avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate jenicutz

Activitate jenicutz

Răspuns la discuția Suspendare activitate srl
si cu marfa ramasa in magazin ce fac?????:((
Buna ziua,
Am deschis in decembrie 2008 un srl care din pacate nu merge deloc(din punct de vedere al vanzarii), acum vreau sa suspend aceasta activitate, sunt asociat unic si tot eu si vanzator, care sunt exact pasii de urmat.
Ce voi face in momentul in care inchid magazinul si eu mai am marfa(produse alimentare) , le pot consuma eu, trebuie sa ma justific undeva cu lista de inventar al produselor ramase, ce acte trebuie exact sa fac.Vreau sa suspend activitatea cu 1 09 2009, voi mai plati impozit pe perioda suspendarii?,. Mai pot plati furnuzorii dupa data suspendarii.Va rog frumos sa ma ajutati in rezolvarea aceste probleme(daca exista un site de unde pot exact lista actelor necesare, va spun sincer am depus atata efort ca sa fac acest magazin sa mearga dar din pacate sunt foarte dezamagita si in privinta banilor am trecut de fundul sacului)

Va multumes anticipat(si imi cer scuze daca nu am fost destul de explicita, dar sunt daramata si la propriu si figurat):((
Buna seara,

Am contactat din nou departamentul de protectia muncii cu intrebarea ,, Daca am primit acum doi ani acest diagnostic si locul de munca a fost schimbat cu raspunsul inapt lucrul cu casca de nu au fost demarate de atunci toate actiunile necesare pentru a fi incadrata cu boala profesionala,,
Raspunsurile au fost:
-Ca medicul de medicina muncii a omis sa faca procesul verbal (dar totusi a dat diagnosticul de Hipoacuzie --consider ca pentru o telefonista trebuia sa-i de gandit acest lucru)si chiar protectia muncii a omis acest lucru dar totusi la dansii am dosar cu acest diagnostic chiar am primit ajutor pentru cumpararea de aparat auditiv--OARE CUM NU SI-AU DAT SEAMA CA PURTAND APARAT AUDITIV SE LEGA DE BOALA PROFESIONALA
- Ca este prea tarziu sa mai fac ceva, ca daca as incerca ceva ar iesi un scandal prea mare pentru institutie, ca cei care ar veni din parea Sanepidului pentru expertiza ar fi informatii sa nu ajute la declararea de boli profesionale, nu ar mai avea cum sa verifice ca intre timp in call centers sau mai facut modernizari , nu mai sunt vechile aparate cu care am lucrat, ca oricum nu ma ajuta diagnosticul de Hipoacuzie sa ma pensionez(cu toate ca eu m-am interesat si ma pot pensiona pe caz de boala profesionala cu acest diagnostic).
- Cel de la protectia muncii mi-a promis ca ma poate ajuta sa primesc din partea institutiei un ajutor financiar 2-3 salarii
- Ca daca totusi as avea castig de cauza ar scapa foarte usor de mine--probabil data afara
Intr-un cuvant mi s-a dat de inteles ca institutia nu doreste sa aiba in palmare boli profesionale si se face tot posibilul sa fie ascunse.
Daca as avea posibilitate as ajunge cu ei de gat direct la tribunalul de la Haga. #-o

O ultima intrebare :"> --Daca am acest diagnostic (fara sa-l asociez cu boala profesionala) ma pot pesiona medical.

Multumesc frumos
Va multumim ca existati
=D>
Discuție carte de munca
Buna ziua,

As avea nevoie de un sfat
- vreau sa ma pensionez pe caz de boala si sa-mi deschid un SRL, pot deschide firma pe numele meu si in acelasi timp sa-mi bag cartea de munca la firma sa mearga vechimea.
Răspuns la discuția boala profesionala
Buna seara,

Am contactat din nou departamentul de protectia muncii cu intrebarea ,, Daca am primit acum doi ani acest diagnostic si locul de munca a fost schimbat cu raspunsul inapt lucrul cu casca de nu au fost demarate de atunci toate actiunile necesare pentru a fi incadrata cu boala profesionala,,
Raspunsurile au fost:
-Ca medicul de medicina muncii a omis sa faca procesul verbal (dar totusi a dat diagnosticul de Hipoacuzie --consider ca pentru o telefonista trebuia sa-i de gandit acest lucru)si chiar protectia muncii a omis acest lucru dar totusi la dansii am dosar cu acest diagnostic chiar am primit ajutor pentru cumpararea de aparat auditiv--OARE CUM NU SI-AU DAT SEAMA CA PURTAND APARAT AUDITIV SE LEGA DE BOALA PROFESIONALA
- Ca este prea tarziu sa mai fac ceva, ca daca as incerca ceva ar iesi un scandal prea mare pentru institutie, ca cei care ar veni din parea Sanepidului pentru expertiza ar fi informatii sa nu ajute la declararea de boli profesionale, nu ar mai avea cum sa verifice ca intre timp in call centers sau mai facut modernizari , nu mai sunt vechile aparate cu care am lucrat, ca oricum nu ma ajuta diagnosticul de Hipoacuzie sa ma pensionez(cu toate ca eu m-am interesat si ma pot pensiona pe caz de boala profesionala cu acest diagnostic).
- Cel de la protectia muncii mi-a promis ca ma poate ajuta sa primesc din partea institutiei un ajutor financiar 2-3 salarii
- Ca daca totusi as avea castig de cauza ar scapa foarte usor de mine--probabil data afara
Intr-un cuvant mi s-a dat de inteles ca institutia nu doreste sa aiba in palmare boli profesionale si se face tot posibilul sa fie ascunse.
Daca as avea posibilitate as ajunge cu ei de gat direct la tribunalul de la Haga.#-o

:"> O ultima intrebare --Daca am acest diagnostic (fara sa-l asociez cu boala profesionala) ma pot pesiona medical.

Multumesc frumos
Va multumim ca existati=D>
Buna ziua,

Lucrez de 20 de ani ca telefonista , in urma cu doi ani am fost diagnosticata cu Hipoacuzie.Mi-a fost schimbat locul de munca nu mai lucrez la casca, dar am aflat ca era normal la protectia muncii sa fiu luata in evidenta cu boala profesionala. Am contactat departamentul de protectia muncii din cadrul institutiei si raspunsul a fost,, ca nu sunt luata in evidenta lor cu boala profesionala, ca este mai greu de facut acest lucru , ca ar mai si alte persoane care ar solicita acest asta, ca trebuie sa se intereseze ( EU LE-AM DAT TOATE DETALIILE --CA TREBUIE SA VINA CINEVA DE DIRECTIA SANATATII PUBLICE SA FACA UN PROCES VERBAL SA COMPETEZE O ANEXA),intr-un cuvant am fost dusa cu zaharelul .Momentan in institutie se fac disponibilizari si as vrea sa fac pasul de a pleca, as vrea sa cunosc drepturile mele privind boala profesionala in cadrul institutiei sa stiu daca sa mai raman, daca pana la urma se recunoaste boala profesionala ma poate ajuta sa nu fiu data afara. Sau dupa disponibilizare ma pot pensiona pe caz de boala? Daca ma pensionez cu acest diagnostic , ma mai pot angaja macar jumatate de norma?

Multumesc frumos
O zi buna:D
Buna ziua,

Lucrez ca telefonista de 20 de ani si de 2 ani am fost diagnosticata cu hipoacuzie, as vrea sa stiu daca in urma disponibilizarii , vreau sa ma pensionez medical si simultan cu pensia sa pot primi si indemnizatie pentru boala profesionala