteritatea la conducere.

Unii instructori sunt specializati în lectii practice de conducere, altii predau numai cursuri teoretice.

DESFASURAREA ACTIVITATII
o în salile de clasa din cadrul scolilor de soferi,
o pe poligoane
o pe drumurile publice
o pe sinele de tramvai.

Se lucreaza în stres, pe lânga conditiile de trafic, care sunt dificile chiar pentru soferii experimentati.
Pe perioada instructiei practice în ce priveste conducerea, se lucreaza în aer liber si în afara orelor obisnuite de program.

RESPONSABILITÃŢILE POSTULUI DE MUNCÃ
În raport cu aparatura şi materialele utilizate:
Autoturismul care de obicei este folosit pentru orele de conducere, simulatoare cu programe de condus sau de trafic, machete etc.

CERINTELE POSTULUI
Studii necesare:
o scoala profesionala, curs de calificare pentru predarea orelor de conducere pe vehiculul

APTITUDINI ªI DEPRINDERI NECESARE:
o sa posedati carnet de conducere
o sa aveti putere de concentrare,
o reactii rapide,
o sa fiti o persoana de încredere
o sa aveti abilitatea de a preda cursuri oamenilor.

CONDIŢIILE POSTULUI DE MUNCÃ
o Program de lucru:
V-as ruga daca sepoate un model complect pentru fisa postului pentru un instructor auto