avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate genessis63

Activitate genessis63

Pensia de urmas se indexeaza cu rata inflatiei sau ramane fixa pe toata durata acordarii ei? se poate renunta la pensia de urmas in favoarea pensiei prrprii sau a ajutorului social avut anterior? Va multumesc .
CV-urile angajatilor in administratia publica locala au caracter public sau sunt considerate ca fiind date cu caracter personal si n-au caracter public? Un cetatean poate solicita sa vada cv-ul unui angajat dintr-o primarie ?
Răspuns la discuția Spargere cont Facebook
Am inteles. Totusi ramane o intrebare. De unde a aflat numele meu? Ca eu pe forumul respectiv, nu pe facebook postam doar cu numele mic.
Răspuns la discuția Spargere cont Facebook
Revin cu precizari . Ca sa faca rost de poza trebuia sa intre pe profilul meu de facebook un de se afla poza. Ca sa intre pe profilul meu de facebook trebuia sa afle cum ma numesc. Cum a aflat din moment ce pe forumul publicatiei on-line eu ca si el eram prezenti sub pseudonim?
Amenintarea nu este directa . Ea se subintelege din discutiile anterioare in care ne-am contrazis si insultat reciproc pe teme sensibile si brusc el pune pe forum numele meu in clar si poza sotiei mele ca sa pricep ce ma asteapta daca mai postez ceva ce nu-i convine lui.
Pe un forum al unei publicatii online pe care postam doar cu numele mic am avut o controversa cu o persoana care posta sub pseudonim . Drept razbunare acesta mi-a dezvaluit pe forum numele de familie care nu era vizibil impreuna cu o poza a sotiei mele care era accesibila doar pentru prietenii din lista de facebook. Cu siguranta nu este unul din prietenii mei asa ca suspectez ca mi-a spart contul de facebook. Ce posibilitati legale am in acest caz cand am ca dovada doar pseudonumul si pagina de pe forum in care comentariile lui sunt concludente in sensul intimidarii mele de a nu mai posta anumite opinii ?Va multumesc :)
Scuzati ignoranta dar s-a modificat legea intr-un mod atat de aberant ancat cine nu a efectuat tot C.O. pe 2015 nu mai poate efectua acest concediu in anul 2016?
Asa sustine conducerea firmei mele desi anul trecut am fost mereu amanat cu concediul pe motiv ca nu-s oameni. Multumesc anticipat :)
A trebuit sa accept (alminteri somaj) pentru 3 luni CIM cu 4 h/zi. In aceasta perioada vechimea ptr pansie se diminueaza? Daca da , nu pot plati diferenta din mana si cat este aceasta ptr 4 ore de salariu minim ? Va multumesc anticipat :)
In baza unei intelegeri verbale ( asa e de zeci de ani ) mama mea si-a incredintat oile propietarului unei stane din zona platind si o suma de bani pentru fiecare oaie. Ciobanul se obliga sa le pasca si sa-i dea o cantitate de branza atunci cand ii va returna oile . Aici este problema ca la sfarsitul perioadei de pasunat acesta spune ca 4 din cele 6 oi au fost mancate de lupi si el nu are ce sa dea inapoi. In afara de topor, furca sau coasa ( care i-au fost taranului aproape din totdeauna) mai exista si ceva lege in tara asta pentru asemenea situatii ? Va multumesc.
Dupa 30 de ani de munca sotia mea a fost disponibilizata cu plati compensatorii dar si cu obligatia de a semna c.i.m. pe durata determinata de un an la un francizat. Nu a primit ajutor de somaj datorita platilor compensatorii (ech. a 12 salarii). Dupa expirarea c.i.m. s-a reangajat la acelasi francizat pe durata nedeterminata. Dupa 6 luni s-a inbolnavit de t.b.c. si a stat inca 6 luni in c.m. cu plata 100%
La revenire din c.m. patronul vrea sa o oblige sa semneze un nou c.i.m. cu jumatate de norma in caz contrar ameninta ca o da afara. Sotia mea nu are dreptul la somaj? Daca nu are acest drept si accepta contract cu 4 ore pe zi cum va fi afectata la pensie si la calcularea indemnizatiei de somaj intr-o eventualitate ulterioara? Va multumesc si va rog sa ma scuzati daca am pus mai multe intrebari .
Multumesc pentru raspuns. Puteti sa-mi spuneti daca a fost legala conditionarea salariilor compensatorii de obligativitatea de a lucra la franciza? Daca sotia isi da demisia chiar poate pierde salariile compensatorii pe care alti angajati le-au primit toate odata si fara conditionari?