avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Activitate tied

Activitate tied

Răspuns la discuția pensionare anticipata?
AngiF a scris:

Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2011 luna Noiembrie la virsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 10 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 28 ani si 4 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2006 luna Noiembrie la virsta de 54 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 38 ani si 4 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2006 luna Noiembrie la virsta de 54 ani si 2 luni** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 28 ani si 4 luni.*

AngiF



buna ziua doamna,

rog sa ma lamuriti daca mai pot munci in invatamant incepand de anul acesta, noiembrie 2011....avand in vedere ca m-am pensionat conf art.127 din STATUTUL PERSONALULUI DIDACTIC....(dispozitie speciala)
La acest articol este metionat faptul ca profesorul pensionat in conditiile mentionate mai sus, poate reveni la catedra , in calitate de pensionar, doar la varsta de pensionate standard.

ANUL acesta implinesc 60 de ani......deci indeplinesc conditiile...am stagiu de 38 de ani de munca si cotizare AS DORI SA MAI MUNCESC IN INVATAMANT....pensia acum s-a micsorat si.....


DAR.....se aplica noua varsta de pensionare de 63 de ani la femei? si deci art 127 din SCD NU MAI ESTE VALABIL?#-o


multumesc anticipat
rog sa ma indrumatidespre:
pe cine trebuie sa dau in judecata pentru diminuarea pensiei mele?


de la933 la 882

multumesc
buna ziua,


ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie?

s-a afisat cumva rezultatul de la examenul de definitivat in barou...sesiunea noiembrie 2009, bucuresti?


daca stie cineva....imi puteti da si mie un link sa vad lista?

am incercat si eu pe google...nu gasesc, insa


va multumesc mult de tot


stima


tied
Răspuns la discuția persoana fizica autorizata
tied a scris:

tudorvaleriu a scris:

1. Nu se procedeaza ca la impozitul pe venit.
2. Dvs. va asigurati la Pensii pe ce suma doriti si in functie de aceasta suma se calculeaza punctul de pensie (nu are legatura cu veniturile reala ale dvs. pe care le declarati la Fisc).
3. PFA sunt obligate sa incheie contract de asigurare cu Casa de Pensii, persoanele fizice numai daca vor, asa cum v-am spus in mesajul precedent.


buna ziua,

ma intereseaza si pe mine chstiunea...
nu imi e clar UNDE pot plati o contributie pentru pensie.....sunt pensionara precum poate va mai amintiti...de la 1 sept 2009.

si...doresc sa continui o plata din venituri proprii....inteleg ca se poate..

nu am PFA...nu am nici o forma oficiala de munca.....contract sau vreo conventie....etc...


locuiesc in sect 1....conteaza ? n stiu adresa exacta unde as putea continua cotizarea....pentru ca in timp sa am o pensie mai decenta...

va rog sa imi confirmati daca aceasta contributie lunara, despre care face vorbire doamna traducator...are vreo legatura cu contributia pentru pensia privata....deshi am nteles bine cred.....ca NU...

si mai am o nedumerie....ref la contributia pt sanatate....eu daca sunt deja pensionar de la 1 spet 2009...nu cred ca mai am vreun avantaj cotizand in continuare...pt sanatate
poate am citit printre randuri si nu am aprofundat?


mii de multumiri si


respect=D>
tied


va sarut doamna,

merci de sfat...

inteleg si banuiam ca o contributie pt pensie...nu mai ridica mult o pensie in timp...


ma gandeam si eu....c.a poate nu merita, nu?
mai bine ma bucur de ce mai pot munci in afara pensiei...


la aceasta angajare de care sugerati......ar fi o idee....dar si in acest caz.....merita financiar sa cotizez in continuare pt pensie....si ma ajuta in timp sa imi rotunjesc o pensie amarata de profesor?...

poate DA...
cu respect=D>


tied
Răspuns la discuția persoana fizica autorizata
tudorvaleriu a scris:

1. Nu se procedeaza ca la impozitul pe venit.
2. Dvs. va asigurati la Pensii pe ce suma doriti si in functie de aceasta suma se calculeaza punctul de pensie (nu are legatura cu veniturile reala ale dvs. pe care le declarati la Fisc).
3. PFA sunt obligate sa incheie contract de asigurare cu Casa de Pensii, persoanele fizice numai daca vor, asa cum v-am spus in mesajul precedent.


buna ziua,

ma intereseaza si pe mine chstiunea...
nu imi e clar UNDE pot plati o contributie pentru pensie.....sunt pensionara precum poate va mai amintiti...de la 1 sept 2009.

si...doresc sa continui o plata din venituri proprii....inteleg ca se poate..

nu am PFA...nu am nici o forma oficiala de munca.....contract sau vreo conventie....etc...


locuiesc in sect 1....conteaza ? n stiu adresa exacta unde as putea continua cotizarea....pentru ca in timp sa am o pensie mai decenta...

va rog sa imi confirmati daca aceasta contributie lunara, despre care face vorbire doamna traducator...are vreo legatura cu contributia pentru pensia privata....deshi am nteles bine cred.....ca NU...

si mai am o nedumerie....ref la contributia pt sanatate....eu daca sunt deja pensionar de la 1 spet 2009...nu cred ca mai am vreun avantaj cotizand in continuare...pt sanatate
poate am citit printre randuri si nu am aprofundat?


mii de multumiri si


respect=D>
tied
Răspuns la discuția gratuitate cfr pt. pensionari
tudorvaleriu a scris:

elga50:
Astea sunt toate, pe un an de zile.


inteleg deci ca indiferent in ce luna se iese la pensie....se primesc cele 6 tichete de calatorie.....

tied
Răspuns la discuția gratuitate cfr pt. pensionari
tudorvaleriu a scris:

Si eu m-am mirat cand le-am primit pe toate dar au fost bine primite!


ok


vom vedea
va tin la curent....

multumesc


tied
Răspuns la discuția gratuitate cfr pt. pensionari
tudorvaleriu a scris:

Cand veti primi prima pensie veti primi si toate tichetele CFR pe 2009, indiferent cate luni mai sunt din acest an.


da? interesant.....toate?
adica la fel ca toata lumea care are decizii din ianuarie?

incredibil !

sigur dumneavoastra cunosteti legislatia....pe mine ma mira ,pt ca statul in general ne nedreptateste ...Nu este culant....
multumesc mult,


tied
Răspuns la discuția gratuitate cfr pt. pensionari
Stimata Doamna Consilier, Gabriela Pintea:love1:

Daca am primit decizia de pensionare la limita de varsta , emisa la data de 3 septembrie 2009, voi primi tichete de calatorie CFR pentru perioada septembrie- decembrie 2009?:hm:daca da, cate am dreptul?

Trebuie sa fac o cerere la casa de pensii?

Sau ,daca am dreptul pentru aceasta perioada de 4 luni din anul 2009, le voi primi odata cu taloanele de pensie?

Multumesc anticipat,=D>


tied
tudorvaleriu a scris:

Da, se impoziteaza pensiile mai mari de 1000 lei, cu 16% aplicat la suma ce depaseste 1000 lei.


oribil.......cata nerushinare pe legiuitori....scuze.....chiar e culmea....


multumesc,


tied