avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Activitate alexmal

Activitate alexmal

12/24 12/48
sechestru puz abuziv pe un teren

Buna ziua, am nevoie de indrumare intr-o situatia neplacuta.
incercand sa fac actele pt ridicarea unui garaj am ramas blocat din cauza unui sechestru pus "din greseala" de diicot galati. terenul se afla pe numele tatalui meu si din ce am aflat ulterior se pare ca s-a produs cumva o confuzie, o coincidenta de nr cadastral, nu am inteles exact cum si diicot a pus sechestru pe acest teren cand a actionat in judecata persoana din galati, asta s-a intamplat prin 2010, noi nu am fost instiintati si terenul fiind folosit ca gradina nici nu am verificat la cadastru ce se intamplat, asta pana anul trecut, cand am demarat pasii pt constructie. problema e ca dosarul s-a judecat si a fost incheiat din 2013, cei de la cadastru au notificat diicot-ul cand au realizat greseala prin 2016 dar cei de la diicot nu au mai raspuns la notificare iar mie cand am cerut solutionarea mi-au spus ca singura solutie e sa dau in judecata pt ridicarea sechestrului. mi se pare absurd sa fiu nevoit sa alerg prin tribunal, sa platesc avocat, sa astept iar cine stie cat pana se solutioneaza aceasta greseala absurda mai ales ca eu demarasem deja tot pt aceea constructie si am suferit si de acolo alte pierderi, avans dat pt acte, dat constructorului samd. ce ma sfatuiti sa fac in situatia aceasta? chiar nu exista nici o alta solutionare in afara de dat in judecata?
schimbare abuziva a programului de lucru

Buna ziua, m-am lovit de o situatia nu tocmai ok pt care am nevoie de un raspus/niste indrumari.

Lucrez la tura, in schimburi 12/24 si 12/48 dar din cauza unor probleme de sanate am fost nevoit sa plec de la munca iar doctorul mi-a dat tratament si un concediu medical. problema este urmatoarea, cf contractului de munca eu ca muncitor am acest program de lucru in ture, nu de 8h/zi, luni-vineri, dar un superior nefiind incantat de faptul ca in urma CM-ului as iesi cu cateva ore suplimentare in plus vrea sa ma puna sa vin la program de 8h o perioada si facand asta automat eu as pierde mult mai mult financiar decat contravaloarea acelor ore suplimentare. este legal acest lucru, sa imi fie modificat pogramul de lucru cand doreste un superior fara sa fiu si eu de acord?ce pot face in situatia aceasta?

Multumesc
Bună seara,
Vin cu o problema legata de un contract pt un curs la Goit. Semnat prin mail un contract cu ei pt un curs de 1700E, plata făcută prin intermediul tbi în 12 rate egale, tot prin mail, totul s-a petrecut acum 5 zile. Ulterior am aflat ca aceștia nu sunt acreditați și as vrea sa reziliez contractul cu ei dar citind clauzele din contractul trimis de ei se pare ca nu mi se permite rezilierea cu încetarea plății sau de restituire a banilor platiti. Eu știam ca era ceva lege pt reziliere contract prestări servicii în termen de 14 zile, lucrul asta nu e menționat în contractul lor doar faptul ca orice se întâmplă sunt obligat sa le plătesc cursul integral. Ce ma sfătuiți sa fac?
Calcul corect salariu lucru la tura 12/24 si 12/48


Buna ziua!

Va deranjez cu o intrebare legata de calculul corect al salariului intr-o companie cu specific petrolier in care se lucreaza la ture 12/24 si 12/48.
In urma cu aproximativ un an acestia au modificat formula de calcul al salariului si astfel cu un salariu de incadrare de 2350 acum, am ajuns sa iau mai putin decat atunci cand aveam 2000, comparand luni cand am avut acelasi numar de ore si totodata, in situatia in care se intampla sa ai un concediu medical sau concediu normal, sa iei cu mult mai putin decat o luna in care nu ai avea CM sau CO sau maxim la fel ca intr-o luna normala.
Va dau un exemplu, salariu pt luna martie 2021:
- salariu incadrare 2350
- luna cu 184 ore(23 zile lucratoare pt personalul de zi)
- am avut un concediu medical de 3 zile
-48 ore lucrate pe noapte
-48 ore lucrate pe weekend
- 200 ore per total pe luna cu tot cu cele de la Cm, deci 16 ore suplimentare
- sporuri primite: 40% bonus kpi(pt toxicitate, risc samd), vechime 10%, fidelitate 3%, munca la tura 15%, renumeratie suplimentara 20%(care acopera pretul mutarii obligatiilor angajatorului la angajat), o asigurare de risc de ~200 lei + bonuri de masa in valoare de 300 lei(niciodata nu stiu in functie de ce ne sunt date pt ca suma variaza de la o luna la alta)

Va atasez si ce au bagat ei in fluturas:
DREPTURI SALARIALE % NR. BAZA CALCUL RON
Ore regie 160 13,88 2.220
Ore noapte 25 % 48 13,88 167
Ore sambata 24 13,88 333
Ore duminica 24 13,88 333
Ore suplimentare 200 % 16 13,88 444
Concedii medicale 3 1.175
Asigurare risc si ac 0 195
Bonus KPI lunar 40% 811,47 811
Vechime in munca 10 % 2220,48 222
Spor fidelitate 3 % 2220,48 67
Spor pentru munca la 15 % 2220,48 333
Remuneratie suplimen 20 % 4930 986
Venit brut 7.286
Tichete masa (+) 20 15 300

TAXE SI IMPOZITE % NR. BAZA CALCUL RON
CASS 10% 10 % 6111 611
CAS 25% 25 % 6111 1.528
CAS CM 293,75 294
CAS 25% (OUG 114) 25 % 0 0
Venit net 5.153
Deducere de baza 0
Ded. Sindicat 24
Venit impozabil 5.129
Impozit 513
Tichete masa (-) 20 15 300
Salariu net 4.340

Ce nu inteleg eu, pt ca de cate ori am intrebat am fost expediat cu" asta e metoda de calcul, si asa iei mult, daca nu iti convine poti sa pleci" e : desi am salariu 2350 de ce baza de calcul lunar, ajunge la maxim 2200, de ce baza de calcul (lei/ora) e la 13,88 si nu se face calculul salariu incadrare/ nr ore lucratoare pe luna luna respectiva. De ce pe luna aceasta la ore regie mi s-a facut calculul la 160 ore din moment ce a fost luna cu 184? Cum calculeaza ei de lunar, indiferent de nr de ore lucrate + suplimentare + noapte + weekend de mai sus de 4200-4300 nu creste, mai putin da, mai mult niciodata? De unde au ajuns la 4930 totalul din care s-au calculat cei 20% pt renumeratia suplimentara daca totalul brut calculat de ei a fost 7286? Mai nou avem fluturasi in format electronic pe o platforma interna si daca vrei sa mai verifici fluturasii din lunile trecute nu mai ai acces la ei. Vi se pare corect ce si cum au calculat?
Buna ziua, am o situatie cu un drum cu drept de servitute. Este vorba despre un teren care inchidea o straduta laturalnica astfel incat forma un T. Proprietarul initial a cumparat terenul care forma T ul si a format 2 parcele stanga/dreapta pe care le-a vandut una mie si cealalta unui alt vecin iar intre ele a lasat un drum de acces cu drept de servitute. Am obtinut toate autorizatiile si am construit o casa pe parcela mea dar cel de la care am cumparat a cerut o suma frumusica de bani pt a imi da voie sa ma bransez la utilități. Problema e următoarea, drumul fiind unul de pamant iar vecinul care a luat cealalta parcela s-a înălțat cu vreo 40 cm fata de nivelul drumului, la ploi aproape ca imi e imposibil sa intru in curte si voiam sa betonez macar o portiune ca sa pot avea acces fara sa intru in noroi si apa pana la genunchi dar proprietarul se opune si cere si pt asta alta suma de bani iar la primarie spun ca nu pot face nimic in acest sens. Tot cei de la primarie refuza sa trimita o echipa pt a schimba un bec pe un stalp pe care eu l-am pus pe acest drum tot din acelasi motiv, pt ca drumul e cu drept de servitute. Ce as putea face ca sa rezolv aceste probleme pt ca deja am dat cate 1000e pt fiecare bransament proprietarului iar acum cere alti 3000e pt a putea betona iar primaria refuza sa faca ceva.