avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate ile@n@

Activitate ile@n@

Am incheiat un contract de finantare si din anumite motive nu pot indeplini planul de afaceri. Cum pot sa renunt si ce implicatii materiale sunt
Casa este locuibila , declarata la impozite , dar mai sunt lucrari de executat.Autorizatia de constructie este expirata. Vreau sa o cumpar repede . Este valabil contractul de vanzare astfel facut ?
Era vorba daca o pot cumpara neintabulata doar cu autorizatie de constructie expirata.
Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti ce variante am sa cumpar o casa neintabulata ,cu autorizatie de constructie expirata .Exista vreo varianta legala,ca sa o pot intabula apoi.
Cat de legal este un astfel de contract?
Multumesc
Buna ziua
Din verificarea unor firme la registrul comertului am constatat ca unele firme care au contracte de închiriere cu firma noastra si-au întrerupt activitatea temporar , au încetat activitatea total - radiate sau sunt sub incidenta Legii 85/2006 – sunt in insolventa.
Vă rugăm sa ne spuneţi ce acţiune ar trebui sa facem în fiecare caz în parte , pentru a fi în legalitate. ( daca trebuie să încetam contractele respective sau nu , cum incasam datoriile înregistrate pe aceste firme ) .
Răspuns la discuția tva teren
Acum nu mai inteleg nimic. Cum nu conteaza daca terenul are sau nu constructie pe el?Atunci cum ramane cu "terenul pe care s-a edificat construcţia urmează regimul construcţiei, dacă valoarea acestuia este mai mică decât valoarea construcţiei aşa cum rezultă din raportul de expertiză " Asta inseamna ca se face analiza constructiei daca este veche sau noua in vederea taxarii sau nu in continuare . Daca se taxeaxa constructia , terenul se taxeaxa si el . Eu asa inteleg
Răspuns la discuția tva teren
Cunosc partea aceasta de legislatie , dar voiam sa ma conving daca este valabila si atunci cand nu vinzi constructia ci toar terenul de sub constructie
daca puteti sa ma lamuriti
multumesc
Discuție acord vecini
Buna ziua
As dori sa stiu daca pentru deschiderea unei terase de alimentatie publica pe un teren privat este necesar acordul vecinilor ,respectiv -in dreapta , o casa situata la 50 m de terasa , in stanga o casa la 20 m . care este actul normativ care reglementeaza acest lucru . multumesc
Am o mare nelamurire . Nu inteleg de ce suspenda lumea activitatea firmelor deoarece in perioada suspendarii venitul fiind 0 , este supus impozitarii minime. Aveti alta parere?i
Răspuns la discuția lichidare firma
Intrebarea mea era daca firma este radiata , ce mai poate sa faca lichidatorul in aceasta firma