avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate marta946

Activitate marta946

Buna ziua,

Sunt insarcinata in 14 saptamani si azi am primit un Raport de Evaluare - Riscuri Profesionale si o Informare privind protectia maternitatii la locul de munca.
Eu fac naveta, dar in raport nu s-a mentionat acest aspect, la naveta fiind trecut NU. Am semnalat acest lucru in momentul in care am primit raportul, dar au zis ca "e, e greseala de computer, mai gresim si noi..."
.
Am om munca de birou, la calculator, mi s-a recomandat miscare de 10 minute o data la 2 ore de munca si atat.
Intrebarea mea este:

Daca se trecea corect in raport ca fac naveta la si de la serviciu (45 de KM, dureaza aproximativ 1 ora cu microbus naveta) se schimba ceva in recomandarile medicului? Se recomanda reducerea programului de lucru? Daca da atunci o sa insist sa se corecteze acest aspect. Daca nu, n-are rost sa-mi pun pe toata lumea in cap. :)

Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua.
Am un contract pe perioada determinata pana la 12 Iunie 2014.
Sunt insarcinata in 13 saptamani, Data Probabila a Nasterii fiind de 30 Martie 2014.

Vreau sa intru in Prenatal in Ianuarie, si pe urma in CCC de 1 an din Martie/Aprilie 2014.
Ce se intampla cu contractul meu de munca?
Se suspenda pe durata a CCC si se reia, mai avand 2 luni de lucrat sau expira de drept la data stabilita chiar daca eu voi fi deja in CCC in Iunie?

Multumesc!
Ca sa inteleg mai bine 2223 * 35% ce reprezinta? (salariul mediu brut?)
exemplu:
2223 * 35% = 778.05
778.05 *10.50% = 81.69 - suma totala CAS daca ar fi o luna intreaga de CM?

Multumesc pentru rabdare!
In continuare asi dori si eu sa intreb un lucru: Mai sus afirmati:

- Mzcm se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din perioada inscrisa in certificatul medical si se obtine indemnizatia pentru concediul medical pentru perioada acordata in certificatul medical.

Aceasta suma calculata este suma primita IN MANA (Neta) de persoana aflata in concediu?
Sau este suma Bruta din care se vor mai retine contributii?

In cazul in care e suma bruta, puteti va rog sa-mi detailati cuantumul contributiilor ce se retin pentru un cod 01 de exemplu (boala obisnuita)?
Buna Ziua,

Sunt insarcinata in 11 saptamani si fac naveta. Am de facut o naveta de 45 de kilometri zilnic, distanta parcursa cu microbus Transport Persoane.
Mi-e frica sa mai fac naveta insarcinata, se poate intampla orice.
Va rog sa-mi spuneti daca ma pot incadra la Concediu de Risc Maternal?
Buna ziua,

De curand angajatorul ne-a oferit posibilitatea de a beneficia de servicii medicale gretuite. Aceste servicii fiind considerate beneficiu, vor fi supuse impozitarii.
Iata textul:
"Pe durata înscrierii în Program, Angajatul va fi impozitat lunar conform prevederilor legale. Baza de calcul a
impozitelor şi contribuţiilor este valoarea lunară brută a beneficiului în natură, respectiv echivalentul (curs BNR)
în Lei a 2 (doi) Euro + TVA. În momentul semnării Acordului, cota de TVA pentru servicii medicale este 0 (zero)%.
În prima şi ultima lună, impozitul va fi reţinut ca şi pentru o lună întreagă, indiferent de data semnării Acordului
sau a datei de retragere".
Asi dori raspuns pentru urmatoarele intrebari:
1. Baza de calcul al impozitului va fi de 2 euro (cota de TVA pentru serviciile medicale fiind zero) ?
2. Care este cota de impozitare pentru beneficii?
3. Impozitul astfel calculat va fi unul fix? Adica daca vom beneficia de servicii medicale in valoare de, spre exemplu, 100 EUR intr-o luna, impozitul va fi tot x% *2 EUR? Sau Baza de calcul se modifica in functie de "utilizarea" serviciului?

Multumesc!
Buna ziua,
In data de 15.05.2012 mi-am depus demisia cu preaviz de 20 de zile lucratoare. Dupa calculele mele preavizul expira in data de 11.06.2012. Mai am ramase 6 zile de concediu (2012) care am anunta ca o sa mi le iau in ultimele 6 zile de preaviz (asa stiu ca e legal ?!!).
Angajatorul mi-a dat de inteles ca nu voi fi platita pe acele zile deloc (ma refer la zilele de concediu).
Mentionez ca salariul net este de 1880 iar brutul trecut in contract de doar de 2200. Stat de plata nu am semnat niciodata pe nici un leu. Banii mi-au fost dati intotdeauna in mana, fara viramente bancare.
Exista vreo modalitate legala sa-l oblig sa-mi dea diferenta de bani cuvenita. Nu vreau mai multi, doar diferenta care mi se cuvine mie.
Multumesc!
Buna ziua,
Cele 126 de zile de concediu pre-natal se pot imparti inainte si dupa nastere dupa cum vrea gravida?
Cele 126 de zile se platesc cu 85% din venitul Brut al gravidei in totalitate, sau numai acele zile de concediu de dinainte de nastere?

Multumesc de raspunsuri.
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,
Inainte sa intru in concediu de crestere copil am fost in somaj. In Decembrie 2010 s-a nascut copilul, am intrat in CCC din 01 Martie 2011 (pe legea veche).
Din 01. Noiembrie 2011 m-am angajat la o firma.
Ce acte trebuie sa depun la primaria orasului pentru intreruperea CCC si in cat timp de la angajare?
Incetarea CCC este finala? Adica nu se mai poate reveni in CCC dupa ce am depus actele de angajare?

Multumesc!