avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate Rayonsil

Activitate Rayonsil

A primit toate documentele,deci cum sa faci o asemenea confuzie in calitate de notar?
Este foarte ciudat....practic discutam de dreptul la mostenirea socrilor a unui om decedat?
Buna ziua,
Suntem 2 frati si mostenim o casa parinteasca.Ambii casatoriti cu copii.Casa parintilor nu a fost intabulata pe ei,doar trecuta in registru agricol,fiind construita cu vreo 80 ani de urma.Dupa moartea parintilor am facut succesiunea iar casa s-a impartit egal intre noi,mostenitorii.In actele de atunci s-a produs o greseala,iar casa apare construita in anul 1969.
Sotul meu a decedat in 1970(mentionez ca parintii mei erau in viata).Recent am gasit un cumparator,am demarat actiunea de vanzare- cumparare iar notarul ne-a spus ca actele nu sunt in regula deoarece trebuie sa deschid succesiune cu sotul decedat si fiul nostru(practic sotul decedat si fiul nostru in viata trebuie trecuti in actele acelei case)
Totusi am o neclaritate.De ce sotul meu decedat si fiul meu au parte la casa parinteasca avand in vedere ca eu traiesc.
Este corecta abordarea sau trebuie sa schimb notarul?
Multumesc anticipat!


Solitar a scris:

Sa va arate contractul de vanzare-cumparare. Daca afirma ca nu-l mai au, sa mearga la notarul unde au facut tranzactia si sa ceara un duplicat. Daca vin cu pretexte ca... nu se poate, inseamna ca nu a fost vandut. In registrul agricol cine figureaza? A fost intabulat vreodata? Cine este in CF?


Nu exista contract de vânzare-cumpărare întocmit la notar.Ei susțin ca au o hârtie întocmita de mâna între ei și bunici,nici o alta dovada a tranzacției.In registrul agricol,CF totul figurează pe noi.
Buna seara,
In urma cu 20ani bunicii au vândut un teren agricol.Așa zișii proprietari au dispărut,nu au declarat terenul nicăieri,nu l-au îngrijit,nu au plătit impozitele aferente.Eu nu stiu nimic de vânzare,bunicii sunt decedați,așadar le-am cerut sa văd contractul.Terenul figurează pe mine,impozitul plătit de mine,îngrijit-curățat de mine.Recent,au apărut din senin așa zișii proprietarii.Refuza sa plătească și impozitul retroactiv.Ce pot face in acest caz?Multumesc
Buna ziua,

Pentru a amplasa un foisor pe piloni am nevoie de autorizatie?
Multumesc
Buna ziua,
Pentru a construi un foisor amplasat pe piloni am nevoie de autorizatie de constructie?In baza carei legi?
Multumesc.
Am inteles,multumesc.

Cornel Vasile a scris:

1. Nu mai citati raspunsurile primite.

2. Daca c.i.m. nu este semnat de ambele parti , atunci nu poate sa-si produca efecte .... l-ati inregistrat gresit in REVISAL fara semnatura.

Nu are perioada de proba.In acest caz cum trebuie procedat?


Cornel Vasile a scris:

Ii incetati c.i.m. cu art.31 alin.3 C.mun., daca are mentionata perioada de proba.

Buna ziua,
Un angajat nou pe post de conducator auto,data incepere contract din 15.03
Astazi m-a anuntat printr-un simplu sms ca nu mai vine.Contractul este inregistrat la itm.Demisie cu siguranta nu isi trimite,iar contractul il are semnat/stampilat doar de firma,trimis pe email.
Cum trebuie procedat legal in acest caz?
Multumesc.

Buna seara,

Cum trebuie platit corect un angajat sofer de camion,curse internationale.Normal are salar+diurna.Uneori lucreaza 40re/zi,alta data 12ore/zi si programul lui difera zilnic.
1.Cum trebuie platite orele suplimentare?
2.Cum trebuie platite orele muncite in weekend(cate o sambata la 2 saptamani intre 4 si 9 ore conduse)?
3.Cum trebuie platite orele muncite in sarbatori legale?
4.Cate ore suplimentare poate munci peste cele 160?
5.Cum trebuie sa il platesc corect conform legii Milog?Il pontez si in Romania si in Germania?
6.Cum se platesc orele de noapte?
7.Daca lucreaza in afara tarii mai mult de 60 zile cum trebuie platit?
8.Cand se lucreaza in echipaj programul este de 21ore maxim,fiecare conduce maxim 9 ore.Cum trebuie pontat al doilea sofer?Conform politiei el este considerat in pauza daca nu il asista pe primul.
Multumesc.