avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 182 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reangajare dupa concediu pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reangajare dupa concediu pentru cresterea copilului

Buna ziua,
Inainte sa intru in concediu de crestere copil am fost in somaj. In Decembrie 2010 s-a nascut copilul, am intrat in CCC din 01 Martie 2011 (pe legea veche).
Din 01. Noiembrie 2011 m-am angajat la o firma.
Ce acte trebuie sa depun la primaria orasului pentru intreruperea CCC si in cat timp de la angajare?
Incetarea CCC este finala? Adica nu se mai poate reveni in CCC dupa ce am depus actele de angajare?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: marta946 , utilizator 16:12, 8 Noiembrie 2011
1. Cu o copie dupa CIM mergeti la Primarie (cat mai repede) si completati o cerere de suspendare a CCC si a indemnizatiei aferente.
2. Reluarea CCC se va face cand veti dovedi ca nu mai obtineti venituri profesionale impozabile, in speta cand vi se va inceta CIM.
Multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul crestere copil ContSters363911 ContSters363911 Buna ziua!Va deranjez si eu cu o problema… in anul scolar 2014-2015 am fost angajata la scoala pe perioada determinata( 31 aug 2015).In contractul de munca ... (vezi toată discuția)
Suspendarea indemnizatiei pentru ccc Szegedi Szegedi Buna ziua, Sunt in concediu de crestere a copilului timp de 2 ani, dar vreau sa ma intorc la lucru mai repede. Ce acte si unde trebuie depuse sa nu mai ... (vezi toată discuția)
Intrerupere concediu ingrijire copil steluta9 steluta9 sunt cadru didactic si pana in noiembrie as fi in concediu de crestere al copilului.Eu vreau sa incep scoala,serviciul de la 1 septembrie.Cum se procedeaza ... (vezi toată discuția)