avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Activitate element94

Activitate element94

Buna ziua. Am citit comentariul dumneavoastra si ma intereseaza sa aflu daca aveti vreo experienta in transformarea unor unitati de cazare turistica in camin de varstnici. Dispune de o pensiune turistica in judetul HD ( 17 camere, 2 apartamente, restaurant, sala de conferinte etc ) . Va multumesc.
Nu are nimeni nici o idee? Cat de legala este treaba asta? Chiar nu stie nimeni?
Buna ziua.
Am o intrebare legata de servicii de salubrizare - Conform legislatiei in vigoare, exista o distanta maxima intre tomberoane si imobilele private pe care aceste tomberoane le deservesc?
Poate un consiliu local sa obliga cetatenii din zone indepartate sa plateasca taxa de salubritate chiar daca in unele cazuri distanta de la casa la tomberoane este de 400-500m, drum neasfaltat cu nori pana la glezna in multe zile ale anului?
Nu stie nimeni ce se poate face?
Salutare.
In data de 26 Noiembrie am primit o notificare de la Engie, cum ca Restart Energy a renuntat la noi ca si client ( gaz ). Daca nu dorim sa ramanem cu Engie, am primit 7 zile sa ne gasim alt furnizor.
Tariful la Engie pentru clientii abandonati a fost la data respectiva un batjocoritor 0.64 lei/kwh .
Am refuzat contractarea prin email ( prin site-ul Engie nu se putea findca formularul cerea cod client Engie ).
Am semnat un contract nou cu Eon, pe care l-am primit in data de 07.12.
In data de de 18.01.2022 am primit o factura de la Engie cu perioada de facturare 25.11 - 30.11 2021 la un tarif exorbitant de 0.7233 lei/kwh, tarif mai mare chiar decat tariful aratat pe site-ul Engie la momentul primirii emailului din 26.11.
Tarifele apareau pe pagina HTTPS://WWW.ENGIE.RO/WP-CONTENT/UPLOADS/2021/11/PREȚURILE-FINALE-FUI-GAZE-NATURALE-PENTRU-FIECARE-OPERATOR-DE-DISTRIBUȚIE-OCTOMBRIE-1.PDF. Factura a fost platita pentru evitarea deconectarii de la retea. La doua zile, am primit o factura noua care includea perioada 19.11 - 26.12 la un tarif total de 2369.83 Ron. Tarif dupa regularizare: 714 Ron.

Cum este posibil ca ANRE sa ma oblige sa platesc facturi catre o societate comerciala cu care nu am nici un contract?
Adica daca Engie veneau cu 3 lei/kwh eram oblicat sa platesc factura?

Pare o hotie pe fata cu acte in regula, protejata de institutiile statului care trebuie sa ne apare.

Am semnalat problema catre ANRE care s-au spalat pe maini- Au trimis o notificare catre ANRE si au cerut punctul lor de vedere,

Engie au revenit si au comentat ca conform Ord. 173/2021 Regulamentul privind furnizarea de ultima instanţa a gazelor naturale suntem buni de plata.

Are cineva idee ce se poate face?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La fel si aici. Cont suspendat si nu raspunde nimeni la emailuri sau telefoane.
Am deschis plangere la ANPC Brasov ( unde se afla ei ) insa cand au ajuns cei de la ANPC, nu au gasit pe nimeni acolo.
Au inaintat plangere catre ANRE.
In luna Februarie am dorit sa schimb contractul de furnizare de gaze si sa trec de la Eon Gaz la o alta firma.
Pe baza comparatorului de la ANRE, am optat pentru o WithUs SRL.
Am incarcat documentele pe platforma lor plus o copie de semnatura pentru contract.
A trecut timpul si in luna Mai (!!!) am primit un mail de la ei cu contracul semnat ( adica cu semnatura mea scanata ) si prima factura.
Precizez ca la primirea mailului, a fost prima data cand am vazut efectiv contractul.
Au estimat asa din burta un consum de 300kWh si au facturat 81.87 Ron inclusiv Tarif Zilnic de Rezervare care nu a fost mentionat pe platforma ANRE ( 25 Ron ). Am decis sa schimb firma de furnizare, si intre timp am trimis o sesizare catre ANRE ( care binenteles s-a spalat pe maini de toata povestea asta ).
Cu cateva zile in urma primesc o factura de la Arovi Energy! Nici o explicatie ce s-a intamplat cu Withus SRL. Pe factura pentru 03-31 Mai, apare consumul curent ( 96mc / 1034 kWh ) apoi apare -300 kWh ( cei estimati anterior de Withus ).
La total, 139.34 ron factura curenta PLUS 81.87 sold precedent, pentru aceasi periaoda. O eroare de calcul?
Data scadenta 30.06.2021. Data de stampila la posta Brasov 26.06.2021.
Azi primesc SMS cum ca in 3 zile se taie gazul.

Care este parerea dumneavoastra? Cum ar trebuii sa procedez?
Buna ziua.
Detinem o pensiune cu un restaurant, 17 camere duble si doua apartamente. Chiar azi am fost chemati in instanta de catre Credidam pentru neplata acestor asa zise taxe.
Puteti da mai multe detalii legate de C-147/19, CJUE ?
Daca avem televizoare in camere si un televizor in restaurant mai trebuie platite aceste taxe?
Multumesc.
Este oare normal ca o sesizare la CSM depusa in Ianuarie sa nu primeasca inca un raspuns?
Multumesc.
Deci la punctul:
e) nu realizează venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente,
venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi
piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul
fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.

nu este vorba despre I.I sau PFA?