avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate damian oana

Activitate damian oana

Buna ziua
As dori sa stiu daca beneficiez de concediu crestere copil din ianuarie 2009, in situatia in care am contract de munca doar cu 2 h din ianuarie 2008.
Multumesc!
Buna ziua
Va rog sa imi spuneti care sunt conditiile pentru a primi deduceri suplimentare pentru mama aflata in intretinere. Care este pensia maxima pe care tb sa o aiba si daca este obligatoriu sa aiba acelasi domiciliu cu intretinatorul.
Multumesc
Răspuns la discuția Fisa de post librar
Este vorba chiar despre librar (COR 522003), dar multumesc pentru sfat.
Buna ziua
Ma poate ajuta cineva cu o fisa de post pentru Librar?
Va multumesc!
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu procedura de evaluare a unui angajat despre care superiorii spun ca nu corespunde dpdv profesional si nici nu se integreaza in colectiv (este angajat de 1 luna si are contract pe perioada determinata de 3 luni, dar nu vrem sa mai tina posul blocat).
Ii dau un test, trebuie sa formez comisie de cercetare? Dupa aceasta evaluare il mut intr-un alt compartiment unde consider ca s-ar putea descurca? Cum apreciez care ar putea fi acel compartiment?
Repet, nu vreau sa il dau afara ci sa il mut pe alt post.

Va multumesc!
Discuție Pensionare
Buna ziua
Va rog sa imi spuneti ce este mai avantajos intre:
- pensionare la limita de varsta plus angajat in continuare si dupa cat timp se face recalcularea pensiei
- sa lucreze in continuare si sa mai amane pensionarea
Si daca alege varianta pensionarii dar mai doreste colaborarea cu aceeasi firma, sub ce formula se face aceasta colaborare pana la iesirea deciziei de pensionare?
Multumesc!
Buna ziua
Va rog sa imi spuneti daca Administratorul unei societati are dreptul la concediu de odihna in conditiile in care nu are contract individual de munca.
Multumesc!
Buna ziua
Este legal sa am in cadrul fisei de post fraza: "angajatul indeplineste orice alte sarcini trasate de superiorul direct" sau ceva asemanator?
Va multumesc!
Multumesc pentru sfat. La ce va referiti cand spuneti sa fiu atenta la art 105-107?
In actul aditional va trebui sa precizez programul in cadrul caruia il pot verifica la domiciliu?
Inteleg ca angajatul meu va avea in continuare dreptul la bonuri de masa, e adevarat?
Daca nu am precizat in CCM sau in ROI ca pot avea si astfel de angajati este o problema?
Buna ziua
Va rog sa imi spuneti ce trebuie facut in cazul in care am un angajat care timp de jumatate de an va presta munca la domiciliu si nu la sediu, asa cum a fost pana acum - fac act aditional sau incheiem un alt contract?
Multumesc anticipat pentru raspuns!