avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate mm_ally

Activitate mm_ally

Buna ziua.

Anterior casatoriei cu mama mea, tata a mai fost casatorit inca o data - 2 ani, din casatorie rezultand un copil.
In timpul casatoriei a achizitionat un apartament prin credit 20 de ani (avans prin imprumut la cec si restul tot imprumut) dar se pare ca la divort nu s-a facut partajul. Pe actul de proprietate apare si tata si fosta lui sotie. Ei au fost casatoriti in fapt 2 ani si ea nu a avut loc de munca, creditul fiind contractat exclusiv pe numele tatalui meu.

Zilele trecute am descoperit ca fosta sotie a tatalui meu, recasatorita si ea a facut un credit de nevoi personale la Piraeus bank declarand domiciliul la adresa noastra#.

Cum situatia este foarte incalcita, imi puteti spune care ar fi cea mai buna cale de rezolvare? Casatoria lor a durat din 78 pana in 79, iar divortul a fost pronuntat in 82 deoarece exista si un copil. Ptr apartament tata a platit 20 de ani, deci la ce am putea sa ne asteptam ca sa putem trece apartamentul numai pe numele lui si al mamei mele?

De asemenea uzucapiunea de 30 de ani s-ar putea aplica in acest caz?

Multumesc anticipat
Pana la urma s-a rezolvat. Problema era ca trecuse ceva vreme si nu apaream in sistem.
A durat ceva pana s-a efectuat inregistrarea.

Intre timp insa am facut rost si de informatiile necesare inscrierii in sistemul informatic vamal:
- cerere inregistrare (o sa o adaug la documente utile);
- copie CUI;
- copie certificat inregistrare fiscala daca firma este platitoare de TVA.

Am atasat si cererea in caz ca mai sunt persoane care s-au impiedicat de acesta problema.

Multumesc oricum pentru raspunsuri.
Buna seara.

Detin un SRL neplatitor TVA care efectueaza in prezent formalitatile vamale pentru un import din China.
Am trimis comisionarului vamal certificatul de inregistrare a societatii, in vederea inscrierii acesteia in sistemul informatic vamal. Mentionez ca vamuirea se face la Bucuresti.

Comisionarul vamal mi-a spus ca inregistrarea nu s-a efectuat inca si ca trebuie sa merg la vama din Ploiesti (in raza careia isi are sediul societatea noastra) sa ma inscrie. Cu ce acte trebuie sa merg si care este procedura?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Firma neplatitoare TVA
Din pacate, nu mai am copie dupa cererea de inregistrare. In acest caz, pot solicita o dovada la Ministerul Finantelor?
Am consultat TARIC, am nevoie de licenta de import ptr textile insa nu stiu unde ma pot adresa pentru ea.

Multumesc
Buna ziua,

Am un SRL neplatitor de TVA. O sa fac un import din China si mi s-a spus ca pe langa certificatul de inmatriculare trebuie sa trimit certificatul fiscal in scopuri de TVA. Fiind neplatitor de TVA nu am acest certificat.

Totusi declarantul vamal solicita o dovada ca suntem firma neplatitoare de TVA.

Cum o pot obtine?

De asemenea pentru obtinerea unei licente de import textile din China unde trebuie sa ma prezint si ce acte imi sunt necesare?

Multumesc anticipat
Buna seara.

Detin un SRL cu activitate principala Editare de programe 7221 si mai multe obiecte secundare legate de informatica, internet etc. Mentionez ca nu am facut recodificarea conform CAEN REV 2.

As dori sa schimb obiectul de activitate principala in 1812 Alte activitati de tiparire n.c.a si de asemenea sa introduc alte obiecte secundare: 7311 Activitati ale agentiilor de publicitate ;4690 - Comert cu ridicata nespecializat; 4791- Comert cu amanuntul prin case de comenzi si prin intermediul internetului.

Problema mea este ca nu stiu cum sa procedez. Daca fac mai intai recodificarea si apoi modificarea obiectului de activitate, mi se pare ca as face degeaba primul pas. Sa fac direct modificarea obiectului de activitate cu noile coduri nu stiu daca este posibil. Ce ma sfatuiti si in situatia data ce acte trebuie depuse la Registrul Comertului?

Multumesc anticipat