Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reangajare dupa concediu pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reangajare dupa concediu pentru cresterea copilului

Buna ziua,
Inainte sa intru in concediu de crestere copil am fost in somaj. In Decembrie 2010 s-a nascut copilul, am intrat in CCC din 01 Martie 2011 (pe legea veche).
Din 01. Noiembrie 2011 m-am angajat la o firma.
Ce acte trebuie sa depun la primaria orasului pentru intreruperea CCC si in cat timp de la angajare?
Incetarea CCC este finala? Adica nu se mai poate reveni in CCC dupa ce am depus actele de angajare?

Multumesc!
1. Cu o copie dupa CIM mergeti la Primarie (cat mai repede) si completati o cerere de suspendare a CCC si a indemnizatiei aferente.
2. Reluarea CCC se va face cand veti dovedi ca nu mai obtineti venituri profesionale impozabile, in speta cand vi se va inceta CIM.
Multumesc pentru raspuns!