Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Suntem 2 frati si mostenim o casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Suntem 2 frati si mostenim o casa parinteasca. Ambii ...

Buna ziua,
Suntem 2 frati si mostenim o casa parinteasca.Ambii casatoriti cu copii.Casa parintilor nu a fost intabulata pe ei,doar trecuta in registru agricol,fiind construita cu vreo 80 ani de urma.Dupa moartea parintilor am facut succesiunea iar casa s-a impartit egal intre noi,mostenitorii.In actele de atunci s-a produs o greseala,iar casa apare construita in anul 1969.
Sotul meu a decedat in 1970(mentionez ca parintii mei erau in viata).Recent am gasit un cumparator,am demarat actiunea de vanzare- cumparare iar notarul ne-a spus ca actele nu sunt in regula deoarece trebuie sa deschid succesiune cu sotul decedat si fiul nostru(practic sotul decedat si fiul nostru in viata trebuie trecuti in actele acelei case)
Totusi am o neclaritate.De ce sotul meu decedat si fiul meu au parte la casa parinteasca avand in vedere ca eu traiesc.
Este corecta abordarea sau trebuie sa schimb notarul?
Multumesc anticipat!
schimbati notarul, doamna, asta o fi inteles ca acea casa a fost a parintilor sotului
gi-jane2, moderator
A primit toate documentele,deci cum sa faci o asemenea confuzie in calitate de notar?
Este foarte ciudat....practic discutam de dreptul la mostenirea socrilor a unui om decedat?
practic, nu. E o eroare.