avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 142 soluții astăzi
Forum Activitate mirelas

Activitate mirelas

Răspuns la discuția loc de parcare ne platit
Multumesc! Ma gandeam ca va putea sa cheme pe cei de la ADP sa i-mi ridice masina sau ceva de genul asta, deci pot sat linistit. Multumesc inca o data.
Buna ziua! Locuiesc la o ruda in Bucuresti ( sunt din judetul Ialomita) de mai multi ani fara sa am mutatie. Am probleme cu un vecin din cauza unui loc de parcare. Inainte sa parchez eu masina in acel loc nu mai erau masini parcate acolo si nici nu figureaza pe undeva ca acolo ar fi loc de parcare ca am fost si m-am interesat ca am vrut sa il platesc este un loc dosit in fata ghenei de gunoi, dar era bine ca aveam unde parca, pe vecini nu ii deranja ca parcam acolo. Acum s-a mutat cineva in bloc si a inceput sa parcheze in locul meu spunand ca eu nu mai am voie sa parchez in acel loc pentru ca am numere de Ialomita la masina, si ma tot ameninta ca se duce la politie, ca la ADP. Ce ma sfatuiti sa fac? Credeti ca ar putea sa i-mi faca rau ?Va multumesc!
Totul a inceput de la institutia unde a sustinut examenul, ei l-au trimis la inspectorat ca acolo s-a inscris si ei nu au comandat diplome decat pentru un numar de elevi care termina in cadrul liceului lor. Asa ca pe el l-au trimis la inspectorat ca de acolo a fost inscris-repartizat, iar inspectoratul binenteles ca l-a trimis la liceul pe care l-a absolvit care nici ei nu elibereaza diplome decat pentru cei au fost inscrisi in liceul lor la examen. De un an de zile ne plimbam pe drumul dintre cele trei institutii. Nu stim ce o sa facem in cele din urma. Va multumesc pentru raspunsuri.
Multumesc!
Fratele meu a terminat cursurile unui liceu privat. In primul an nu s-a inscris la examenul de bacalaureat, ci deabia in anul urmator dar nu a mai mers cu dosarul la respectivul liceu particular ci s-a inscris la inspectoratul scolar judetean de care apartinem. A luat examenul si nici liceul la care a terminat nici inspectoratul scolar judetean nu vor sa ii elibereze diploma spunand fiecare ca nu este obligatia lor, si l-au tot plimbat de la liceu la inspectorat si tot asa.In momentul acesta nici nu stim cine trebuie sa elibereze acea diploma si cui sa ne adresam ca a trecut deja destul timp. Daca a-ti mai intalnit astfel de cazuri si ma puteti sfatuii unde anume ar trebui sa mergem. Va multumesc anticipat!
Da dar cei de la liceul unde a absolvit nu vor si spun ca nu ei trebuie sa o elibereze chiar daca a mers acolo cu articolul din lege care spune clar ca este obligatia lor .Ne trimit de colo colo chiar nu stim ce sa mai facem si unde sa mai mergem .Am fost la Inspectoratul Ilfov am fost si la Inspectoratul sectorului 2 Bucuresti ,sector unde se afla liceul , am fost si la Inspectoratul General Bucuresti dar toti spun ca nu ei ,nu ei . Nu stiu ce masuri ar trebui sa luam fata de domnul director al liceului respectiv ca ne-am saturat sa umblam pe drumuri fara rost . Va multumesc !
Asa credeam si noi dar in metodologie scrie altceva si din cauza asta arunca unul pe altul:

"M E T O D O L O G I A
de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat - 2008

Pentru candidatii care au sustinut examenul de bacalaureat in alt centru de examen decat unitatea de invatamant absolvita, inclusiv pentru cei care au sustinut bacalaureatul in alt judet, completarea diplomei se face de catre secretarul unitatii de invatamant la care candidatul a absolvit ultima clasa de liceu, in baza extrasului din forma tiparita a catalogului electronic primit de la centrul de examen la care candidatul a sustinut bacalaureatul. Diploma va fi semnata de secretarul unitatii de invatamant la care candidatul a absolvit clasa a XII-a/a XIII-a si de catre presedintele din centrul de examen la care a fost arondata unitatea scolara la care candidatul a absolvit cursurile liceale. "
Va multumesc !
Buna ziua !
Am si eu o problema la care v-asi ruga sa ma ajutati sa ii gasesc raspunsul .Fratele meu a urmat un liceu particular la sfarsitul ultimului an nu a dat examenul de bacalaureat ci abia in anul urmator . Dupa sfarsitul ultimului an de liceu si-a retras dosarul iar in anul urmator s-a inscris la Inspectoratul Scolar Jjudetean Ilfov care l-a repartizat la Otopeni (el facand liceul in Bucuresti ).A luat examenul in aceasta vara dar cei de la liceul din Otopeni l-au trimis la liceul unde a absolvit (Particular) unde Domnul director de acolo spune ca cei de la Otopeni nu cunosc legea si ca nu EL ci ei trebuie sa o elibereze . De doua saptamani fratele meu se plimba de la Otopeni la Inspectoratul Scolar si liceul din Bucuresti . Va rog sa i-mi spuneti cine ar trebui sa elibereze diploma in cazul lui . Va multumesc anticipat !
Multumesc frumos
O sa printez de pe net 2 exemplare si merg la politie sa le completez .
Am gasit niste tipizate pe net de contract vanzare cumparare auto .Este suficient sa completam acest tipizat la politie (RAR )sau trebuie sa merg la notariat ? Va multumesc.