avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Activitate Silea

Activitate Silea

Rezident UE de peste 10 ani. Buletinul (CI) romanesc a expirat acum o luna.
Am cateva conturi de debit in Romania, nefolosite, pe care doresc sa le lichidez/inchid.
Bancile refuza sa imi lichideze conturile de debit deoarece nu mai am C.I. valabil?!
Am pasaport romanesc, care e inca valabil dar mi se refuza legitimarea cu acesta.
Este legal felul in care procedeaza sau e o incalcare flagranta a legislatiei in vigoare?
Ce pot face ca sa inchid totusi conturile respective, fara sa fiu silit sa reinnoiesc buletinul de care NU am nevoie?
Multumesc!
Locuiesc si lucrez intr-o tara UE. Programul de lucru nu imi permite sa plec in Romania cand vreau eu.
Am un apartament la bloc in Bucuresti. Gazul la bucatarie a fost verificat in 2020. De atunci apartamentul e inchis, nelocuit.
Presedintele blocului ma terorizeaza ca vine "verificarea de la gaze" si daca nu sunt in tara sa deschid se vor opri gazele in tot blocul si voi primi amenda uriasa.
Nu am rude sau prieteni in Romania si nu doresc sa dau cheile apartamentului la nici un strain (presedinte bloc etc, oameni pe care nu ii cunosc).
Ce pot face, avand in vedere ca in prezent locuiesc si lucrez intr-o alta tara?
Multumesc!
De pe urma tatalui si bunicului (decedati) , sunt mostenitorul unor terenuri pentru care am cerut despagubiri banesti prin ANRP, ultima cerere fiind in 2015. Fratii tatalui – unchii mei - sunt inca in viata. Profitand de faptul ca nu am fost in tara, in 2016 ei au depus o noua cerere de despagubiri banesti prin ANRP, declarand ca eu am emigrat in America si am murit, si cerand ca partea mea de bani sa li se dea lor. Nefiind in tara, nu am stiut de termenul limita pentru depunerea noii cereri de despagubire ANRP, nici de faptul ca au declarat ca sunt mort. In iulie 2021 li s-au platit depsagubiri – sume considerabile.
Intrebarea este – mai pot face ceva acum pentru a mi se plati partea ce mi se cuvine din aceste despagubiri? Pot actiona in vreun fel impotriva acestor unchi care m-au declarant mort si si-au insusit partea mea de bani?


POPA GHEORGHE a scris:

Din actul sau de proprietate trebuie sa rezulte ca detine aceasta terasa. Putea cumpara terasa de la ceilalati proprietari.
In mod normal, terasa este proprietate comuna, impreuna cu proprietarii fostelor magazine.

Am inteles ca omul a "trecut-o" in cadastrarea apartamentului la un moment dat - nu stiu alte amanunte.
Nu cred ca este terasa comuna pentru ca nu exista cale de acces la ea decat iesind pe ferestrele apartamentului.

ynocentta a scris:

Pentru analiza si eventual raspuns la obiect este necesar a se studia proiectul initial al constructiei
Daca exista spatiu cu destinatia de locuinta la etajul 1 ,obligatoriu acesta trebuie sa aibe cale de acces in partea comuna de imobil de locuit in comun
Terasa reprezinta parte comuna

Terasa nu e accesibila decat din apartament, si doar daca iesi pe fereastra (nu are usa deocamdata).
Toate ferestrele apartamentului sunt pe aceasta terasa, fiind singurul apartament cu acces - folosind aceste ferestre.
Nu este accesibila din nici o alta parte, nimeni altcineva din bloc nu are cum intra pe ea.
Eventual daca cineva vrea sa puna o scara de pompieri din strada se poate urca pe terasa, dar nu cred ca e verosimil asa ceva.
Ce ma intereseaza e - daca terasa e inclusa in planul de cadastru al apartamentului si in suprafata totala ca si "terasa" pot avea vreo problema eu ca si cumparator?
Cum am mai spus,as vrea sa deschid o usa si sa pun cateva ghivece de flori - nu gratare,nu manele etc.
Vreau sa cumpar un apartament in Cugir, care este deasupra unor foste magazine ceausiste, la etajul 1. In dreptul ferestrelor exista o terasa ce corespunde cu acoperisul acestor magazine. Proprietarul a cadastrat terasa si spune ca e a lui fiindca e la geamurile/in continuarea apartamentului si nu are nici o cale de acces decat daca iesi pe geam.
Vreau sa stiu daca aceasta cadastrare e legala, daca inseamna ca terasa e acum proprietatea respectivului si daca am sa am probleme cu proprietatea in caz de cumpar apartamentul.
Voiam sa deschid o usa de acces si sa pun cateva ghivece cu plante decorative.
Multumesc

Bloc 10 etaje, reabilitat, detectoare de gaze la coloana principala, pe scari si in fiecare apartament, montate in iunie 2018. Revizie instalatie de gaze efectuata pe 3 noiembrie 2020, fara sa se gaseasca vreo problema.
Azi 9 noiembrie suntem SOMATI de firma de gaze sa schimbam pana miercuri 11 noiembrie toate detectoarele de gaze cu unele wireless, pe motiv ca "nu mai sunt conforme"?!
1. Detectoarele noastre au doar 2 ani vechime iar durata de viata e de 7 ani conform fisei tehnice: proprietarii nu doresc sa cumpere alte detectoare dupa doar 2 ani.
2. Ne aflam in situatie de pandemie iar proprietarii nu doresc sa permita accesul in apartamente dat fiind pericolul pentru sanatate.
3. Firma nu ne-a anuntat nimic despre neconformitatea detectoarelor acum o saptamana, cand au efectuat verificarea
4. Firma ne terorizeaza amenintand cu sistarea gazelor - intr-un bloc unde cu o saptamana in urma verificarea a gasit totul in regula!
Doar ca sa-si vanda ei detectoarele wireless?!
Unde putem reclama acest abuz si excrocherie pe fata?
Unde putem reclama atentatul la sanatatea si viata noastra - in bloc sunt si persoane in varsta, si bolnavi si ne aflam in pandemie!
Cum putem opri terorizarea proprietarilor de catre firma? Unde ne adresam?
Multumim!
Sunt sosit din Rep Moldova si voi incepe sa lucrez ca medic rezident in Craiova.
Am un apartament cumparat recent.
Spitalul la care voi lucra (spital particular) doreste sa ma angajeze fie ca SRL fie ca PFI.
Inteleg ca daca fac vreo greseala medicala pot, in ambele cazuri, sa raspund cu apartamentul proprietate.
Sincer imi e frica, nu am foarte multa practica medicala,nimeni nu e perfect mai ales in conditiile prezente, si ma tem ca as putea avea vreo problema si sa raman fara casa?!
Ma poate sfatui cineva cum sa fac ca sa imi protejez casa?
Exista vreo metoda de a functiona ca SRL sau PFI fara sa imi risc proprietatea?