avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate alessysz

Activitate alessysz

S-au schimbat niste reguli la evaluare handicap

"Întrucât încadrarea în grad și tip de handicap este o măsură care interferează cu materia drepturilor
fundamentale ale omului în sensul că limitează, restrânge sau condiționează exercițiul unor drepturi,
necesitând măsuri sporite de garantare a unei reglementări care să împiedice exercitarea abuzivă,
arbitrară sau deficitară a normei;"


Ce inseamna aceasta fraza? Cine ma poate lamuri? Va multumesc!
DACA A TRECUT TERMENUL DE 30 DE ZILE, (TERMENUL PREVAZUT LEGAL DE AL PUTEA ANULA) MAI POT ANULA CERTIFICAT DE HANDICAP?
Eu nu inteleg. Dacă pensia de invaliditate și handicapul nu au legătură. Atunci de ce la pensia de invalid se cere certificatul de handicap? Daca se renunta la pensie exista riscul sa iti taie si certificatul de handicap? Va rog sa ma lămuriți.
Va rog sa ma ajutati. Cunosc o persoana cu hidrocefalie, incadrata in certificat handicap grav . permanent(e amica mea) Potrivit criteriilor din 2007 o persoana cu handicap grav , la afectiuni neurologice
[ link extern ] )
[ link extern ] .

Intensitatea afectării funcţiei
motorii face imposibilă
desfăşurarea oricăror activităţi
profesionale, activităţi
cotidiene, de autoîngrijire,
autogospodărire;
În cazul persoanelor cu
parapareze forte, paraplegii,
fără afectarea funcţiilor
intelectuale (în situaţii
particulare) este posibil şi
indicat acces pentru prestarea
profesiunilor cu pregătire
superioară, activităţi legate
de pregătirea intelectuală, în
ritm liber, beneficiind de
asistent personal

[ link extern ]

eu o cunosc pe amica mea, are handicap grav, se poate deplasa doar cu un cadru , dar vorbeste si totusi aceste criterii o pun in imposibilitatea de a face ceva.....ORICE, INDIFERENT CE AR FI ZICE SCUMPA DE LEGE. Care este solutia in cazul asta? Personal, consider aberanta legistlatia asta.. si limitativa .(parerea mea)
Buna ziua. Vreau sa stiu... daca multa lume zice ca e diferenta intre handicap (unde se primeste indemnizatia) si pensia invaliditate(unde primesti pensie invalid) de ce la pensie invalid se cere certificatul de handicap? daca sunt 2 organe diferite. Va multumesc si la multi ani de 1 decembrie!
Am înțeles. Va mulțumesc frumos :D
deci ii vor forța sa lucreze doar 4 ore chiar daca ei vor 8? la handicap..nu pensie invalid...
Buna seara. Nu prea am înțeles noua lege de la handicap care ar putea intra in vigoare, daca va fi aprobata . LEGEA DE HANDICAP NU DE LA PENSIE DE INVALIDITATE , ea spune așa;

Program scurtat la 2-4 ore, salariul – păstrat
Totodată, este reglementat dreptul acestor persoane cu dizabilități de a lucra mai puțin fără diminuarea salariului.

Astfel, persoanele cu handicap aflate în căutarea unui loc de muncă sau încadrate în muncă vor avea posibilitatea „de a lucra mai puțin de 8 ore pe zi, cu menținerea veniturilor salariale, la recomandarea comisiei de evaluare de reducere a timpului zilnic de muncă cu cel mult 4 ore pentru grad de handicap grav și cel mult 2 ore pentru grad de handicap accentuat, consemnată în programul individual de reabilitare și integrare socială”.
Adică ii vor obliga sa lucreze doar 4 ore chiar daca ei nu vor sa lucreze doar 4 ore? cei cu handicap grav? sau daca vor ei pot lucra si 8 ore după aprobarea acestei legi?

[ link extern ]
va multumesc. pentru grafic design unde gasesc?