avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate sonya33

Activitate sonya33

buna ziua,
am fost executat silit ca fidejusor in 2009, executie pe care am contestat-o in instanta, castigand pe fond, urmand apoi recursul care a fost admis partial cu trimitere la Judecatorie pt a fi rejudecat, dandu-se termen in Mai 2012; intre timp am surpriza sa fiu notificat de catre un nou executor pentru aceelasi contract.
intrebarea mea este : se poate schimba executorul, daca exista pe rol un proces? eu mai pot face contestatie pt noua notificare, daca deja am o contestatie pt acel contract?
totusi important pentru mine ar fi fost daca as fi aflat ce inseamna mai exact THC/LCL, deoarece citind incoterms 2000 ar fi LCL- less than container load, iar THC- Terminal Handling Charges
dar speram sa fi gasint pe cineva care sa fi avut acest incident sau lucreaza in vama, transport sau cunoaste legislatia comerciala
pe Factura emisa de catre Declarantul Vamal din Romania, dar la ordinele transportatorului este specificat taxe THC/LCL
buna ziua,
am importat marfa din China 950usd- plata in avans, transport 625, factura fiind CIF Bucuresti.
marfa a ajuns in portul Koper din Slovenia, ulterior transferata catre Romania-Baneasa, dar am avut supriza la avizare sa mi se imputa plata 582 euro THC/LCL desi pe B/L este specificat
LCL SERVICE CHARGE & DESTINATION CHARGE & D/O fee & cisf FOR ACCOUNT OF CONSIGNEE

FREIGHT PREPAID
place of delivery: Bucharest

va rog spuneti-mi de ce trebuie sa mai platesc acesti bani, deoarece nu gasesc explicatii
buna ziua, am fost plecat din tara pentru o perioada timp in care mi-am lasat matusa sa locuiasca in apartamentul meu- ca tolerant, fara niciun drept, nici macar numele de famile nu seamana; in urma cu 2 ani a semnat un contract de servicii,in urma caruia primea televiziune prin cablu, contractul fiind standard si pe o perioada de 2 ani, intre timp eu intorcandu-ma in tara in august 2009 am reziliat contractul, deoarece sotul meu dorea o firma care sa ofere un anumit program - un program de sport special; mentionez ca am facut cererea de reziliere, cat si am platit inca o luna...nu stiu de ce
ei bine din noiembrie am inceput sa fim bombardati cu somatii si mai nou cu o firma de recuperari ce ne solicita plata a 100 lei pentru reziliere anticipata, cu amenintari de chemere in judecata si executari silite- nu are proprietati, singura avere fiind o pensie amarata;
ma repet : nu este proprietara apartamentului, nu are absolut niciun drept asupra lui
Discuție pfa si salariat
buna ziua
sunt angajata cu norma intreaga la un srl prin CIM; pot desfasura activitate independenta ca pfa in timpul liber?
Răspuns la discuția casa de marcat
buna ziua,
aveti idee pentru reprezentant avon am nevoie de casa de marcat; vreau sa am intr-un colt al unui magazin
multumesc
Răspuns la discuția Decontare cheltuieli cu naveta
cred ca ar fi o variant buna si Contractul de Comodat intre proprietarul autoturismuli si societate
buna ziua,
am la 31.12.08 un profit de 45221lei
la 31.12.09 ar trebui sa repartizez dividendele si sa fac plata impozitului pe dividende
va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca exista vreo posibilitate de a-l reinvesti, pe romaneste sa nu platim acest impozit, chiar nu avem aceasta lichiditate;
mentionez k avmem ca activitate prestari servici.
este buna nota contabila 121=1068?