Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenire concediu crestere copil - angajatorul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenire concediu crestere copil - angajatorul sugereaza gasirea unui alt loc de munca!

Buna seara,
Sotul meu urmeaza sa termine concediul de crestere copil pe 4 martie....a sunat la sediul firmei si acestia nu prea au vrut sa vorbeasca, i-au sugerat sa vina sa faca cererea de reintoarcere si dupa aceea sa-si dea demisia...el ar dori sa revina...mai ales ca se gasesc foarte greu alte locuri de munca...de 3 luni cauta un loc de munca...a tot aplicat la diverse job-uri...si nu a gasit nimic!Care sunt drepturile lui si obligatiile angajatorului...care sunt pasii pe care ar trebui sa ii faca in perioada urmatoare...?Am inteles si de la alte persoane ca practic te fac ei sa iti doresti sa pleci...la el sediul este in Bucuresti, ca si zona de activitate el are Brasovul....dar asta nu reiese din contractul de munca...ii este teama sa nu il puna sa lucreze la Bucuresti....poate asa va renunta!...in locul lui pe Brasov este un alt angajat care a fost avansat....din firma o mare parte au plecat si au deschis alta firma a lor devenind concurenta....

Va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat!
La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.