avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate Rebecca50

Activitate Rebecca50

buna seara
va rog sa imi comunicati ce pot face in cazul in care angajatorul refuza sa imi plateasca conform sentinta definitiva , plata salariilor cat si a taxe la stat ,CASS ETC.
Ma pot adresa executorului judecatoresc inclusiv pentru neplata taxelor la stat de catre angajator , sau sa fac plangere penala pentru taxele neplatite .
Dupa pronuntarea sentintei definitive cat timp are la dispozitie fostul angajator pentru a plati salariul si taxele la stat.
Multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.
Buna seara
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea chestiune :
Art.438.... Invoiala partilor prin intocmirea unei tranzactii.
Ref.La conditiile in care se poate lua act de tranzactie :
Partile trebuie obligatoriu sa se prezinte in persoana in fata instantei pentru ca tranzactia sa aiba efectsi atunci vorbim de tranzactie judiciara.Sau este suficienta depozitia avocatului in acest sens?
Instanta poate lua act de tranzactie conventionala sub semnatura privata fara a fi nevoie de prezenta partilor?
Ce se intampla daca partile nu se prezinta?judecata se face in lipsa, dar tranzactia sub semnatura privata este luata in considerare?
In caz de neprezentare a ambelor parti in fata instantei, se va da hotararea conform Art.463, Art. 464, Achiesarea, pentru ca apelanta si- a retras apelul pentru ca a intervenit tranzactia, apelanta propunand intimatei stingerea pe cale amiabila a procesului?
Art.406 alin 5. Ce legatura are cu cele de mai sus?
Multumesc mult anticipat pentru raspunsurile dvs.
Cer scuze pentru faptul ca sunt mai multe intrebari
Multumesc pentru raspunsrile dvs.
Va rog sa ma informati care este procedura pentru plata taxelor catre stat cand sentinta devine definitiva si obliga angajatorul la plata salariilor nerealizate de la desfacerea ilegala a contractului de munca si pana cand sentinta ramane definitiva.
Ex. Sa presupunem ca litigiul de munca dureaza 15 luni, pana la pronuntarea sentintei definitive.
Se stabileste de catre Instanta ca angajatorul este obligat la plata salariului nerealizat de catre angajat in 15 luni.
Intrebarea mea este
ce termen maxim are angajatorul in acel moment pentru achitarea restanta catre stat a taxelor, pentru cele 15 luni respectiv, CAS, CASS...
Plata imediata a taxelor, aferente pentru 13, 14 salarii si termen maxim de 60 zile pentru taxele aferente salariul din a 15 luna , pentru a evita inchisoarea cu pana la 5 ani pentru patronii care nu platesc angajatilor in 60 zile, contributii de asigurari sociale, contributii de asigurari sociale de sanatate....?
Angajatul are dreptul la somaj in cazul descris mai sus?
Va Multumesc anticipat pentru amabilitatea de a-mi raspunde


Rebecca50 a scris:

Multumesc mult pentru rsspunsul dvs.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Procesul in apel e unul, procedura de rezolvare amiabila e alta. Probabil ca soarta apelului depinde de ceea ce se intampla la solutionarea amiabila. Se poate finaliza sau poate continua apelul, il poate retrage sau il poate nuanta.

Cat despre plati daca a trecut atata timp trebuia sa puneti in executare sentinta de la fond si nu sa asteptati. Mergeti la intalnire, vedeti ce va propun, eventual negociati si decideti.



Multumesc mult pentru rsspunsul dvs.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Procesul in apel e unul, procedura de rezolvare amiabila e alta. Probabil ca soarta apelului depinde de ceea ce se intampla la solutionarea amiabila. Se poate finaliza sau poate continua apelul, il poate retrage sau il poate nuanta.

Cat despre plati daca a trecut atata timp trebuia sa puneti in executare sentinta de la fond si nu sa asteptati. Mergeti la intalnire, vedeti ce va propun, eventual negociati si decideti.

Multumesc mult pentru raspunsul dvs.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Procesul in apel e unul, procedura de rezolvare amiabila e alta. Probabil ca soarta apelului depinde de ceea ce se intampla la solutionarea amiabila. Se poate finaliza sau poate continua apelul, il poate retrage sau il poate nuanta.

Cat despre plati daca a trecut atata timp trebuia sa puneti in executare sentinta de la fond si nu sa asteptati. Mergeti la intalnire, vedeti ce va propun, eventual negociati si decideti.

Multumesc mult pentru raspunsul dvs.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Procesul in apel e unul, procedura de rezolvare amiabila e alta. Probabil ca soarta apelului depinde de ceea ce se intampla la solutionarea amiabila. Se poate finaliza sau poate continua apelul, il poate retrage sau il poate nuanta.

Cat despre plati daca a trecut atata timp trebuia sa puneti in executare sentinta de la fond si nu sa asteptati. Mergeti la intalnire, vedeti ce va propun, eventual negociati si decideti.

Buna seara,
Va multumesc pentru rsspunsul dvs.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Dvs amestecați niște lucruri ,,viciu de procedura",,Președintele Curții de Apel care trebuia sa constate nu știu ce etc.In primul rand dvs puteați merge la executor și începe executarea hotărârii de la fond care în litigii de munca este executorie. fara sa asteptati judecarea apelului In ipoteza în care angajatorul v ar plăti salariile poate sa renunțe la apel sau cere sa se constate ca apelul a rămas fără obiect etc.Daca va plătește sumele datorate integral și eventualele cheltuieli de judecata e perfect dacă prin ,soluționare amiabila" înțelege sa va ofere doar o parte din sumele datorate bineînțeles ca nu acceptați.. Restul procedurilor la care faceți dvs referire sunt interpretate de dvs nu asa se desfășoară lucrurile..

Litigiu de munca
Buna seara
Va rog un sfat pertinent ref.litigiu de munca in speta:
Angajatul actioneaza in instanta SC pentru contestatie decizie concediere.
Angajatul castiga in parte procesul in prima
Instanta, respectiv Tribunal.
Angajatorul depune Apel in termen.
Angajatorul nu achita nici un drept salarial hotarat de prima instanta, nici dupa 5 luni de la Hotararea primei instante,desi hotararea e executorie de drept in litigiile de munca.
Dar surpriza, cu 9 zile inaintea termenului stabilit la Curtea de Apel, Angajatorul trimite ( pe hartie A4 simpla, neredactata de un expert extern, ci de Administrator SC, o scrisoare recomandata angajatei Prin care invita aceasta in termen de 5 zile ( ex). La sediul Societatii pentru incheierea amiabila a litigiului di isi exprima dorinta de a respecta hotararea primei instante.
Intrebare : este corecta procedura Angajatorului parat si care a deschis el insusi Apelul?
Dupa parerea mea, Angajatorul trebuia sa instiinteze Curtea de Apel, printr-o adresa, sau personal , ca renunta la Apel, astfel iar Presedintele Curtii de Apel lua act de renuntarea la Apel a angajatoarei si dispunea procedura pentru va Sentinta sa fie investita cu titlu definitiv si executoriu de la data retragerii Apelului.
Respectiv in cazul de fata din data exprimarii vointei de a incheia pe cale amiabila litigiul.
Mentionez ca Angajatorul nu a consemnat in Adresa trimisa Angajatului ca renunta in mod expres la Apel, ci doar intentia de a solutiona pe cale amiabila a litigiului.
Dupa parerea mea este un viciu de procedura din partea Angajatorului.
Este corect cum a actionat Angajatorul?
Multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.prompte.
Va multumesc mult pentru raspunsul dvs, am crezut ca daca nu este redactata de un avocat, nu pot trimite Intampinarea la Apel prin posta .
Am primit motivele de Apel pe 21.07.a.c.cu termen depunere Intampinare in 15 zile.
Care ar fi ultima zi, se socoteste data stampilei de la Posta, ca data depunerii Apelului, fara a calcula prima si ultima zi?
Multumesc mult pentru amabilitatea dvs.si pentru raspunsuri

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Din pacate pt noi ca avocati nu este obligatorie reprezentarea partii in apel/recurs,articolul la care va referiti e abrogat de ani de zile.Dvs apreciati in functie de miza cauzei daca aveti nevoie sau nu de av(recomandat ar fi sa apelati macar pt redactarea intampinarii daca nu va permiteti mai mult)Succes.

Buna dimineata,
Va rog sa imi comunicati daca Intampinarea la Apel trebuie redactata obligatoriu de catre un avocat ?
(Cauza litigii de munca).
In Apel, aceeasi cauza este obligatoriu ca intimata sa fie reprezentata de un avocat?
Din cate stiu, este obligatoriu, dar doresc sa aflu opinia dvs.cu referire la respectivul art.lege, daca este posibil
Multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.