avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate ionelcocilnau

Activitate ionelcocilnau

Buna ziua.am un drept de superficie pe un teren,pe termen nelimitat ,dar in declaratia data la notar s-a omis precizarea cu construirea gardului( vecinul fiind tatal proprietarului terenului).aflindu-ma in proces cu proprietarul(dupa ce am facut superficia si am terminat constructia,acesta m-a dat in judecata cerindu-mi chirie pe teren,fapt ce nu s-a precizat in superficie.a abut castig,am platit chirie dar gard nu am fost lasat sa fac.)acesta nu a fost de acord cu construirea gardului,eu bineinteles vrand sa-l fac pe terenul pe care am superficia!Din cauza gardului,nu pot sa inchiriez cladirea,si as dori sa situ cum as putea sa-l fac,chair daca eu am platit chirie pe teren,exista o sentinta in acest caz!va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția cauza retrimisa spre rejudecare
Va multimedia pt.mesaj.as dori sa precizez ca este pentru a doua oara cand acest proces este retrimis instantei de fond.prima data a fost retrimis pentru a se stabili de catre un expert valoarea prejudiciului,ceea ce instanta a facut.
buna ziua!as dori si eu o lamurire in legatura cu cauza mea:acum un an am avut proces civil pe care la instanta de fond l-am castigat!.s-a facut recurs si cauza a fost trimisa inapoi la instanta de fond,deoarece nu s-a stabilit de un expert valoarea prejudiciului,aceasta a fost motivarea completului de judecata.au precizat ca am dreptate,ca totul este in favoarea mea dar ca trebuie stabilit de un expert valoarea prejudiciului cauzat.la instanta de fond,am facut toti pasii care au fost ceruti,expert,expertiza,etc.,am avut castig de cauza din nou!la recurs ,cu stupoare s-a casat si retrimis cauza spre rejudecare ,din nou ,la instanta de fond!ce cai de a contesta decizia sau judecatorii as putea gasi,deoarece am urmat absolut tot ce mi s-a cerut!va multumesc anticipat
buna ziua!am o superficie pe un teren,pe care am construit o spalatorie auto,care este intabulata pe numele meu in cf.!proprietarul terenului m-a dat in judecata sa-i platesc chirie pe teren(in superficie nu se precizeaza nici un fel de chirie),a castigat in instanta,am platit despagubirile care au fost stabilite,dar nu sunt lasat sa ridic gard intre mine si vecinul(care este tatal proprietarului)meu,chiar daca am vrut sa-l ridic pe terenul care mi-ai fost dat in superficie si pentru care am platit chirie.neridicand gardul nimeni nu vrea sa inchirieze spalatoria auto de la mine,in asa fel eu pierd in fiecare luna o suma frumusica de bani!cum as putea sa ridic gardul,ce modalitati exista,pentru a putea utiliza spalatoria in scopul in care am construit-o!va multumesc
va multumesc pentru raspuns,dar ce alte dovezi as putea sa aduc ,daca eu nu am putut deschide nici o zi spalatoria(din vina exclusiva a proprietarului terenului,fapt dovedit in instanta),si nici sa o dau in chirie,fapt aratat in instanta?ce expertiza as putea face in acest caz?va multumesc
va multumesc pt.raspuns,dar as vrea sa va spun ca la recurs,instanta, a retrimis dosarul la instanta de fond pt.a se rejudeca si .a se stabilii prejudiciul si intinderea acestuia,sustinind ca nu este deajuns doar declaratia martorului!as putea cere si dobinda legala?va multumesc
buna ziua!as dori sa ma lamuriti daca se poate intr-o problema legata de stabilirea unor despagubiri.sunt intr-un proces cu cineva care mi-a facut superficie pe terenul sau,unde eu am construit o spalatorie auto de 300mp.proprietarul terenului mi-a impiedicat folosirea spalatorie pe o perioada de doi ani,lucru aratat si cistigat in instanta,dar la recurs nu s-a stabilit suma despagubirilor(pt.ca la fond nu s-a stabilit un expert)acestea urmind sa le stabileasca un expert(asa a stabilit instanta la recurs).puteti sa-mi spuneti cum se calculeaza prejudiciul si suma pe care eu am pierdut-o in cei doi ani,in care nu am putut sa inchiriez(am avut martor la proces care a aratat ca ar fi inchiriat spalatoria cu 600 euro pe luna)sau sa deschid spalatoria.mentionez ca spalatoria este intabulata in c.f pe numele meu.va multumesc
Răspuns la discuția DREPT DE SUPERFICIE
va multumesc inca odata pt.raspuns!astazi la proces s-a cerut aminare.intre timp am contactat o agentie imobiliara care a dat proprietarului terenului o informatie prin care se zice ca ei ar avea un teren de inchiriat cu 7 euro/mp.cind i-am intrebat ddaca au teren de inchiriat au spus ca nu au si nici nu au avut!deci,proprietarul umbla cu cioara vopsita,si vrea niste bani care fac mai mult decit valoarea terenului!eu am intrebat daca eu as putea da in judecata proprietarul terenului sau primaria hunedoara,pt.ca nu m-i s-a aprobat cererea prin care eu solicitam sa fac gard intre mine si vecin,pt.a putea functiona normal,si pt.cererea mea de a putea deschide spalatoria,adica daca tot am bagat foarte multi bani,nu este normal sa si produc,adica sa pot deschide spalatoria?i-am facut proprietarului si o plingere penala pt.incalcarea proprietatii si furt.intr-o zi mi-a spart lacatul de la portile spalatorie si si-a bagat 2 masini in parcarea acesteia,fara incuvintarea mea!cum am mai spus insusi secretarul primariei,care este vecin cu proprietarul terenului mi-a spus ca nu i-mi va da aprobare,nici sa fac gard ,nici sa functionez pina la terminarea procesului!deci eu cred ca este normal ca eu sa cer daune,pt.ca eu am banii bagati intr-o cladire care nu produce,nu?de aceea v-am cerut sprijinul,sa stiu cum si ce este mai bine de facut si asat bineinteles intr-un alt proces.
Răspuns la discuția DREPT DE SUPERFICIE
buna ziua!poate sa-mi spuna cineva in ce conditii pot cere daune materiale in cazul in care nu am putut foloso dreptul meu de superficiar!pot da in judecata primaria care mi-a refuzat cererea mea de a deschide spalatoria auto si de a face gard intre mine si vecin motivarea lor este ca,nu i-mi vor da nici o aprobare pina la terminarea procesului,cu toate ca eu am depus toate actele care sa arate ca eu sunt superficiarul terenului si cladirea este a mea!eu ce fac daca procesul dureaza 5 ani?va multumesc
Răspuns la discuția DREPT DE SUPERFICIE
va multumesc pt.raspunsuri inca o data!nu sunt disperat,pt.ca daca judecatoarea din hunedoara ma va obliga sa platesc chirie eu voi demola cladirea si eu voi fi cel care pierde banii!eu stiu ce este dreptul de superficie,dar de ce nimeni nu spune de dreptul superficiarului?dreptul de superficie a fost facut in august 2007,si el m-a dat in judecata cind am terminat cladirea ,in februarie2008!se tot invoca lipsa folosirii terenului,dar nu se invoca lipsa folosirii cladirii!deci?de aceea am vrut sa vad mai multe opinii,de la oameni mult mai destepti si cu mai multa scoala ca si mine!si as vrea sa aflu cam ce as putea face in cazul meu!va multumesc