avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate tina25

Activitate tina25

o firma straina este obligata sa isi infiinteze sucursala in Romania ca sa poate participa ca asociat la licitatii?
am o persoana in concediu medical, este muncitor intretinere la o gradinita, post unic.pe perioada concediului medical i se suspenda contractul. Prin urmare pot angaja pe altcineva pe perioada concediului medical?cineva tb sa faca focul, curatenie, etc.
Răspuns la discuția grafic fizic de executie detaliat
graficul cuprinde obiectele care se adauga in deviz..insa pe langa graficul pe care programul il scoate intr-adevar...cu obiectele adaugate asa cum sunt prevazute in listele de cantitati, valoararea pe fiecare obiect si perioada stabilita de executie se mai cere un grafic detaliat cu ceea ce am precizat mai sus...
1.am o coloana cu categoria de lucrari
2.a doua coloana Consumuri oferta cu doua coloane: manopera/utilaj si ore
3.a treia coloana termen de executie ofertat, functie de resursa umana si materiala disponibilizata..care are mai multe coloane...in functie de perioada de executie.
Sa presupunem ca avem categoria de lucrari montare conducte.In formularul C7 rezulta pentru acest obiect un numar total de ore de 350.
In coloana consumuri oferta:
-manopera/utilaj- ce valori se trec
-ore..ce valori se trec
Cum aflu efectivul de persoane necesar pentru executia lucrarii?
Multumesc anticipat.


se solicita de autoritatea contractanta grafic fizic de executie detaliat:
categoria de consumuri oferta termen de executie ofertat functie de resursa
lucrari manopera/ ore umana si materiala disponibilizata
utilaj
Ce anume se completeaza in coloana consumuri oferta: manopera/utilaj si cum se calculeaza termenul de executie functie de resursa umana si materiala disponiblizata...trebuie trecute materialele ce se vor folosi in fiecare luna?
Daca merg pe declaratie pe proprie raspundere, iar autoritatea contractanta imi solicita completarea documentelor, aceste documente trebuie sa fie scoase inainte de data deschiderii ofertelor sau vor fi valabile si daca le obtin ulterior datei de deschidere de la institutii in termenul de 3 zile lucratoare. ordinul 509/2011 face referire la certificatele cu privire la plata datoriilor...deci certificatul constatator de la ORC cazierul fiscal daca sunt solicitate prin fisa de date, le pot scoate in termenul de 3 zile lucratoare in care am obligatia de a prezenta documentele la autoritatea contractanta?
Răspuns la discuția calcularea vechimii in invatamant
din 2012 a intrat in vigoare Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 124/2011 pentru modificarea si completarea unor acte normative care reglementeaza acordarea de beneficii de asistenta sociala, act normativ care a intrat in vigoare pe 1 ianuarie 2012, care prevede “Perioada concediului pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), art. 6 si 10 constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea.”

Prin urmare daca din septembrie 2001 nu ati avut intrerupere la 01.09.2011 (precizati ca la concediul de crestere vi s-a incetat contractul ..eu cred ca e vorba de suspendare..)ati facut 10 ani neintrerupti...puteti fi trecuta la transa de vechime 10-14 ani fara sa fiti penalizata.
pentru personalul angajat in institutiile publice se aplica alta legislatie cu privire la salarizare..legea lor prevede ca salarul de baza este format din salarul prevazut in grila si sporul de vechime.. intr-adevar .Art. 1 din HG nr.1225/2011 prevede ca
Incepand cu data de 1 ianuarie 2012 salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 700 lei lunar, insa la bugetari salarul de baza este format cum am mentionat mai sus...

in formularul experienta similara la punctul "Natura şi cantitatea de lucrări furnizate în baza contractului" ce trebuie trecut: sa precizam ce lucrari s-au executat?
Discuție bilet la ordin
am emis bilet la ordin pentru plata unei facturi, insa am efectuat plata cu 5 zile inainte de scadenta prin ordin de plata.In ziua scandentei am fost anuntati de banca sa alimentam contul pentru ca s-a introdus biletul la ordin. Atunci am luat legatura cu furnizorul si am aflat ca acel bilet la ordin a fost girat si ca posesorul biletului la ordin era alta societate. ce putem face in aceasta situatie?
Discuție expert/manager
care este diferenta intre un curs de achizitii la care obtii diploma de expert si un curs la care obtii diploma de manager...care din ele este prevazuta in nomenclator?