avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate Maria.g

Activitate Maria.g

Buna seara.
In data de 22.03.2016 am fost implicat intr-un accident auto. Circuland regulamentar am ajuns in spatele unei masini care mi-a semnalizat dreapta sa o depasesc. Am semnalizat stanga, am intrat in depasire si cand eram in dreptul acesteia am vazut o masina venind din sensul opus. Pentru a evita un impact frontal am intrat brusc pe sensul meu de mers fara sa ating masina pe care am depasit-o. Soferul acesteia s-a speriat si a tras de volan dreapta ajungand intr-un sant. Imediat ce am putut am oprit si eu masina mea, le-am dat ajutor celor doua persoane din autoturismul lovit si am asteptat sosirea echipajelor de politie. Soferul nu a fost ranit iar pasagerul din dreapta a iesit pe picioarele lui dar fiind ranit usor la mana a ajuns la spital pentru analize detaliate. Am fost testat cu aparatul etilotest iar rezultatul a fost negativ. Masina mea nu are vreo urma de lovire, nu am depasit viteza regulamentara iar depasirea s-a realizat printr-un loc permis.
- Sunt considerat vinovatul accidentului? Daca da, care este motivul?
- Care ar putea sa fie pedeapsa pentru o astfel de fapta si ce despagubiri voi fi obligat sa platesc?
- Declaratiile trebuie date la locul accidentului?
- Daca nu accept ca sunt vinovat cum as putea sa contest si ce ar trebuie sa fac pentru a ma apara?
- Prin asigurarea RCA se pot acorda despagubiri atat soferului masinii cat si pasagerului vatamat?
- Cat timp poate sa dureze o astfel de ancheta de stabilire a vinovatului?
Va multumesc mult si astept raspuns cat mai rapid.
Am auzit in localitatea mea cativa oameni primesc o anumita suma de bani(cca 1500 euro)pt. padurile si fanetele lor avand obligatia sa nu taie padurea si sa ingrijeasca fanetele.Este adevarat? E vorba de ceva fonduri europene nerambursabile? Daca este posibil asa ceva as vrea sa stiu care sunt conditiile care trebuie indeplinite si ce sume se pot obtine....Se primesc ceva fonduri si pt cresterea animalelor(vaci sau cai) in gospodarii??In ce conditii si ce suma??? Va rugam ajutati-ne pt ca altfel avem de unde sa primim informatiile acestea .... Va multumim ff mult.:):):D:((:((:((:help::help:
Cumnatul meu a lucrat o perioada de 21 de ani ca ascutitor scule si dispozitive in cadrul fabricii UM Cugir si inca 8 ani ca rectificator.Ar vrea sa stie daca primeste grupa a II-a pt. perioada lucrata avand in vedere ca momentan este fara serviciu si are 57 de ani ?Cand poate iesi la pensie si cum :hm:? Va multumesc.:):):O:D
Tatal meu a decedat in ianuarie fiind pensionar de stat cu o pensie de 800 lei.as vrea sa stiu daca mama mea(care in prezent are o pensie CAP de 370 lei) are dreptul sa primeasca pe langa pensia ei si un procent din pensia tatalui meu fiind casatoriti de 50 de ani?Va multumesc.
din data de 1 august 2008 firma la care am fost angaj ata in 7decembrie 2006 pe baza legi angajarii persoanelor peste 45 ani s a inchis nu ne-a anuntat nimeni oficial `.pe 23 iulie 2008 am informat administratorul ca sunt in concediu medical iar el mi-aspus prin telefon ca firma se inchide de la 1 august . de atunci nu ma mai anuntat nim,eni nimic,si au trecut 26 de zile si mi-e teama sa nu cumva sa nu mai primesc ajutorul de somaj..sfatuiti-ma ,ce sa fac sa nu raman fara somaj . administratorului nu-i pasa iar patronul este cetatean american locuind in s.u.a .va multumesc din suflet ca existati si ne ajutati cand avem nevoie
Va multumesc pt.raspunsurile date la celelelte 2 intrebari.As mai avea nevoie de ajutor inca o data.Din 1 august 20008 patronul a inchis firma fara sa ni se explice de ce.Noi angajatii am ramas acasa.Conform legii pe baza careia am fost angajata(legea nr.76/2000,legea angajarii persoanelor peste 45 de ani) angajatorul era obligat sa am tina 2 ani la serviciu fara intreruperi.El nu a respectat aceasta lege neoferindu-mi loc de munca.Apoi am intrat 3 luni in concediu neplatit si 7 zile in concediu medical.Am ajuns la concluzia k ar fi bine sa-l reclam p angajator al AJOFM.Daca el va fi obligat sa restituie banii primiti pt.mine de la guvern eu voi putea intra in somaj avand lucrat doar 1an si 4 luni din cei 2 ani?????
Am peste 45 de ani.Am fost angajata in decembrie 2006 cu o jumatate d norma ca muncitor necalificat la un chiosc in incinta unei scoli si un salariu d 150 RON pe luna.Programul d lucru era d la ora 8 la 13.Apoi angajatorul a hotarat sa ma treaca d la jumatatae d norma la o norma intreaga pt. a beneficia d avantajele legii nr.76/2002.Cu toate acestea eu am ramas cu acelasi program si acelasi salariu pana in septembrie 2007 cand mi s-a marit la 200 RON.Din luna februarie chioscul a fost inchis ,scola intrand in reparatii.Din luna februarie pana in aprilie nu am avut un loc d munca si nu am primit nici un salariu.In luna aprilia am fost obligata sa lucrez intr-un bar al aceluiasi angajator desi d la inceput am anuntat ca nu pot lucra in bar avand probleme cu caile respiratorii fiind operata la gat.Ca sa nu muncesc in bar am intrat in concediu neplatit 3 luni de zile.Cand mi se termina concediul va trebui sa lucrez in bar cu un program de 240 d ore pe luna fara plata orelor suplimentare. Angajatoul imi incalca drepturile??? CE pot face pt. a ma apara????
Fiin angajata p baza LEGII NR. 76/2002,cu un contract d 40 d ore p saptamana,pot fi obligata sa muncesc 60 d ore pe saptamana(inclusiv sambata si duminica)?????? Angajatorul poate sa-mi reduca programul la jumatate d norma cu un salariu d 200 RON???????
Fiind angajata pe baza legii 76/2002 -legea persoanelor peste 45 de ani am lucrat un an si 4 luni si apoi 3 luni am intrat in concediu neplatit.Daca mi s-a desfiintat locul meu de munca inainte de terminarea celor 2 ani,pot primi ajutor de somaj?
Discuție Legal/ilegal?
Am fost angajata pe baza legii nr.76/2002,privind angajarea persoanelor peste 45 de ani.Contractul prevedea 40 d ore p saptamana si un salariu d 420 RON.In realitate mie mi s-a asiguratdoar un program d 5 ore si un salariu d 200 RON. Unitatea in care lucram eu s-a inchis si am fost trimisa intr-o alta unitate a aceluiasi angajator(unde lucram 60 d ore p saptamana intr-un mediu toxicc) dupa 2 luni in care nu am avut loc d munca si nici salariu.Singuara mea posibilitate a fost sa intru in concediu neplatit p o perioada d 3 luni.Pot pleca din unitate sau trebuie sa astept sa treaca cei 2 ani ?:-/ Pot fi obligata sa lucrez mai mult decat preve4de contractul??? :(