avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate darkone

Activitate darkone

Discuție Divort!
Buna seara,
Am stabilit de comun acord cu sotul meu sa nu mai continuam casnicia, precizez ca avem un copil minor(3 ani) si suntem casatoriti de 4 ani.Noi in prezent locuim intr-un apartament cumparat ca bun comun in luna iunie 2011, banii au venit in urma vanzarii altui apartament bun comun, dar care bani au fost initial din vanzarea unei garsoniere a sotului meu proprietate detinuta inaintea casatoriei.Noi in principiu am stabilit ca sa ramana copilul in ingrijirea mea si eu sa raman in acest apartament, insa ....dorinta din partea sotului si a mea este de a face in asa fel incat apartamentul sa ii ramana copilului nostru fara a avea nici o alta persoana drepturi asupra lui.Intrebarile mele sunt urmatoarele; care este posibilitatea si prin ce act se poate face trecerea apartamentului pe numele copilului sau care sunt mai bine spus optiunile cu aceasta proprietate in urma unui partaj,eu ce drept am si care este calea cea mai ieftina si rapida a divortului.
Va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat!
Va multumesc, revin cu amanunte!
Buna seara,
Am si eu problema descoperita azi :-), am aflat ca sunt insarcinata, pe data de 18 aprilie am inceput serviciul la loclu de munca actual, de anul trecut din 17 mai si pana anul acesta in 18 aprilie am lucrat la un alt angajator.Aici contractul meu de munca este pe perioada determinata pana cand urmeaza sa se intoarca din cocediu de crestere copil colega de dinainte, urmeaza sa nasca si ea zilele acestea.Maine doream sa imi dau demisia, este ingrozitor aici, se tipa continuu la noi, programul este pana la ora 17, ne tine si pana la 22:30 la serviciu, si toate astea se intampla intr-o banca din pacate.Acum ca am aflat ca sunt gravida, ne dorim acest copil, cum trebuie sa procedez sa pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului.Probabil trebuie sa renunt a mai imi da demisia(imi este teama ca nu o sa-mi gasesc imediat altceva si nu cred ca se mai ia in calcul 12 luni lucrate), eu am discutat cu sefa mea vineri despre demisie insa, ma poate obliga acum, daca ii spun ca sunt insarcinata?!Pot intra si eu in crestere de copil daca am contractul pe perioada determinata?Cum o sa fac totusi cu sarcina si cu programul ingrozitor, stresul de acolo?Ma poate concedia acum?Astept un raspuns de la dumneavoastra!Va mutumesc!
Buna seara,
Sotul meu urmeaza sa termine concediul de crestere copil pe 4 martie....a sunat la sediul firmei si acestia nu prea au vrut sa vorbeasca, i-au sugerat sa vina sa faca cererea de reintoarcere si dupa aceea sa-si dea demisia...el ar dori sa revina...mai ales ca se gasesc foarte greu alte locuri de munca...de 3 luni cauta un loc de munca...a tot aplicat la diverse job-uri...si nu a gasit nimic!Care sunt drepturile lui si obligatiile angajatorului...care sunt pasii pe care ar trebui sa ii faca in perioada urmatoare...?Am inteles si de la alte persoane ca practic te fac ei sa iti doresti sa pleci...la el sediul este in Bucuresti, ca si zona de activitate el are Brasovul....dar asta nu reiese din contractul de munca...ii este teama sa nu il puna sa lucreze la Bucuresti....poate asa va renunta!...in locul lui pe Brasov este un alt angajat care a fost avansat....din firma o mare parte au plecat si au deschis alta firma a lor devenind concurenta....

Va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat!
Discuție Partaj!
Buna seara,
Am avut o discutie mai aprinsa in familie(precizez ca suntem castoriti de 3 ani si avem un copil de 1,6 ani), in care cand sa adus vorba de un posibil divort, familia sotului a reactionand foarte rau.Sotul a detinut inainte de casatorie un imobil pe care l-am vandut impreuna dupa casatoria noastra si am achizitionat alt imobil cu CVC in care aparem amandoi proprietari.Acum noi am zis ca daca nu ne-am mai intelege am dori sa ajunga in posesie de 100 % a copilului fara a putea nici unul sa ne bucuram de beneficii dupa urma imobilului.Parintii lui au sarit in sus spunand ca in afara de fiul lor nimeni nu are dreptul la acest apartament,este achizitionat cu banii din ceea ce a avut el si astfel acesta este doar al lui, nu am nici eu si nici copilul drepturi...As dori sa stiu cum este situatia de altfel...sa stiu daca de acum incolo, indiferent ce am face impreuna mereu se va pune problema ca el a investit la inceput si intotdeauna el va avea drepturi.Chiar ne gandeam sa vindem din nou sa luam un teren pe care sa facem o casa...dar nu as face asta stiind ca indiferent cat vom mai trage impreuna pentru tot eu in caz de divort si partaj nu mai ma aleg cu nimic.Sperand sa nu ajungem acolo si sa ne intelegem in continuare,,,astept totusi raspunsul dvs pt linistea mea.
Apropo...nu stiu ca nu am mai trecut prin asta:">....dar cu toate utilitatile cum se procedeaza sa le trec pe numele nostru?Locul de parcare am reusit sa-l preiau de la ei lunile trecute cand nu erau asa probleme...insa la celelalte trebuie sa merg la furnizori cu contractul de la apartament?Multumesc
Am fost azi la un birou al unui executor judecatoresc si mi-a spus ca nu este de competenta lui, sa ma adresez unui avocat...intamplator in birou era si un avocat care a spus ca trebuie sa vada contractul, sa ii faca o notificare in prima faza, dupa care sa ii dau in judecata....o sa o fac si pe asta, insa azi nu am intrebat...cine suporta toate cheltuielile si care este exact procedura....in cat timp o sa reusesc sa ma mut in apartament1Multumesc!
Buna seara,
Am o mareee problema, eu si sotul meu am cumparat un apartament in noiembrie 2009 cu banii cash, am stabilit in contract ca fostii proprietari sa stea in el pana la 31.05.2010.Noi i-am anuntat din aprilie ca o sa ne mutam de la 1 iunie si sa elibereze....insa ne tot lovim de refuzul lor, ne spun ca ei nu au unde sa se mute si ca nu pleaca din apartament cel putin 2-3 saptamani de acum incolo.O alta problema este ca eu m-am angajat in orasul in care avem apartamentul cumparat si stau la o colega in gazda(unde platesc chirie, ei nici macar bani pe chirie nu imi dau), sotul si bebelusul inca stau la socrii mei in alt oras la 100 km,toate astea pentru ca nu vor ei sa elibereze.La telefon mi-au spus ca nu am ce sa le fac, cum sa-i scot din casa pana cand nu vor ei sa plece.La interfon cand am fost acolo imi raspunde copilul si imi spune ca parintii nu sunt acasa.Spuneti-mi ce pot face legal sa putem sa ne mutam in apartamentul cumparat?
Buna ziua,
Am terminat facultatea in iulie 2009 si sunt in somaj la bucuresti sector 2, mi-am gasit singura un job la o banca insa acesta este in brasov, eu am decis sa imi schimb domiciliul si sa ma mut acolo definitiv, din legea 76/2002 Art. 75. am inteles ca pot beneficia de o prima de instalare egala cu nivelul a 7 salarii minime brute pe tara in vigoare la data instalarii, problema mea este ca, contractul meu de la banca este facut pe perioada determinata de 1 an cu posibilitate de prelungire....si la Art. 76.(1) Incetarea raporturilor de munca sau de serviciu din initiativa sau din motive imputabile angajatului, intr-o perioada mai mica de 12 luni de la data incadrarii in munca, atrage obligatia restituirii integrale de catre angajat a sumelor acordate drept prime prevazute la art. 74 si 75. Intrebarea mea este daca pot beneficia de aceasta prima de instalare?!Va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat!
Buna ziua,
Am absolvit studiile superioare in iulie 2009, din octombrie sunt in somaj, domiciliez in Bucuresti si mi-am gasit un job in Prahova(nu prin ajofm si chiar in domeniul in care am terminat eu), m-ar interesa sa ma angajez(o sa ma mut in Prahova si dupa angajare o sa-mi schimb si domiciliul) si as dori sa stiu cum trebuie sa procedez, care sunt avantajele mele si ale angajatorului!Precizez ca eu din 2004 pana in august 2008 am fost angajata la o banca cu program normal!Va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat!