avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate mihailupulescu

Activitate mihailupulescu

Buna ziua.Sunt asociat unic la o societate cu cifra de afaceri de peste 500.000 euro ( impozit pe profit ) si asociat unic la o microintreprindere cu cifra de afaceri sub 60.000 euro ( impozit 1 % pe CA ).Cum se vor plati impozitele in 2024 ? Va trebui sa platesc impozit pe profit si la microintreprindere ?
Buna ziua.
Multumesc pentru raspuns.
Sunt de acord cu dvoastra ca poate inspecta locuinta.Faptul ca atunci cand am facut ultima zugraveala nu au venit si doresc sa vina acum dupa 5 ani si doar la apartamentul meu fara un motiv intemeiat (nu e cazul de reparatii ,inundatii sau ceva de forta majora ) o consider un pic fortata .Nu este ceva general la toate apartamentele.
Buna ziua.In urma unei reclamatii facute asociatiei,ca razbunare vor faca o inspectie in apartament sa vada daca nu sunt modificari,cu toate ca nu am facut reparatii /zugraveli de cativa ani.Este legal ? In baza caror documente ii pot primi si cate persoane din administratie ?
Va multumesc.
Buna ziua.
Am inchiriat un apartament unei persoane fizice.Contractul facut intre firma mea ( societate de inchiriere bunuri proprii ) si acea persoana a expirat la data de 12,07,2022.Persoana respectiva nu doreste sa elibereze apartamentul.Politia zice ca nu e treaba lor.Actionarea in judecata o fac pe persoana fizica sau pe persoana juridica (prin intermediul unui avocat ) ? Sunt si alte modalitati ?
Va multumesc .
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua.
Detin un spatiu comercial la parterul unui bloc.Asociatia a hotarat ca toate cheltuielile administrative sa se imparta la nr. total de apartamente+spatii comerciale,indiferent de ce suprafata are apartamentul sau spatiul comercial.Este corect /legal ?
Va multumesc.
Răspuns la discuția contract furnizare apa
Buna ziua.
Este un spatiu langa bloc (Nu face parte din bloc,nu este parter de bloc,nu are cota indiviza din bloc.Face parte dintr-un complex comercial mai mare care ulterior a fost vandut dupa 1990 pe bucati .Alaturi este un alt spatiu comercial dar care nu are grup sanitar si nu are treaba cu asociatia.)
Pana acum au fost sume rezonabile la asociatie ,10-20 ron lunar dar de cand a fost schimbata conducerea sunt considerat ca un apartament de bloc si platesc reparatii terasa ,fond rulment etc .
Va multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția Cheltuieli asociatie locatari
Buna ziua.
Am contract separat cu furnizorul de apa,doar alimentarea se face cu o teava din subsolul blocului separat de apometrul locatarilor. Platesc 10 ron la furnizorul de apa si 100 ron lunar cheltuieli la asociatie.
Cum pot contesta lista de plata ?Asociatie nu vrea sa stea la discutii.
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua.
Detin un spatiu comercial in imediata apropiere a unui un bloc.Deoarece nu am sursa de apa am facut o conventie cu asociatia pentru un acord necesar deschiderii unui contract de furnizare apa si pentru canalizare cu Apavital .Conducta de apa si canalizare trece in subsolul blocului la limita celor 2 proprietati (bloc si spatiu ).
Odata cu schimbarea conducerii asociatiei am fost pus pe lista de plata ca orice apartament ( salarii+fond rulment+reparatii terasa bloc ,toate mai putin consumul de apa )
Intrebare-Poate asociatia sa faca acest lucru ,avand in vedere ca spatiul meu nu are cota indiviza din bloc ?