avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate ioanatodi

Activitate ioanatodi

Buna ziua ,

Am o situatie noua la care am primit de la doi consultanti solutii diferite, prin urmare apelez si la dvs.

Societatea din Romania, platitoare de TVA, inregistrata in Registrul Operatorilor Intracomunitari, cumpara din Romania cherestea si alte materiale constructii, le transporta in Germania.
In Germania, societatea are deschisa o reprezentanta, fara personalitate juridica.
Respectivele materiale sunt prelucrate (in Germania) de personalul societatii, rezultand cutii. Aceste cutii sunt vandute unei societati din Germania.

Probleme :
1) Ce documente trebuie sa prezentam la vama, daca suntem nevoiti sa achitam ceva?
2) Care este regimul TVA ? ( pentru materialele cumparate din Romania deducem TVA? Cum vindem - fara TVA- in ce conditii?

Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la aceasta problema.

Cu stima,
Ioana
Răspuns la discuția Citatie Tribunal din partea ANAF
Revin la problema mai sus mentionata. Am prezentat la acel moment judecatorului ca am achitat orice datorie insa am omis sa cer anularea cererii de opozitie.
Acum am primit o citiatie in care mi se comunica " perimare" .
Ma puteti ajuta , va rog, cu un sfat - ce anume trebuie sa fac eu? Nu cumva sa ma puna sa platesc cheltuieli de judecata sau mai stiu ce .... ce e drept este ca nu stiu la ce sa ma astept. Am citit ce inseamna perimare insa mai trebuie sa aflu ce am de facut .
Nimeni ? Nici o parere ?
Buna ziua ,

Am o situatie pe care, sincer, nu stiu cum sa o tratez.
Firma (beneficiar) din Romania este platitoare de TVA inscrisa in VIES , firma din Germania (prestator servicii) este din Germania, TVA , VIES. (DE269729024)

Firma din Germania mi-a facturat cu tot cu TVA 19% si acum nu stiu cum sa inregistrez factura.
Stiu ca exista posibilitatea pana la 30 sept anul urmator sa recuperez TVA prin intermediul firmelor specializate - si in astfel de caz cum trebuie sa le inregistrez.

Ce declaratii trebuie sa depun ?
Răspuns la discuția Angajat cetatean german
Va multumesc frumos pentru informatiile utile pe care mi le-ati oferit. In timp insa am realizat ca nu am mentionat ceva extrem de important - respectivul angajat va presta servicii de pe teritoriul Germaniei, nu va veni niciodata in Romania. Am intrebat la ANAF si acestia mi-au spus ca in acest caz angajatul va substitui societatea in Germania si va intocmi documentele necesare in Germania si se vor plati taxele acolo de catre angajat (noi ii vom vira in contul lui salariu brut si el va plati taxele).
Răspuns la discuția Angajat cetatean german
Am intrat pe site la Inspectorul General ptr Imigrari si nu am gasit nici o informatie cu privire la acest aspect - ci doar pentru acordare de autorizare pentru cetateni UE. Singura sectiune identificata pe site ref la aspectul mai sus prezentat este aici : [ link extern ] .
Am sunat la ei sa intreb si .... nici o sansa .... mi-au trantit sa intru pe site ca ei nu dau informatii la telefon !
Răspuns la discuția Angajat cetatean german
Este cumva nevoie sa ajung la Biroul de Imigrari pentru a obtine autorizatie de munca ? ( in conditiile in care respectivul angajat nu ajunge pe teritoriul Romaniei) Trebuie sa obtin de la ANAF NIF?
Răspuns la discuția Angajat cetatean german
Si mai am o intrebare - cum va aparea pe statul de salarii/ declaratia 112 daca nu am CNP-ul?
Buna ziua ,


Trebuie sa angajez o persoana cu cetatenie germana care va reprezenta societatea in Germania (are domiciliu in Germania, ii fac CIM cu pasaportul). Aceasta efectiv va sta in Germania si va perfecta niste documente in numele societatii.
Intrebarea mea este - trebuie sa anunt vreo institutie din Romania, sa completez vreun formular, etc?
Sau e suficient sa transmit Revisal ?
Buna ziua ,

Tocmai am primit vestea ca suntem pe cale de a cumpara un teren din spatiul UE, noi fiind persoana juridica romana, platitoare de TVA.

Terenul presupun ca face parte din categoria teren construibil.
Intrebarea mea este la ce ar trebui sa ma sesizez : este o achizitie intracomunitara (ce declaratii fac ?, in cazul in care vanzatorul e PJ sau PF). La ce ar trebui sa mai fiu atenta ?