avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale carte de munca
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

carte de munca

Buna ziua,

As avea nevoie de un sfat
- vreau sa ma pensionez pe caz de boala si sa-mi deschid un SRL, pot deschide firma pe numele meu si in acelasi timp sa-mi bag cartea de munca la firma sa mearga vechimea.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:34, 7 August 2008
Vreti cam multe odata! Si pensie si salariu si dividende si...
Daca sunteti pensionat pentru incapacitate de munca cu drept de munca de 4 ore/zi, puteti avea un contract individual de munca cu timp partial de 4 ore/zi.
jenicutz a scris:

Buna ziua,

As avea nevoie de un sfat
- vreau sa ma pensionez pe caz de boala si sa-mi deschid un SRL, pot deschide firma pe numele meu si in acelasi timp sa-mi bag cartea de munca la firma sa mearga vechimea.


Pensionarii de invaliditate de gradul III pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, indiferent de nivelul veniturilor respective.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asistent farmacist sef katena katena Un asistent medical de farmacie sef poate avea jumatate de norma,in conditiile in care are patron si el este angajat la firma respectiva?Precizez ca este ... (vezi toată discuția)
Angajare persoana pensionata cu grad de handicap ds_stefan ds_stefan Buna ziua. Matusa mea are grad de handicap I - este vb de un handicap locomotor (momentan se deplaseaza foarte greu, in baston, etc. ). In 2 ani de zile se ... (vezi toată discuția)
Angajare pensionar gradul iii ContSters103392 ContSters103392 Buna ziua, Mama este pensionata pe caz de boala gr. III. Are 54 de ani si 31 vechime in munca iar in 2010, luna iulie, se va pensiona cu puncte de ... (vezi toată discuția)