Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale carte de munca
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

carte de munca

Buna ziua,

As avea nevoie de un sfat
- vreau sa ma pensionez pe caz de boala si sa-mi deschid un SRL, pot deschide firma pe numele meu si in acelasi timp sa-mi bag cartea de munca la firma sa mearga vechimea.
Vreti cam multe odata! Si pensie si salariu si dividende si...
Daca sunteti pensionat pentru incapacitate de munca cu drept de munca de 4 ore/zi, puteti avea un contract individual de munca cu timp partial de 4 ore/zi.
jenicutz a scris:

Buna ziua,

As avea nevoie de un sfat
- vreau sa ma pensionez pe caz de boala si sa-mi deschid un SRL, pot deschide firma pe numele meu si in acelasi timp sa-mi bag cartea de munca la firma sa mearga vechimea.

Pensionarii de invaliditate de gradul III pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, indiferent de nivelul veniturilor respective.